سناریوهای نجات خلیج گرگان چیست؟

سناریوهای نجات خلیج گرگان چیست؟

به گزارش لوازم حیوان خانگی گلستان استاندار گلستان اظهار داشت: هم اكنون با همكاری پژوهشگاه اقیانوس شناسی، 3 سناریو برای نجات خلیج گرگان در دست بررسی می باشد.هادی حق شناس در گفت و گو با ایسنا با اشاره به روند خشک شدن آب خلیج گرگان، اظهار نمود: سرنوشتی همانند دریاچه ارومیه در انتظار خلیج گرگان است. در اسکله بندر ترکمن، محلی که در شاید تا ۲۰ سال قبل در آن کشتی پهلو می گرفت، امروز کاملاً خشک شده است.

وی از سال ۱۳۰۰ تا ۱۳۵۶ تراز آب دریای خزر ۴ متر کاهش و از سال ۵۶ تا سال ۷۴، دو و نیم متر افزایش یافته است؛ از حدود سال ۷۶ مجدداً تراز آب در حال کاهش است. این امر نشان میدهد که سیکل کاهش و افزایش تراز آب دریای خزر منظم نیست.

استاندار گلستان افزود: کارشناسان دلایلی مختلفی همچون کوه زایی، شیرین تر شدن آب دریا، دبی ورودی از رودخانه ولگا و خشک شدن دریاچه آرال را برای این مساله عنوان می کنند. تابحال دلیل متقنی اعلام نشده است و به این خاطر باید به فکر آب خلیج گرگان بود.

حق شناس با اشاره به اهمیت خلیج گرگان، اظهار داشت: خلیج گرگان طبیعی ترین حوضچه ماهیان خاویاری در دریای خزر است و زیستگاه مناسبی برای تخم گذاری این ماهیان است. علاوه بر این اگر خلیج گرگان خشک شود، تمامی شهرهای اطراف این خلیج حتی گرگان درگیر ریزگرد می شوند.

وی تاکید کرد: ما نباید منظر بمانیم تا خلیج گرگان خشک شود و بعد به فکر راهکار باشیم. باید از همین الان اقدامات را انجام دهیم. در همین راستا در سطح ملی دو جلسه به ریاست دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور اجرا شد. در این جلسات طرحی مصوب شد تا برمبنای آن دستگاه های متولی همچون استانداری، آب منطقه ای، محیط زیست و جهاد کشاورزی طی مدت ۵ سال با برآورد اولیه ۹۰۰ میلیارد تومان مبادرت به احیای خلیج گرگان کنند.

استاندار گلستان با اشاره به بررسی چند سناریو برای نجات خلیج گرگان، اشاره کرد: طرح اولیه، لایروبی کانال خزینی و چاپاقلی بمنظور برقراری چرخش آب در خلیج است.

حق شناس افزود: طرح دیگر استقرار بالشتک در دهانه خلیج گرگان و انتقال آب به داخل خلیج و جلوگیری از خروج آب از خلیج به سمت دریای خزر است.

وی بیان کرد: طرح دیگر در حال بررسی، افزایش حقابه های رودخانه های منتهی به خلیج گرگان است.

استاندار گلستان با اعلان اینکه هنوز چاره قطعی تعیین نشده است، اشاره کرد: برمبنای قراردادی که با پژوهشگاه اقیانوس شناسی منعقد شده، طرح ها توسط این مرکز در حال بررسی است تا بهترین چاره انتخاب گردد.

منبع:

1399/05/19
20:21:08
5.0 / 5
2278
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است