ماهواره ها به كمك مدیریت حریق های جنگلی ایران می آیند

ماهواره ها به كمك مدیریت حریق های جنگلی ایران می آیند

به گزارش لوازم حیوان خانگی یك كارشناس سنجش از دور یگان حفاظت سازمان جنگل ها ضمن بیان اینكه مركز كنترل و پایش عرصه های منابع طبیعی كشور طی روزهای اخیر به راه افتاده است، اظهار داشت: هم اكنون در این مركز برای مدیریت حریق های جنگلی و مرتعی از اطلاعات ماهواره هایی كه از آتش سوزی های سطح كره زمین عكس برداری می كنند، استفاده می نماییم.محمد نامدار در گفت و گو با ایسنا، ضمن اشاره به اینکه مرکز کنترل و پایش عرصه های منابع طبیعی کشور از حدود دو هفته گذشته به راه افتاده است، اظهار نمود: هم اکنون به تصاویر دو ماهواره ای که از سطح زمین عبور و آتش سوزی ها را گزارش می کنند، دسترسی داریم. بوسیله این دو ماهواره حدود چهار دفعه طی یک روز تصاویر آتش سوزی ها در کشور به دست ما می رسد که بوسیله انطباق تصاویر با نقشه ها می توانیم آخرین وضعیت آتش سوزی در جنگل ها و مراتع را رصد نماییم.

وی با اعلان اینکه اگر آتش سوزی ها در هنگام عبور ماهواره از زمین یا اندکی قبل از آن شروع شده باشند ما با فصله زمانی کمی از وقوع آتش در جنگل ها و مراتع باخبر می شویم، اشاره کرد: اما اگر آتش سوزی بعد از عبور ماهواره ها و عکس برداری از زمین رخ دهد عموما با فاصله زمانی بیشتری (بین ۴ تا ۸ ساعت) از وقوع آتش بوسیله تصاویر ماهواره ای مطلع می شویم.

این کارشناس سنجش از دور یگان حفاظت سازمان جنگل ها افزود: ما در یگان حفاظت سازمان جنگل ها به محض مشاهده آتش در عرصه های منابع طبیعی موقعیت آنرا به استانها گزارش می دهیم. علاوه بر این گشت های فعالی در منطقه نیز وجود دارد که به پایش منطقه و رصد آتش سوزی ها می پردازند.

نامدار در ادامه اشاره کرد: ما به دنبال آن هسیتم که به داده های تعداد بیشتری از ماهواره ها برای دریافت تصاویر آتش سوزی دسترسی پیدا نماییم، چنانچه این اتفاق بیفتد تصاویر ماهواره ای در فاصله های زمانی کوتاه تری به دست ما می رسد و با سرعت بیشتری از وقوع آتش در جنگل ها و مراتع باخبر می شویم. در حال حاضر از سیستم های ماهواره ای جهانی که به صورت رایگان در اختیار ما قرار می گیرد برای این کار استفاده می نماییم اما می خواهیم با همکاری پژوهشکده هوا و فضا این سیستم ها را بومی سازی نماییم.

این کارشناس یگان حفاظت سازمان جنگل ها در پاسخ به این پرسش که آیا باتوجه به شرایط کشور محدودیتی در دسترسی به این تصاویر جهانی ماهواره ای داریم یا خیر؟ توضیح داد: نگاه جهان به مسئله آتش سوزی در جنگل ها این است که اگر نقطه ای از جنگل در هرکجای دنیا لطمه ببیند تبعات پیدا و پنهان آن تمام مردم کره زمین را درگیر خواهدنمود بدین جهت برای دسترسی به این تصاویر مشکل خاصی نداریم.

وی با اشاره به اینکه بومی سازی این تصاویر ماهواره ای نسبت به مدلهای جهانی دقت بیشتری خواهد داشت، اظهار داشت: همکاران ما در پژوهشکده هوا و فضا و شرکت های وابسته به آن باتوجه به اقلیم ایران و نوع پوشش گیاهی، مدلهای بومی را برای آتش سوزی طراحی می کنند و برمبنای آنها می توان مکان دقیق آتش سوزی ها در مراتع و جنگل ها، امکان پیش روی آن و... را مشخص کرد.

این کارشناس سنجش از دور یگان حفاظت سازمان جنگل ها با اعلان اینکه این مدلها که بیشتر برای جنگل های شمال کشور طراحی شده به زودی به سازمان جنگل ها تحویل داده می شوند، اظهار نمود: هدف ما ارتقای سیستم مانیتورینگ و پایش جنگل ها و مراتع در این مرکز است تا در حداقل زمان ممکن نیروها از وقوع حریق مطلع و نسبت به اطفای آن اقدام نمایند.

نامدار در آخر با اشاره به اینکه بتازگی سامانه تلفنی ۱۳۹ امور جنگل و مرتع برای دریافت گزارش های مردمی شروع به کرده است، اظهار داشت: علاوه بر این نیز شماره ۱۵۰۴ مانند گذشته همچنان آماده دریافت گزارشات مردمی در عرصه های منابع طبیعی است، همین طور سایر تجهیزات اطفای حریق و تجهیزات پیش بینی آتش مانند پهپاد نیز طی روزهای اخیر تهیه شده است که به تدریج در اختیار استانها قرار می گیرد.
1399/03/31
14:59:48
5.0 / 5
2287
تگهای خبر: اقلیم , جنگل , حفاظت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است