یك كارشناس جنگل هشدار داد

مراقب آفت برگ خوار پشم آلود باشید

مراقب آفت برگ خوار پشم آلود باشید

یك كارشناس حوزه جنگل از طغیان آفتی پشم آلود در جنگل های شمال كشور اطلاع داد و اظهار داشت: بدن پشم آلود، این آفت برگ خوار می تواند بیماری های پوستی ایجاد كند.


هادی کیا دلیری عضو هیأت علمی دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه علوم تحقیقات و کارشناس حوزه جنگل در گفت و گو با خبرنگار مهر با بیان این خبر که متأسفانه از یک ماه پیش اخطار طغیانی آفاتی در جنگل های شمال را داده بودم، که این آفت نه تنها برای گیاهان بلکه برای انسان ها هم مشکلات جدی ایجاد خواهند کرد. اظهار داشت: چند گونه از این آفات که دارای لاروهای (کرم های) پشمالود هستند و از برگ درختان تغذیه می کنند هم اکنون در مناطق جنگلی شمالی و شمال غربی کشور طغیان کرده اند. این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه این آفت دوره طغیان دو و سه ساله دارد، اظهار داشت: این آفت برگ خوار در مناطقی که پوشش گیاهی شأن ضعیف شده است بروز پیدا می کند و در مناطقی که در ارتفاعاتش بلوط باشد بیشتر دیده می شود.
وی ادامه داد این آفت بعد از طغیان به گونه های دیگر حمله می کند و در صورت عدم مقابله زودهنگام طبیعت منطقه را از بین می برد. عضو هیأت علمی دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه علوم تحقیقات با تاکید بر اینکه تنهادر صورت مبادرت به هنگام در کنترل می توان با این آفت مقابله نمود اظهار داشت: سموم بیولوژیک، استفاده از تله های نوری و سرشاخه زنی درختان آفت زده از طریق های کنترل آن است اما هنوز هیچ اقدامی برای کنترل آن از جانب دستگاه های مسئول نشده است. ایشان در ادامه با اشاره به اینکه این پروانه ها که هم اکنون در مرحله لاروی خود هستند روی سر شاخه های این درختان تولید تارهای ابریشمی و همچنین لانه های ابریشمی می کنند، اظهار داشت: نکته قابل توجه اینکه این آفت سبب بیماری های پوستی با خارش های شدید می شوند و همینطور در بعضی افراد سبب مشکلات تنفسی شده است و بنابراین لازم است که در این خصوص اطلاع رسانی شود. کیادلیری خطا به هموطنانی که در مناطق جنگلی بویژه جنگل های شمال حضور می بایند اظهار داشت: در صورت مشاهده این گونه آفت ها در سطح وسیع و زیاد در ایام آفتابی و زمانی که باد می وزد وارد عرصه های آلوده نشوید، چونکه موهای بسیار ریز این آفت که در هوا پراکنده می شود شما را مبتلا خواهد نمود. این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه نباید به این نوع لاروها دست زد اظهار داشت: در صورتی که در مناطق ییلاقی اطراف منازل خود آنها را مشاهده کردید پیش از جارو زدن این موهای ریز لازم است منزل برای نخستین بار، با پارچه مرطوب ابتدا تمیز شود.
وی اضافه کرد: در صورتی که سموم تأیید شده ای در دسترس نداشتید با پاشیدن آب روی آنها تا حدی می توانید سبب از بین بردن آنها شوید و اگر به عوارض گفته شده مبتلا شدید بهترین درمان گرفتن دوش آب سرد است و در صورت ادامه یافتن مشکل حتما به پزشک رجوع و مبحث را با او در بین بگذارید. به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از مهر، روز گذشته گزارشی از هجوم پروانه دم قهوه ای آفت برگ خوار در خبرگزاری مهر انتشار یافته بود که به قول این کارشناس این آفت همان آفت مورد تاکید در شمال کشور است.

1399/04/07
14:06:34
5.0 / 5
2658
تگهای خبر: آب , پزشك , جنگل , درختان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است