یك دكتری مهندسی محیط زیست تاكید كرد

آلودگی آب های زیرزمینی از مهمترین آثار مخرب معدن كاوی

آلودگی آب های زیرزمینی از مهمترین آثار مخرب معدن كاوی

به گزارش لوازم حیوان خانگی بر طبق آخرین داده های مركز آمار  تا سال 1397 بیش از 4900 معدن در حال بهره برداری در كشور وجود داشت. یك دكتری مهندسی محیط زیست ضمن بیان اینكه از مهمترین آثار مخرب معدن كاوی آلودگی آب های زیرزمینی است، می گوید: تداوم روش مدیریت فعلی بهره برداری از معادن كشور به هیچ عنوان قابل جبران و برگشت پذیر نخواهد بود.حسین فخرایی در گفت و گو با ایسنا، ضمن بیان اینکه بخش اصلی آثار مخرب معدن کاوی متوجه محیط زیست است، اظهار نمود: بدون شک تداوم روند فعلی معدن کاوی در کشور غیر قابل جبران خواهد بود چونکه زمانی که یک معدن باز شود و استخراج از آن صورت گیرد، نمی توان برای جبران آن اقدامی کرد اما اگر قبل از مبادرت به استخراج از معادن برنامه ریزی صحیح وجود داشته باشد می توان آثار مخرب ناشی از آنرا کم کرد.

وی درباره آثار مخرب معدن کاوی بر محیط زیست اظهار داشت: یکی از مهم ترین آثار مخرب معدن کاوی آلودگی آب های زیرزمینی است چونکه در پروسه معدن کاوی از انواع مواد شیمیایی و رزین برای جداسازی فلزات سنگین از دوغ آب خاک معدن استفاده و این مواد شیمیایی در محیط رها می شود و به منابع آب زیرزمینی نفوذ می کنند. این در حالیست که پاکسازی این مواد از منابع آب زیرزمینی اقدامی بسیار دشوار است.

این هیئت علمی دانشگاه مالک اشتر همین طور با اشاره به اینکه معدن کاوی آثار سویی بر محیط طبیعی دارد، اظهار نمود: در کنار معادن فعال جاده سازی نیز صورت می گیرد و این جاده ها خود موجب تخریب مناطق کوهستانی و محدوده معادن می شود همین طور از بین رفتن تنوع جانوری و پوشش گیاهی را به دنبال دارد.

این دکتری مهندسی محیط زیست نخاله های رها شده در محدوده معادن را یکی دیگر از آثار مخرب معدن کاوی برشمرد و اشاره کرد: نخاله های رها شده در این محیط ها بمراتب مضرات بیشتری به همراه دارد. بعنوان نمونه دوغ اب هایی که در پروسه معدن کاوی تشکیل شده است را پشت سدهایی به نام «سد باطله» تخلیه می کنند و مواد پشت این سدها نه جامد و نه مایع هستند بلکه حالتی باطلاقی دارند. این سدهای باطله سالیان سال در جای خود باقی می ماند و شیرآبه آن نیز به منابع آب زیرزمینی نفوذ می کند اما مهم ترین خطری که متوجه این سدها می شود اشکالات محاسباتی در ساخت آنها است که منجربه شکست دیواره سد و رها شدن دوغ آب انباشته شده پشت آن به مناطق پایین دست می شود مانند اتفاقی که در منطقه حفاظت شده ارسباران رخ داد.

وی افزود: علاوه بر اینکه وجود این سدهای باطله خود مشکلات زیست محیطی فراوانی به همراه دارد بلکه شکست آنها نیز همیشه محتمل است و در عین حال پاکسازی دوغ آب رها شده به مناطق پایین دست امکان پذیر نیست.

این هیئت علمی دانشگاه مالک اشتر با اعلان اینکه در دنیا راه هایی برای جلوگیری از نفوذ مواد شیمیایی به منابع آب زیرزمینی وجود دارد، اشاره کرد: مهم ترین اقدامی که می تواند دراین زمینه صورت گیرد پوشش کف سدهای باطله با غشاهای پلیمری به نام «ژئوممبرین» است تا از نفوذ شیرآبه دوغ آب مواد معدنی به منابع زیرزمینی جلوگیری شود اما استفاده از این روش ها بسته به این است که هزینه این اقدامات برای مدیران اجرایی طرح های معدن کاوی توجیه اقتصادی دارد یا خیر؟

فخرایی ضمن تاکید بر اینکه معدن کاوی به شکل سنتی در هر صورت آثار مخربی به همراه دارد، اظهار نمود: هرچه معدن کاوی به شیوه سنتی و فعلی مدیریت شود بازهم آثار مخربی بر جای خواهد گذاشت بدین سبب لازم است که به سمت توسعه معدن کاری سبز و معدن کاوی اصولی حرکت نماییم.

این دکتری مهندسی محیط زیست درباره معدن کاری سبز توضیح داد و اظهار داشت: در معدن کاری سبز ارزش اقتصادی معادن و نقش آنها در تامین رفاه اجتماعی مورد توجه قرار می گیرد بدین سبب بجای منع فعالیت معدن کاوی برنامه دقیقی از طرح مورد نظر قبل از آغاز عملیات استخراج و «باز کردن» معدن ارائه می شود. برنامه هایی همچون تعیین نقطه های مورد نظراستخراج، مکان های تخلیه نخاله همین طور بررسی آلودگی های احتمالی همگی اقداماتی است که قبل از آغاز عملیات معدن کاوی باید صورت گیرد.

وی افزود: «بهداشت محیط زیست» (HSE) نیز برنامه هایی دراین زمینه ارائه و فعالیت معدن کاوی را تحت کنترل قرار می دهد. بدین جهت معدن کاری سبز از فعالیت استخراج معدن جلوگیری نمی کند اما در عین حال بر طبق اصول استاندارد این فعالیت را بهینه سازی می کند و تا حد زیادی از تخریب محیط می کاهد.

فخرایی در آخر صحبت های خود ضمن تاکید بر لزوم حرکت نهادها و مسئولان کشور به سمت معدن کاری سبز اظهار نمود: اگر شعار توسعه پایدار می دهیم و می خواهیم نسل های بعدی نیز از این منابع خدادادی منتفع شوند حتما لازم است که به سمت معدن کاری سبز حرکت نماییم تا بتوانیم با طرح ریزی برنامه های اصولی تخریب محیط زیست و هدررفت منابع طبیعی کشور را تا حد زیادی کاهش دهیم.

منبع:

1399/06/14
08:23:10
5.0 / 5
1882
تگهای خبر: آب , آلودگی , جانور , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است