به مناسبت روز ملی مقابله با خشونت علیه حیوانات؛

طرح منع حیوان آزاری در انتظار تصویب مجلس

طرح منع حیوان آزاری در انتظار تصویب مجلس

لوازم حیوان خانگی: روز ملی مقابله با خشونت مقابل حیوانات روزی است كه با تلاش فعالان و دوستداران حامی حیوانات درپی انتشار فیلمی از آزار و اذیت و سرانجام كشته شدن یك ماده خرس قهوه ای به همراه دو توله اش در شهریور ماه سال 1390 در سمیرم اصفهان انتخاب و نامگذاری شد.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، بعد از انتشار فیلم کشته شدن ماده خرس قهوه ای به همراه دو توله اش کوشش های مختلفی برای تصویب قانونی بمنظور منع خشونت مقابل حیوانات صورت گرفت و با گذشت زمان قوانینی برای پشتیبانی از حقوق حیوانات و منع حیوان آزاری تدوین شد تا در چارچوب یک لایحه ای متصمن یک ماده واحده بوسیله سازمان حفاظت محیط زیست و دولت به مجلس شورای اسلامی راه یابد اما به این تلاش ها به نتیجه ای نرسید و به سبب تعلل دولت و قوه قضائیه در ارائه لایحه منع حیوان آزاری این قوانین با کمک رئیس وقت فراکسیون محیط زیست مجلس - محمدرضا تابش - ۱۱ شهریورماه سال قبل با امضای ۱۰۰ تن از نمایندگان مجلس در چارچوب طرح به مجلس ارائه شد.

سیدضیاءالدین خرمشاهی- حقوقدانی که در تهیه پیش نویس قانون منع حیوان آزاری مشارکت کرده است - در این زمینه به ایسنا می گوید: پس ارائه طرح منع حیوان آزاری به مجلس، این طرح وارد کمیسیون تخصصی مجلس شورای اسلامی شد و الان بیش از یک سال است که در آنجا مانده است. تصویب این طرح باید توسط کمیسیون حقوقی بعنوان کمیسیون اول و فراکسیون محیط زیست مجلس بعنوان نیروی کمکی صورت بگیرد و الان چند ماه است از تشکیل مجلس جدید گذشته اما هنوز کمیسیون حقوقی مجلس که یکی از مهم ترین کمیسیون ها بشمار می رود متقاضی ندارد و هنوز تشکیل نشده است همین طور فراکسیون محیط زیست مجلس نیز هنوز سامان لازم را پیدا نکرده است.

وی افزود: بنظر می رسد محمد باقر قالیباف - رئیس مجلس شورای اسلامی- باید در زمینه تصویب طرح منع حیوان آزاری یک دستور ویژه دهد و تیمی را برای به نتیجه رساندن این مساله مامور کند.

این استاد حقوق حیوانات کمیسیون حقوق بشر اسلامی ضمن انتقاد از عدم توجه به طرح منع حیوان آزاری اظهار نمود: صدها نفر در تدوین لایحه منع حیوان آزاری زمان و تلاش بسیاری صرف و جلسات مختلفی را برگزار کردند و با وجود کوشش های فراوانی که در زمینه تدوین این طرح شد اما بیش از یک سال است که این طرح در راهروهای مجلس شورای اسلامی دست به دست می شود.

وی افزود: تصویب و رسیدگی به طرح منع حیوان آزاری در مجلس قبلی راکد ماند و به ما نوید داده بودند که در مجلس جدید کاری دراین زمینه صورت خواهد گرفت اما تصور میکنم در مجلس جدید هم اراده ای برای این کار را وجود ندارد در صورتیکه تصویب این طرح یک اقدام بسیار مهمست که با زیست انسانی، روان افراد و سلامت جامعه از جهات مختلف ارتباط دارد.

وی اصرار کرد که از نمایندگان مجلس انتظار می رود به سلامت محیط زیست و حیوانات توجه ویژه داشته باشند و جنبه های الهیاتی، فقهی، دینی و انسانی حیوانات باید تحت حمایت باشند و محترم شمرده شوند.

این استاد حقوق حیوانات کمیسیون حقوق بشر اسلامی با اعلان اینکه نیروهای کارشناس و متخصص این حوزه حاضر هستند بدون هیچگونه دستمزد بعنوان متخصص، کارشناس و مشاور با مجلس همکاری کنند از نمایندگان مجلس و مسئولان درخواست نمود که از این عالمان و دلسوزان در زمینه پشتیبانی از حقوق حیوانات و منع خشونت مقابل حیوانات کمک بگیرند.

خرمشاهی با اشاره به اینکه تصویب قانونی در خصوص مقابله با خشونت مقابل حیوانات وظیفه حاکمیت و نهادهای متولی است، اظهار نمود: زمانی که نهادهای حاکم و متولی به وظایف خود عمل نمی کنند و نیروهای مردمی و افراد بنا به علایق فردی و احساس مسئولیت اجتماعی نسبت به این گونه مسائل اقدام می کنند مسئولان باید این افراد را تشویق و ترغیب کنند تا روند کارها با سرعت بیشتری پیش رود.
این استاد حقوق حیوانات کمیسیون حقوق بشر اسلامی درباره لزوم تصویب طرح منع حیوان آزاری اشاره کرد: در خیلی از امور کشور گرفتار تراکم قوانین هستیم اما جای قانون برای مسائلی با درجه اهمیت بالا مانند حیوان آزاری خالی است و نبود قانون در زمینه پشتیبانی از حیوانات سبب شده که برخی سرکشی ها دراین زمینه صورت بگیرد همین طور زمانی که یک رفتار یا اقدام جرم انگاری و قانونی برای آن تصویب می شود این خود یک هشدار و گوشزد برای جلب توجه جامعه است بدین سبب تصویب این طرح بسیار لازم است.

وی ضمن تاکید بر لزوم تصویب طرح منع حیوان آزاری افزود: نتیجه خیلی از مطالعات نشان می دهد که افرادی که در بزرگسالی مجرم شناخته می شوند و نسبت به آزار و اذیت افراد دیگر اقدام می کنند، در کودکی و نوجوانی حیوان آزار بوده اند سپس به مرحله انسان آزاری رسیده اند. بدین جهت اگر خشم و رفتارهای این افراد از همان دوران کودکی و نوجوانی کنترل می شد و تحت تاثیر آموزش هایی از طرف معلمان، خانواده، رسانه های جمعی و سایر نهادهای جامعه متوجه می شدند که حیوانات مخلوقات خداوند هستند و نمی توانند و نباید با آنها رفتارهای خشونت آمیزی داشته باشند شاید امروز شاهد این درجه از تولید خشونت در جامعه نبودیم.

خرمشاهی در آخر صحبت های خود اظهار داشت: فرهنگ ایرانی و آموزه های دین اسلام هر دو دلالت تام دارد بر ملاطفت و مهربانی با حیوانات درحالیکه ما از هر دو این قلل رفیع فاصله جدی گرفته ایم و امروزه بخش عمده ای از مشکلاتی که کشور ما را در بر گرفته بخاطر از دست دادن اینگونه ارزش ها است.

منبع:

1399/06/19
23:06:15
5.0 / 5
2045
تگهای خبر: آموزش , حفاظت , حمایت , حیوانات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است