مدیر كل منابع طبیعی استان سمنان:

172 فقره اطفای حریق در جنگل ها و مراتع استان سمنان به وقوع پیوست

172 فقره اطفای حریق در جنگل ها و مراتع استان سمنان به وقوع پیوست

لوازم حیوان خانگی: مدیركل منابع طبیعی سمنان بابیان اینكه 32 دهیاری حاشیه جنگل های استان به اطفای حریق تجهیز شدند، اظهار داشت: 172 فقره اطفای حریق در جنگل ها و مراتع استان به وقوع پیوست.جعفر مرادی حقیقی در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینکه طی هفت سال دولت تدبیر و امید ۱۷۲ فقره اطفای حریق در جنگل ها و مراتع استان سمنان به وقوع پیوست، اظهار داشت: این میزان ۲۴۹ هکتار از اراضی مرتعی و جنگلی استان سمنان را در بردارد.
وی بابیان اینکه چهار مورد پایگاه مردمی اطفای حریق و صیانت در چهار روستا حاشیه جنگل راه اندازی شده است، اضافه کرد: تجهیز ۳۲ دهیاری به لوازم اولیه اطفا حریق (امضا تفاهم نامه با دهیاران و شورای اسلامی روستا) و همین طور راه اندازی پایگاه حفاظت چشمه علی (دیباج) شهرستان دامغان مهم ترین اقدامات دولت به حساب می آید.
اجرای ۲۳۵ هزار مترمکعب عملیات سنگ و ملات
مدیرکل منابع طبیعی استان سمنان بابیان اینکه سطح تحت پوشش عملیات آبخیزداری استان ۱۱۸ هزار هکتار است، اظهار داشت: طی دولت یازدهم و دوازدهم ۲۳۵ هزار مترمکعب عملیات سنگ و ملات، یک میلیون مترمکعب عملیات خاکی و ۱۶ هزار هکتار عملیات بیولوژیک و مدیریتی در سطح استان سمنان انجام شده است.
مرادی حقیقی در ادامه خاطرنشان کرد: طرح های آبخیزداری و حفاظت خاک، مقابله با بیابان زایی و کمک به مهار کانون های گردوغبار، اجرای طرح مدیریت پایدار آب وخاک و توانمندسازی جوامع روستایی با محوریت منابع طبیعی با مشارکت مردم (ترسیب کربن و حبله رود) و توسعه و کشت گیاهان دارویی ازجمله مهم ترین طرح های مصوب اقتصاد مقاومتی به حساب می آید.
وی ضمن بیان اینکه اقدامات خوبی در حوزه طرح بیابان زدایی و کنترل کانون های بحران فرسایش بادی در استان صورت گرفته است، اضافه کرد: طی بازه مذکور ۹ هزار و ۲۹۶ هکتار نهال کاری، ۸۱ هزار هکتار پروژه کنترل هرز آب، پنج هزار و ۲۰۶ هکتار آبیاری و مراقبت سنواتی و ۲۸۳ کیلومتر بادشکن اطراف مزارع در استان سمنان به انجام رسید.
اجرای طرح جنگلانه با مشارکت ۸۰۰ نفر
مدیرکل منابع طبیعی استان سمنان بابیان اینکه طرح جنگلانه در هفت شهرستان با مشارکت ۸۰۰ نفر به مساحت یک هزار و ۳۰۰ هکتار در استان انجام شد، اظهار داشت: طرح جام (جنگل کاری، اقتصادی و مشارکتی با مشارکت جوامع محلی) با ۶۰۰ هکتار، راه اندازی ۴۰ بوستان روستایی، جنگل کاری و توسعه فضای سبز به میزان یک هزار و ۴۷ هکتار، تولید هفت میلیون و ۳۰۰ اصله نهال و مراقبت و نگهداری از پارک های جنگلی و جنگل کاری های ازجمله مه ترین طرح های حوزه جنگل کاری و توسعه فضای سبز در استان به حساب می آید.
مرادی حقیقی بابیان اینکه شش میلیون و ۶۴۰ هزار هکتار پروژه مدیریت چرا در استان اجرایی شده است، خاطرنشان کرد: در این راستا کشت و توسعه گیاهان دارویی (باریجه) با ۱۰ هزار هکتار ایجاد و طی دو سال ۴۰ هزار نفر روز در ۲۰ هزار هکتار شاغل شدند و همین طور باید گفت میزان برداشت گیاهان دارویی در سطح استان ۱۳ تن بوده است.
وی اضافه کرد: طی هفت سال قبل حوزه تصرف اراضی ملی ماده ۵۵ با ۷۳۹ فقره یک هزار و ۴۸۲ هکتار را شامل می شود و همین طور طی بازه مذکور مساحت اراضی خلعید شده ۳۵۵ فقره و ۷۰۶ هکتار بوده است.
اجرای طرح ترسیب کربن در جهت توانمندسازی جوامع محلی
مدیرکل منابع طبیعی استان سمنان بابیان اینکه همکاریهای بین المللی با دفتر توسعه ملل متحد (undp) در دستور کار قرار دارد، اظهار داشت: طرح ترسیب کربن یا همان توانمندسازی جوامع محلی در ۵۲ هزار هکتار جنوب شهرستان دامغان و ۳۰ هزار هکتار در شاهرود اجرایی شده است و همین طور مطالعات و اجرای طرح جامع محور احیا منابع طبیعی با مشارکت کمیسیاریای عالی پناهندگان در میهمان شهر سمنان با ۳۰ هزار هکتار و ۱۲۰ هکتار نهال کاری تاغ به انجام رسید.
مرادی حقیقی در ادامه خاطرنشان کرد: تامین زمین مسکن روستایی در ۹۳۱ هکتار، تبدیل سند مالکیت دفترچه ای به تک برگی (کاداستر) با بیش از دو میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار، ۱۰۰ مورد آموزش روستاییان حاشیه جنگل، جذب ۲۱ هزار نفر همیار طبیعت و غیره مهم ترین اقدامات دولت در استان سمنان به حساب می آید.
وی اضافه کرد: اعتبار مصوب سفر دولت به استان سمنان حوزه بیابان زدایی ۱۹۰ میلیارد ریال و در آبخیزداری ۲۱۸ میلیارد ریال است که از قبال همین اعتبارات ۱۱ حوزه منابع طبیعی اقدامات لازم پیگیری می شود.


منبع:

1399/06/10
17:23:47
5.0 / 5
1616
تگهای خبر: آب , آموزش , جنگل , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است