ازن در تهران نفس را بند آورده است

ازن در تهران نفس را بند آورده است

به گزارش لوازم حیوان خانگی هوای تهران از آغاز سال جاری تابحال ۲۴ روز به علت افزایش غلظت آلاینده ازن آلوده بوده است كه از این تعداد سهم هوای ناسالم برای گروه های حساس ۲۳ روز و سهم هوای ناسالم برای همه گروه ها یك روز گزارش شده است. امروز (29 تیرماه) هم هوا در پایتخت برای پنجمین روز پی در پی آلوده گزارش شده است.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، گاز ازن از ترکیب سه اتم اکسیژن ایجاد می شود و آلاینده هایی مانند مواد آلی فرار (VOC) و ناکس یا اکسیدهای نیتروژن پیش سازهای آن هستند. آلاینده ازن و ازنی که در لایه های بالای جوی حضور دارد از یک نوع هستند اما ازن موجود در جو مانع ورود اشعه ماوراء بنفش به زمین می شود و حضور آن ضروریست این درحالیست که ازن در سطح زمین خویش را به صورت آلاینده ای سمی نشان داده است.

از این رو ازن موجود در سطح زمین برای سلامتی انسان، جانوران و گیاهان مضر است و از آن بعنوان ازن بد و آلاینده نامبرده می شود. این آلاینده به صورت مستقیم در هوا منتشر نمی گردد بلکه توسط واکنش های شیمیایی بین اکسیدهای نیتروژن و ترکیبات آلی فرار در حضور نور خورشید ایجاد می شود. ازاین رو میزان آن در تابستان و طی ساعتهای میانی روز بیشتر از سایر مواقع است.

در حالی پیش سازهای آلاینده ازن مواد آلی فرار (VOC) و ناکس یا اکسیدهای نیتروژن است که تمامی این آلاینده ها به شکلی توسط خودرو ها، خودرو های دیزلی، موتورسیکلت های فرسوده، نیروگاه ها و بخارات بنزین تولید می شوند. این آلاینده ها در حضور گرما و نور خورشید، ازن را تولید می کنند.

هر چند که ازن بیشتر از چهار سال است که در ماه های گرم هوای تهران را آلوده می کند و هر سال هم بر میزان آن افزوده می شود اما هنوز برنامه مشخصی برای کنترل غلظت آن در هوا از جانب دستگاه های مسئول عرضه نشده است. طی سال قبل هوای تهران طی ۲۴ روز به علت افزایش غلظت آلاینده ازن در شرایط ناسالم برای گروه های حساس و طی یک روز هم در شرایط ناسالم برای همه افراد قرار گرفت. طی سال ۹۷ هم هوای پایتخت طی ۱۶ روز به علت افزایش غلظت ازن آلوده بود و سال جاری هم تابحال پایتخت نشینان ۲۳ روز هوای ناسالم برای گروه های حساس به علت افزایش غلظت این آلاینده داشتند همینطور طی یک روز هم کیفیت هوا در شرایط ناسالم برای همه افراد قرار گرفت. این روند نشانگر افزایش تدریجی روزهای آلوده در ماه های گرم سال به علت افزایش غلظت آلاینده ازن در تهران است.

هرچند که سال جاری روش محاسبه شاخص کیفیت هوا تغییر کرده و سختگیرانه تر شده است و برخی اعتقاد دارند که این تغییر روش سبب افزایش روزهای آلوده با آلاینده ازن شده است اما با این حال، روش جدید محاسبه شاخص کیفیت هوا روش استانداردتری است که ما را به واقعیت های کیفیت هوای تهران نزدیک تر کرده است ازاین رو این مساله نمی تواند بهانه ای برای فراموش کردن راهکارهای کنترل ازن در تهران شود.

بر اساس گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، ازن موجود در هوایی که تنفس می نماییم - بخصوص در ایام گرم و آفتابی که به صورت معمول، ازن به حد ناسالم می رسد - می تواند به سلامت ما صدمه برساند حتی میزان به نسبت پایین ازن سبب بروز عوارضی در انسان می شود. در این بین مبتلایان به بیماری های ریوی، کودکان، سالمندان و افرادی که در خارج از منزل فعالیت می نمایند امکان دارد نسبت به افزایش غلظت آلاینده ازن حساس تر باشند.

تنفس ازن همینطور می تواند انواع مشکلات سلامتی همچون درد قفسه سینه، سرفه، سوزش گلو و گرفتگی ریه را باعث شود. ازن موجود در سطح زمین همینطور می تواند ریه ها را برای عفونت مستعدتر کند و التهاب جدار ریه ها را به دنبال داشته باشد.

بر اساس این گزارش، در صورتیکه غلظت ازن بالاتر از حد مجاز سلامت باشد لازم است که کودکان و بزرگسالان فعال و مبتلایان به بیماری‎های ریوی - مانند آسم - از حضور طولانی مدت در فضای باز اجتناب کنند و در صورتیکه میزان این گاز در شرایط ناسالم قرار گیرد تمام افراد همچون کودکان باید حضور خود در فضای باز را محدود یا در صورت امکان متوقف کنند.
1399/04/29
16:51:39
5.0 / 5
2375
تگهای خبر: آلاینده , جانور , دستگاه , شاخص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است