رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ری تاكید كرد

مجتمع دفع و پردازش آرادكوه از معضلات بزرگ شهرستان ری

مجتمع دفع و پردازش آرادكوه از معضلات بزرگ شهرستان ری

به گزارش لوازم حیوان خانگی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ری ضمن بیان اینكه مجتمع دفع و پردازش پسماند آرادكوه از معضلات بزرگ این شهرستان است، اظهار داشت: این شهرستان معضلات زیادی در زمینه های آب، خاك، هوا و پسماند دارد كه همه آنها در اولویت قرار دارند و جزو معضلات مهم زیست محیطی شهرستان ری هستند.زهره عبادتی در گفت و گو با ایسنا درباره معضلات ناشی از فعالیت مجتمع آرادکوه برای شهرستان ری اظهار نمود: این مرکز در شهرستان ری قرار دارد و روزی حدود ۷۰۰۰ تن پسماند به آن وارد می شود همینطور حضور این مرکز سبب شده که واحدهای آلاینده ای مانند بازیافت غیرمجاز پسماند به صورت حاشیه ای در اطراف مرکز آرادکوه و در بخش های مختلف شهرستان بخصوص بخش کهریزک شکل بگیرند که پسماندها را از راه مرکز آرادکوه دریافت می کنند و سبب ایجاد آلودگی در خاک، آب و هوا می شوند.

وی افزود: تعداد این واحدهای آلاینده بسیار زیاد است و ما هم بعنوان اداره محیط زیست برخوردهای بسیار زیادی با این واحدها داشته ایم اما به علت اینکه این واحدها فرآیند فعالیت بسیار ساده ای دارند، به سادگی جابه جا و در محل های جدید مستقر می شوند.

عبادتی روانه شدن فاضلاب های شهر تهران به شهر ری را از دیگر معضلات این شهرستان دانست و اظهار داشت: متاسفانه این فاضلاب ها دارای آلایندگی هایی هستند و در زمینه آبیاری کشاورزی و آلودگی خاک معضلات زیادی بوجود آوردند. طبق مصوبه ای که سال قبل توسط هیئت وزیران در این حوزه ابلاغ گردید تکلیف دستگاه ها در حل این مشکل روشن و قرار شد یکسری اقدامات پایه ای مانند راه اندازی تصفیه خانه و همینطور یکسری اقدامات کوتاه مدت مانند برخورد با عوامل آلاینده و کشاورزان متخلفی که از آب فاضلاب برای آبیاری ها استفاده می کردند، صورت گیردو در این حوزه اقدامات زیادی صورت گرفت اما باید تداوم داشته باشد و تا زمانی که تصفیه خانه ها در این شهرستان راه اندازی نشوند فاضلاب و معضلات آن ادامه خواهد داشت.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ری همینطور با اشاره به اینکه شهرستان ری وسعت زیادی دارد و همین مسئله سبب شده تا صنوف مزاحمی را از پایتخت به این شهرستان انتقال دهند، خاطرنشان کرد: تعداد زیاد این صنوف و واحدهای صنعتی سبب شده حجم تولید پسماند و فاضلاب این شهرستان افزایش پیدا کند، همینطور افزایش ترافیک ناشی از تردد پرسنل و کارمندان این صنوف مشکلاتی را در شهرری بوجود آورده است.

وی افزود: شهرری دارای اراضی ملی آزاد زیادی است که سبب شده افراد سودجو پسماندهای خویش را در این مناطق تخلیه کنند یا بسوزانند، البته با عنایت به برخوردهای زیادی که طی سه سال گذشته با متخلفین داشته ایم، این مشکل تا حد زیادی کاهش پیدا کرده اما هنوز به «نقطه صفر» که مطلوب اداره محیط زیست باشد نرسیده است. خوشبختانه حالا بخشداری ها و شهرداری ها گشت های خویش را فعال کرده اند و اقدامات خوبی در این حوزه انجام شده است.

