تبدیل یكی از بزرگترین رویشگاه های زاگرس به گورستان زباله های شهری

تبدیل یكی از بزرگترین رویشگاه های زاگرس به گورستان زباله های شهری

به گزارش لوازم حیوان خانگی كردستان مدیركل محیط زیست استان كردستان با اشاره به وضعیت ایستگاه تحقیقاتی گاران كه یكی از رویشگاه های مهم زاگرس به حساب می آید و الان به گورستانی انبوه از زباله های شهری تبدیل شده است اظهار داشت: بحث پسماند معضلی اساسی در حوزه محیط زیست بوده و استان كردستان هم از این امر مستثنی نیست.


فریبا رضایی امروز چهارشنبه (۲۱خردادماه) در نشست خبری با اصحاب رسانه استان که به مناسبت هفته محیط زیست برگزار گردید اظهار نمود: فعالیتهای محیط زیست استان پیوسته همراه تولید، معیشت و توسعه استان بوده و سال جاری هم همگام با تحقق شعار سال در خصوص جهش تولید عمل خواهد نمود.
وی کردستان را به لحاظ منابع طبیعی و زیست محیطی نسبت به سایر استان ها بکرتر، غنی تر و سالم تر عنوان نمود و اضافه کرد: با این حال، در جهت توسعه در کردستان چاره ای جز استفاده از منابع طبیعی و زیست محیطی برای معیشت مردم و رونق اقتصادی نداریم، بر همین مبنا این امر انجام پروژه های عمرانی محیط زیست را به لحاظ توپوگرافی خاص در استان سخت کرده است.
مدیرکل محیط زیست استان کردستان بیان نمود: پروژه های نیمه کاره و تعطیل گوناگونی در استان وجود داشت که با عرضه راهکارهای مناسب و جدید از جانب محیط زیست استان رفع مشکل شده و در جهت تحقق و تقویت جهش تولید راه اندازی مجدد شده است.
وی افزود: در بحث گونه های در حال انقراض استان گونه هایی چون غاز پیشانی سفید، خرس قهوه ای، پلنگ و سمندر در حال احیا هستند، اما هنوز گونه های گیاهی در حال انقراض به صورت کامل احصا نشده اند و پیش بینی می شود با وجود سطح وسیع بوته کنی در استان گیاهان خوراکی که در عرصه های طبیعی بوته کنی می شوند در معرض خطر انقراض باشند.
رضایی با اشاره به اینکه استان کردستان به لحاظ حضور محیط بان در مناطق حفاظت شد نسبت به استاندارد کشوری عقب است عنوان کرد: 91 هزار هکتار به سطح مناطق حفاظت شده استان اضافه شده است که نیرو و محیط بان متخصص و تجهیزات بهتری می طلبد.
تفکرات در مورد زریبار باید تغییر کند
مدیرکل محیط زیست استان کردستان در ارتباط با وضعیت تالاب زریوار بیان نمود: در گذشته فاضلاب حدود ۱۰روستا به داخل زریوار سرازیر می شد که در مصوبات ستاد نجات بخشی تالاب زریوار، اعتبار جهشی برای هدایت و جمع آوری فاضلاب این روستاها تعلق گرفت، اما کافی نبوده و هنوز انسداد فاضلاب 3 روستا با 60 درصد پیشرفت فیزیکی باقی مانده و متاسفانه اجرای پروژه با تعلل روبرو شده است.
وی تصریح کرد که با اقدامات انجام شده حجم ورودی فاضلاب هم اکنون به دریاچه زریبار کم شده است.
رضایی با اشاره به اینکه نیزار به صورت طبیعی بخشی از اکوسیستم تالاب است و هیچگاه نباید تفکر غیر علمی برای خفه شدن زریبار نداشته باشیم اضافه کرد: امید است با انسداد ورود فاضلاب ها به دریاچه، میزان رشد نیزارها را هم کاهش دهیم.
وی عنوان کرد: در بحث اطفاء حریق امکانت محیط زیست استان نسبت به مساحتی که در اختیار دارد، ناکافی است، دراین راستا سال جاری حدود 150 میلیون تومان اعتبار برای تجهیزات اطفاء حریق به استان تعلق گرفته است.
مدیرکل محیط زیست استان کردستان اضافه کرد: گاهی آتش سوزی ها عامدانه و به سبب خطای انسانی صورت می گیرد، اما با بضاعت خود در تلاش هستیم که با همکاری سایر ارگان ها و مردم در زمان طلایی اطفاء حریق را در سطح منابع طبیعی داشته باشیم.
وی در پاسخ به خبرنگار ایسنا در خصوص وضعیت ایستگاه تحقیقاتی گاران که یکی از رویشگاه های مهم زاگرس به حساب می آید و الان به گورستانی انبوه از زباله های شهری تبدیل شده است اظهار داشت: بحث پسماند معضلی اساسی در حوزه محیط زیست بوده و استان کردستان هم از این امر مستثنی نیست.
رضایی افزود: پسماند در مریوان طی چند سال گذشته از مشکلات جدی حوزه شهری به حساب می آید که شکایات مردمی را به دنبال داشته است، برای حل این مورد تا کنون چند مورد مکان یابی در سطح مریوان صورت گرفته است که در نهایت مکان های منتخب هم با مخالفت و شکایت سازمان های مردم نهاد روبرو شده است، بنابراین شهرداری مریوان عملا به مدت دو سال است که به صورت غیر مجاز ایستگاه تحقیاتی گاران را به محل پسماند زباله تبدیل نموده است.
وی تصریح کرد: مکان یابی در مریوان به سبب شرایط زیست محیطی خاصی که دارد بسیار مشکل است و این خود یکی از عوامل جلوگیری کننده برای رفع این معضل به حساب می آید.
مدیرکل محیط زیست استان کردستان خاطرنشان کرد: با وجود مکان یابی جدید برای پسماند مریوان، شهرداری این شهرستان هنوز اقدامی در این راستا انجام نداده و این امر تهدید زیست محیطی جدی برای جنگل های اطراف به حساب می آید.1399/03/23
14:51:55
5.0 / 5
2633
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است