مدیركل اداره حفاظت محیط زیست بهارستان:

هیچ یك از ایستگاه های انتقال پسماند شهرستان بهارستان استاندارد نیست

هیچ یك از ایستگاه های انتقال پسماند شهرستان بهارستان استاندارد نیست

به گزارش لوازم حیوان خانگی مدیركل اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهارستان ضمن بیان اینكه وضعیت پسماند و فاضلاب ها از عمده ترین معضلات زیست محیطی شهرستان بهارستان به حساب می آیند، اظهار داشت: یكی از بزرگترین معضلات در حوزه پسماند این شهرستان استاندارد نبودن ایستگاه انتقال زباله شهر گلستان است كه با وجود صدور اخطاریه های مختلف برای این شهرداری اما هنوز نسبت به اصلاح این ایستگاه اقدامی نكرده اند.علیرضا فاضلی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه دو نوع پسماند عمده شهرستان بهارستان شامل پسماندهای خانگی و پسماندهای صنعتی می شوند، اظهار نمود: متولی پسماندهای خانگی در حوزه شهری شهرداری ها است.: سه ایستگاه انتقال موقت زباله در شهرستان بهارستان وجود دارد که این سه ایستگاه زیر نظر سه شهرداری گلستان، نسیم شهر و صالحیه اداره می گردند. این سه شهرداری موظف می باشند پسماندهای عادی را پس از آن که از سطح شهر جمع آوری می کنند به مدت ۲۴ ساعت در این ایستگاه های انتقال موقت دپو و در نهایت به مراکز دفع زباله منتقل کنند اما متاسفانه هیچکدام از این ایستگاه ها دارای استانداردهای مورد تایید اداره حفاظت محیط زیست و استانداری نیست.

وی افزود: این ایستگاه های انتقال موقت دارای سکوهای استانداردی برای انتقال زباله به خودرو های حمل پسماند نیستند و فاقد مخزن جمع آوری شیرابه هستند همین طور فضای اطراف این ایستگاه ها محصور نیست تا از ورود سگ های ولگرد و سایر افراد به این منطقه جلوگیری کند. بدین جهت هیچ ایستگاه انتقال پسماند استانداردی در شهرستان نداریم و این وضعیت موجب ایجاد مشکلات زیست محیطی و مشکلاتی در زمینه مدیریت پسماندهای شهری شده است.

فاضلی در پاسخ به این پرسش ایسنا که آیا اداره حفاظت محیط زیست بهارستان اخطاریه ای برای این ایستگاه های انتقال پسماند صادر کرده است؟ اشاره کرد: اواخر سال قبل از دو شهرداری نسیم شهر و گلستان به سبب استاندارد نبودن این ایستگاه ها شکایت کردیم و بعد از آن شهرداری نسیم شهر تا حدودی این شرایط را ساماندهی کرد و اقداماتی را نظیر بهره برداری از سکوهای استاندارد انجام داد و الان در حال ساخت مخازن جمع آوری شیرابه است اما متاسفانه شهرداری گلستان هیچ اقدامی دراین زمینه انجام نداده است. ما چندین مرتبه برای آنها اخطاریه صادر و مقابل آنها اقدام قضایی کرده ایم و الان منتظر صدور حکم از طرف مقام های قضایی هستیم.

وی همین طور درباره اقدامات شهرداری صالحیه در زمینه ساماندهی ایستگاه انتقال زباله اظهارکرد: با وجود اینکه ایستگاه انتقال زباله صالحیه نیز استانداردهای لازم را ندارد اما به سبب جمعیت و حجم کم پسماند تولیدی این شهر عملا زباله های آن به مرحله تولید شیرابه نمی رسد و قبل از آن جمع آوری و به مرکز دفع منتقل می شود.

مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهارستان درباره پسماندهای صنعتی شهرستان بهارستان اظهار داشت: طبق قانون مدیریت پسماند متولی ساماندهی پسماندهای صنعتی واحدهای صنعتی تولیدکننده پسماند هستند اما به سبب اینکه خیلی از واحدهای صنعتی این شهرستان دارای مجوز نیستند و به صورت غیرمجاز فعالیت می نمایند اطلاعات دقیقی از میزان، حجم و... پسماندهای آنها در دست نداریم. بدین جهت ممکنست این واحدهای صنعتی پسماندهای خودرا به صورت غیر مجاز در داخل شهر تخلیه کنند یا در اطراف شهر بسوزانند. اداره حفاظت محیط زیست بهارستان نیز در صورت مشاهده چنین مواردی با این واحدها برخورد می کند اما غیرمجاز بودن این واحدها و در دسترس نبودن اطلاعات دقیق از وضعیت پسماند آنها نظارت بر این واحدها را دشوار می کند.

فاضلی در آخر اظهارکرد: از طرف دیگر واحدهای صنعتی مجاز که از اداره محیط زیست شهرستان مجوز دریافت کرده اند در سامانه پسماند ثبت نام می کنند و حجم، اطلاعات تولید پسماند و محل امهای پسماندهای آنها مشخص است و بوسیله این سامانه رصد می شود.

منبع:

1399/06/20
11:24:09
5.0 / 5
1903
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است