عبادتی ضمن بیان اینکه واحدهای صنعتی بزرگی در شهر ری وجود دارند اظهار داشت: ماهیت صنعتی بودن این شهرستان سبب شده که همیشه شاهد حضور آلایندگی ها بویژه در هوا باشیم اما اقدامات خوبی در زمینه کنترل، پایش و نظارت بر منابع ثابت آلاینده مانند پالایشگاه ها و شرکت های سیمان و... داشته ایم و این واحدها توانسته اند سیستم های کنترلی خویش را ارتقا دهند.

وی افزود: سال قبل به واحدهای صنعتی بزرگ اجازه استفاده از سوخت های سنگین را ندادیم و نتایج آزمایش ها و سنجش های ما نشان داده است که این واحدها توانسته اند تا حد زیادی به استانداردهای لازم برسند و هرچه نظارت بیشتر باشد قطعا ضریب آلایندگی هم کاسته می شود.

عبادتی درباره گشت و پایش های اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ری طی ماه های فروردین و اردیبهشت سالجاری اظهار داشت: طی دو ماه ابتدایی سال ۳۴۲ واحد صنعتی و خدماتی را پایش و برای ۴۳ واحد اخطاریه ابلاغ کرده ایم همینطور ۸۸ واحد آلاینده جدید طی این مدت شناسایی شده اند و ۳۵ مورد نمونه برداری از خروجی تصفیه خانه و خروجی دودکش کارخانه ها صورت گرفته است. ۱۲۳ پرونده حقوقی را بررسی و پیگیری و ۷۳ واحد آلاینده را جمع آوری کرده ایم.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ری در بخش دیگری از صحبت های خود ضمن بیان اینکه منابع ثابت آلاینده قابل کنترل هستند، تصریح کرد: معضل اصلی آلودگی هوا در شهرستان ری، تردد ماشین های سنگین است. شهرستان ری دارای بیشترین تعداد انبار و بارانداز در استان تهران است همینطور حضور تعداد زیاد صنایع و صنوف مزاحم در این شهرستان تردد انواع کامیون و تریلی را به دنبال دارد که عموما سوخت سنگین مصرف می کنند. این وضعیت سبب شده همیشه در فصول پاییز و زمستان به علت وارونگی هوا، شاهد آلودگی هوا در شهرستان ری باشیم.

وی با تاکید بر اینکه آلودگی های زیست محیطی بر سلامت انسان ها تأثیر گذار است، اظهار نمود: اثرات آلودگی های زیست محیطی در دراز مدت خویش را نشان داده است بخصوص آلاینده های موجود در فاضلاب که امکان دارد خاصیت تجمع زیستی داشته باشند، کم کم در خاک تجمع کنند، وارد گیاه و زنجیره غذایی و در نهایت از دام به انسان منتقل شوند. این گونه آلاینده ها می تواند در دراز مدت اثرات مخربی بر سلامت داشته باشند. ازاین رو باید به سمت توسعه پایدار و استفاده از روش ها و فناوری های نوینی که صدمه کمتری به محیط زیست وارد می کنند، سوق پیدا نماییم.

عبادتی در انتها اظهار داشت: اداره محیط زیست شهرستان ری صنایع بزرگ را رصد و پایش می کند و تا حد قابل قبولی توانسته است آلایندگی های آنها را مدیریت کند اما مدیریت منابع متحرک آلاینده و تردد خودرو های سنگین که به خاطر بارگذاری بیش از اندازه در شهرستان اتفاق افتاده است تا حدودی از کنترل محیط زیست و نظارت محیط زیست خارج است. ما امیدواریم سیاستگذاری در سطح استان به سمتی برود که مقداری به بارگذاری های زیاد صنعتی بخصوص انتقال صنوف مزاحم و ایجاد مجتمع های صنفی جدید و شهرک های صنعتی جدید در شهرستان ری نگاه دقیق تر و توجه بیشتری شود تا بتوانیم وضعیت زیست محیطی این شهرستان را بهبود بخشیم.

منبع:

1399/04/02
14:16:00
5.0 / 5
2292
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است