بزرگترین تالاب جهان در حریق نامرئی

بزرگترین تالاب جهان در حریق نامرئی

بزرگترین تالاب جهان در برزیل در حالی می سوزد كه آتش آن اغلب نامرئی و غیرقابل مشاهده است.


به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، منطقه طبیعی پانتانال برزیل، پوشش گیاهی فشرده در زیر آب های باتلاقی در طول فصل رطوبت با تبخیر تالاب ها و دریاچه ها، خشک شده و رسوبات قابل اشتعالی را در زیر زمین باقی می گذارد که می تواند به مدت طولانی بعد از خاموش شدن شعله های آتش قابل سوختن باشد.
آتش نشانان در سراسر برزیل در کوشش برای اطفای حریق از جنگل های بارانی آمازون تا دشت های ساوانای سرادو هستند اما وضعیت آتش سوزی منطقه پانتانال حالا به عملیاتی ویژه برای آنها تبدیل گشته است.
آتش نشانی برزیل تنها راه مقابله با آتش زیر زمین در پانتانال را حفر ترانشه (فرورفتگی های عمیق در زمین) اعلام نموده است اما باتوجه به طول زیاد حدود ۲۰ کیلومتری خط آتش سوزی، انجام این عملیات نیز نا ممکن بنظر می رسد.
آتش سوزی در این منطقه شدیدترین آتش سوزی در ۱۵ سال قبل است. شعله های آتش تنوع زیستی این منطقه غنی از تاپیرها، پوماها، برگچه خوارها و متراکم ترین جمعیت جهان از جاگوارها را تهدید می کند.
پانتانال که نام آن از کلمه پرتغالی "باتلاق" گرفته شده است، بیش از ۱۵۰ هزار کیلومتر مربع در برزیل وسعت یافته و به بولیوی و پاراگوئه نیز گسترش پیدا کرده است.
وزش بادهای شدید نیز این آتش سوزی های زیر زمینی و غیرقابل رویت را تشدید کرده است.
صدها آتش نشان، کارمند محیط زیست، محیط بان و سرباز هفته ها ۲۴ ساعت شبانه روز تلاش نموده اند تا شعله های آتش را که هزاران کیلومتر مربع از پانتانال را ویران کرده است، خاموش کنند.
با افزایش دما به بیش از ۴۰ درجه سانتی گراد این هفته یک آتش سوزی غیرقابل توقف نیز در بحبوحه وزش بادهای شدید در این منطقه طبیعی به وجود آمد.
بنا بر گزارش رویترز، این منطقه یک دشت سیلاب وسیع است که بطور معمول در فصل بارندگی، تقریباً از نوامبر تا مارس با آب پر می شود اما سیل امسال کمتر از حد معمول بوده و خشکسالیِ متعاقب آن، منطقه را به طرز خطرناکی مستعد آتش سوزی کرده است.
منبع:

1399/06/10
10:36:13
5.0 / 5
1697
تگهای خبر: آب , بارندگی , تالاب , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است