مدیركل محیط زیست استان یزد:

ایجاد آتش بر در جنگل باغ شادی

ایجاد آتش بر در جنگل باغ شادی

به گزارش لوازم حیوان خانگی یزد ـ مدیركل محیط زیست استان یزد با اشاره به اینكه خطر آتش سوزی در كمین جنگل هاست، اظهار داشت: برای پیشگیری از گسترش آتش سوزی احتمالی در جنگل باغ شادی اقدام به ایجاد آتش بر كرده ایم.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از مهر، نیره پورملایی، قبل از ظهر امروز در دهمین نشست برخط خانه مطبوعات استان یزد با مدیران استانی با ابراز تأسف از آتش سوزی در جنگل های زاگرس و بیان اینکه جبران خسارات آن به این سادگی ها ممکن نیست، تصریح کرد: عامل ۹۰ درصد آتش سوزی ها انسانی است و عدم توجه انسان در این حوزه ها سبب شده تا شاهد افزایش آتش سوزی باشیم.
وی با اشاره به افزایش پوشش گیاهی در جنگل ها به دنبال افزایش بارندگی همینطور گرمای شدید هوا و قابل اشتعال شدن این پوشش اضافه کرد: محافظت از جنگل باغ شادی از دغدغه های محیط زیست استان یزد است و در همین راستا اقدامات پیشگیرانه ای هم انجام شده است.
پورملایی بر توجه جدی و همکاری مردم در حفاظت از این جنگل تصریح کرد و اظهار داشت: مردم باید ضمن آموزش، دیدگاه های حفاظتی داشته باشند و تلاش کنند در این حوزه ها مبادرت به روشن کردن آتش نکنند یا اگر آتشی برافروخته شد، حتما از خاموش شدن آن اطمینان حاصل کنند.
مدیرکل محیط زیست استان یزد عنوان کرد: حتی بطری پلاستیکی و انعکاس نور خورشید در آن می تواند به آتش سوزی منجر شود ازاین رو مردم از رها کردن هرگونه زباله و پسماند در طبیعت به جد اجتناب کنند.
کمبود جدی امکانات در صورت بروز آتش سوزی در جنگل های یزد
وی با تاکید بر اینکه با کمبود جدی امکانات در صورت بروز آتش سوزی مواجه هستیم، بیان نمود: تلاش ما انجام اقدامات پیشگیرانه همچون ایجاد آتش بر در جنگل باغ شادی است.
پورملایی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد گونه های جانوری در معرض خطر انقراض در استان یزد تصریح کرد: توجه محیط زیست به حفظ و بقای تمام گونه های جانوری است اما از آنجائیکه گونه هایی همچون هوبره و یوز آسیایی در معرض خطر انقراض هستند، توجه ویژه ای به آنها معطوف است.
وی در مورد حفاظت از یوز آسیایی عنوان کرد: حفاظت از یوز آسیایی مبحث استانی نیست بلکه در مورد این گونه در سطح ملی تصمیم گیری می شود و ما هم تابع تصمیمات ملی هستیم.
پورملایی افزود: یزد، خراسان شمالی و سمنان تنها زیستگاه ها و قلمرو یوز آسیایی به شمار می روند اقداماتی هم برای تکثیر و پرورش این گونه در سمنان انجام شده که نتایج آنرا هم در صورت موفقیت در یزد شاهد خواهیم بود.
تخریب زیستگاه و تصادف تهدیدات جدی برای یوز آسیایی
وی، مهمترین خطری که هم اکنون یوز آسیایی را در استان یزد تهدید می کند، تخریب زیستگاه اعلام نمود و اظهار داشت: حتی اگر ناچار به جاده کشی در زیستگاه یوز باشیم، می توانیم با رعایت برخی استانداردها، از تلف شدن این گونه در تصادفات جلوگیری نماییم.
مدیرکل محیط زیست استان یزد در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص اینکه صنایع استان یزد هم اکنون تا چه میزان با استانداردهای محیط زیست منطبق هستند، تصریح کرد: رعایت استانداردها توسط صنایع مقطعی است اما هم اکنون ۹۰ درصد صنایع فولادی مستقر در اشکذر که از مهمترین صنایع استان به شمار می روند و می توانند جزو آلاینده ترین ها باشند، استانداردهای محیط زیست را رعایت می کنند.
تلاش برای حفظ استانداردهای محیط زیست در کنار توسعه صنایع
پور ملایی خاطرنشان کرد: برخی صنایع که ماهیت آنها آلاینده است همینطور صنایع کاشی و سرامیک، فاصله بسیاری با استانداردهای زیست محیطی دارند که تلاش ما کاهش آلایندگی آنهاست.
وی تصریح کرد: تلاش ما این است که هم استانداردها رعایت شود و هم بتوانیم با رعایت شاخصهای مدنظر محیط زیست، صنایع استان را توسعه دهیم.
به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از مهر، وضعیت معادن وجود در مناطق حفاظت شده محیط زیست، مدیریت زیستگاه ها، چالش های زیست محیطی یزد، صدور پروانه شکار، وضعیت محیط بانان و … از دیگر مباحث مطرح شده در این جلسه خبری بود که به مناسبت روز جهانی محیط زیست برگزار گردید.

1399/03/18
21:36:28
5.0 / 5
2511
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است