تهیه نقشه های پیشبینی وقوع آتش سوزی در جنگل ها

تهیه نقشه های پیشبینی وقوع آتش سوزی در جنگل ها

رئیس پژوهشگاه هواشناسی و علوم جوی سازمان هواشناسی كشور از تهیه نقشه های پیش بینی احتمال خطر آتش سوزی در عرصه های طبیعی اطلاع داد.مهدی رهنما در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه ما طی زمستان سال قبل مطالعاتی را روی مبحث پایش و پیشبینی آتش سوزی در عرصه های طبیعی کشور آغاز کردیم، اظهار نمود: نخستین محصول تولید شده در این حوزه، نقشه های پایش روزانه آتش سوزی است که حاصل پردازش روزانه داده های ماهواره های سنجش از دور بود. حالا با بهبود روش های پردازش تصویر این نقشه ها با گام زمانی هر شش ساعت یکبار به روزرسانی می شوند.

رییس پژوهشگاه هواشناسی با اشاره به افزایش اهمیت پیشبینی آتش سوزی ها در مدیریت ریسک و آمادگی لازم برای پیشگیری و کاهش خسارات ناشی از آن خاطرنشان کرد: ما در این مرکز با استفاده از مدلهای پیشبینی عددی، نقشه های پیشبینی احتمال خطر آتش سوزی در عرصه های طبیعی را تولید کرده ایم.

وی با اشاره به اینکه خطر وقوع آتش سوزی با عوامل محیطی، آب و هوایی و انسانی در ارتباط هستند، اظهار داشت: در این میان عوامل آب و هوایی در وقوع و گسترش آتش سوزی در جنگل ها و عرصه های طبیعی نقش تعیین کننده­ ای دارند. شرایط آب و هوایی نه تنها خود می ­تواند بر ایجاد آتش­ سوزی به صورت یک عامل منفرد موثر باشد بلکه می ­تواند سایر عوامل را تحت تأثیر قرار دهد.

رهنما افزود: اگر شرایط آب و هوایی مساعد نباشد آتش بوجود آمده توسط عامل انسانی نمی ­تواند گسترش پیدا کند ازاین رو شرایط آب و هوایی مهمترین عامل در وقوع و گسترش آتش است. این شرایط آب و هوایی مهم عبارت هستند از دمای هوا، رطوبت نسبی، سرعت باد و بارش ازاین رو برای پیش ­بینی خطر وقوع آتش سوزی در نظر گرفتن این عوامل اهمیت زیادی دارد.

رییس پژوهشگاه هواشناسی با اشاره به اینکه شاخصهای وقوع خطر آتش سوزی با در نظر گرفتن عوامل موثر بر وقوع و گسترش آن، به صورت کمی و در سطوح مختلف ریسک خطر وقوع آتش را نشان می ­دهند، اظهار نمود: هم اکنون ما در حال پیاده سازی شاخصهای مختلفی در زمینه پایش آتش سوزی ها هستیم. یکی از این شاخص ها، شاخص آب و هوایی آتش (FWI) است. سیستم FWI به صورت گسترده ­ای برای پیش­ بینی وقوع، توسعه و شدت آتش در سطح جهانی استفاده می شود.

به گفته وی شاخص آب و هوایی آتش با در نظر گرفتن عواملی مانند دمای هوا، رطوبت نسبی، سرعت باد و بارش، خطر وقوع و گسترش آتش ­سوزی در جنگل ها و مراتع را ارزیابی می­ کند. طی سال های اخیر تعداد زیادی از کشورها در سرتاسر جهان از این شاخص در برنامه ریزی عملیات ­ آتش سوزی بهره برده اند.

منبع:

1399/05/24
18:06:04
5.0 / 5
2176
تگهای خبر: آب , ارزیابی , بارش , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است