مدیریت پسماندهای كرونایی راهی برای پیشگیری از انتشار بیماری

مدیریت پسماندهای كرونایی راهی برای پیشگیری از انتشار بیماری

به گزارش لوازم حیوان خانگی مدیركل دفتر مشاركت های مردمی سازمان محیط زیست ضمن تاكید بر لزوم مدیریت صحیح پسماندهای كرونایی شامل ماسك ها و دستكش ها اظهار داشت: مدیریت این پسماندهای نه تنها عدم انتشار بیماری را به دنبال دارد بلكه سبب حفظ محیط زیست می شود.ژیلا آقایی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه جهان همچنان با پاندمی کووید ۱۹ دست و پنجه نرم می کند و معلوم نیست که تا چه زمانی مجبور به زندگی با ویروس کرونا هستیم، اظهار نمود: ازاین رو نیاز است که برای حفظ سلامت خود به دستورالعمل های بهداشتی در مورد استفاده از ماسک و ضدعفونی کننده ها و شست و شوی مرتب دست ها دقت کنیم.

وی افزود: باآنکه استفاده از وسایل حفاظت شخصی همچون ماسک و دستکش خطر مبتلا شدن به کووید ۱۹ را کم می کند اما به هر حال پسماندهایی تحت عنوان پسماندهای بهداشتی هستند که به چرخه پسماند اضافه شده اند و باید به شکل صحیحی مدیریت شوند. در غیر این صورت می توانند علاوه بر انتشار بیماری به محیط زیست هم خسارت های جبران ناپذیری وارد کنند.

آقایی با تاکید بر اینکه باید به استفاده بهینه و بموقع از وسایل حفاظت شخصی و ضدعفونی کننده ها دقت کنیم تا بار آلودگی خارج از توانی را به محیط زیست تحمیل نکنیم، خاطرنشان کرد: مواد اولیه تولید محصولاتی مانند ماسک و دستکش مواد پلیمری هستند که درصورت رهاسازی درمعابر و طبیعت ضمن ایجاد منظر نامناسب محیطی، گرفتگی آبراهه ها و انتشار بیماری به علت ماندگاری طولانی در طبیعت و درنهایت با قرارگرفتن در معرض فرسایش محیطی به تکه های کوچکتر و حتی در حد میکرو تبدیل می شوند و می توانند سبب آلودگی منابع آب و خاک شوند.

مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی و مسئولیت های اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه حتی در بعضی موارد پسماندهایی مانند ماسک و دستکش برای حیوانات دردسرساز می شوند، اظهار داشت: این مواد درصورت رهاسازی در طبیعت می توانند وارد چرخه غذایی حیوانات اهلی و وحشی، پرندگان و آبزیان و در نهایت وارد چرخه غذایی انسان ها شوند. در این شرایط هم انسان متضرر رفتار مناسب خود خواهد شد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: جمع آوری و دفع صحیح پسماندهای کرونایی اهمیت زیادی دارد. لازم است که شهروندان برای حفظ سلامت خود، پاکبان ها و محیط زیست، ماسک ها و دستکش های خویش را از سایر پسماندها تفکیک و آنها را در کیسه های جداگانه و در بسته نگهداری سپس به مخازن جمع آوری زباله منتقل کنند همینطور اگر در شهرهای مختلف کشور سطل های ویژه ای برای جمع آوری اینگونه پسماندها تعبیه شود، مدیریت آنها آسان تر خواهد شد.

آقایی تصریح کرد: از آنجایی که معلوم نیست تا چه زمانی با بیماری کووید ۱۹ مواجه هستیم، نیاز است که برای مدیریت اینگونه پسماندها برنامه ریزی درستی داشته باشیم. دفتر مشارکت های مردمی و مسئولیت اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست هم بنابر وظیفه خود در حوزه آموزش های عمومی محیط زیستی و ترغیب حس مسئولیت فردی و اجتماعی شهروندان مبادرت به تهیه وانتشار موشن گرافی و اینفوگرافی هایی در این حوزه با همکاری ادارات کل استانی کرده است.

مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی و مسئولیت های اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه ترس از مبتلا شدن به بیماری سبب می شود که به صورت وسواس گونه ای از مواد شوینده و ضدعفونی کننده ها استفاده نماییم، اظهارکرد: ورود بیش از اندازه این مواد به پساب و فاضلاب های خانگی، در مناطقی که به سیستم شبکه فاضلاب مجهز نیستند سبب آلودگی منابع آبی می شود ازاین رو ضمن رعایت پروتکل های بهداشتی وزارت بهداشت از اسراف و وسواس در مورد استفاده از این مواد خودداری نماییم.

منبع:

1399/06/15
22:39:44
5.0 / 5
1777
تگهای خبر: آب , آلودگی , آموزش , پرندگان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است