شهر تهران با آلودگی صوتی، هوا و خاك دست به گریبان است

شهر تهران با آلودگی صوتی، هوا و خاك دست به گریبان است

به گزارش لوازم حیوان خانگی معاون راهبری و نظارت اداره كل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران ضمن بیان اینكه شهر تهران با چالش های زیست محیطی جدیدی روبه رو شده است، اظهار داشت: مهم ترین چالش های زیست محیطی شهر تهران در سطح كلان مشكلات آلودگی هوا، آلودگی های صوتی و آلودگی خاك است.عادل خزایی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به چالش های زیست محیطی جدیدی که مدت ها است شهر تهران و مجموعه شهرداری تهران با آن روبه رو شده است، اشاره کرد: قبل از اینکه کارشناسان بتوانند درباره نحوه پیدایش این چالش های زیست محیطی نظرات خویش را اعلام و راهکارهای زودهنگامی را برای حل آنها ارائه نمایند لازم است نظارت و بازدیدهای مستمری از این چالش ها، مشکلات یا عوامل به وجود آورنده این چالش ها صورت گیرد همین طور لازمه اینکه به سمت بهبود کیفیت محیط زیست شهر حرکت نماییم و در آخر برنامه ها، اقدامات، فعالیت ها و پروژه های کوچک و بزرگ مقیاس را به سمت توسعه پایدار پیش ببریم این است که نظارت هایی را در چارچوب گشت های پایشی داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه نقش های واحدهای ستادی سیاستگذاری، برنامه ریزی و نظارت است، اظهار داشت: اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران معمولا موضوعات نظارتی یا ارزیابی عملکرد را در برنامه های مستمر سالانه قرار می دهد اما بعضی وقت ها چالش ها و موضوعات مختلفی که به فراخور زمان پیش می آید سبب تشدید این نظارت ها می شوند. طبق برنامه ریزی های انجام شده از جانب کارشناسان متخصص اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران دور جدید بازدیدها گشت نظارت و پایش یا گشت و پایش نامگذاری شده است تا علاوه بر ارزیابی عملکردها - که به صورت مستمر در طول سال انجام می شود - بازدیدهای نظارتی هم صورت گیرد.

معاون راهبری و نظارت اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران درباره برنامه های گشت و پایش اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران اظهار داشت: این گشت و نظارت ها با برنامه ریزی قبلی و به صورت هفتگی و دو روز در هفته انجام می شود و معمولا از اماکن و فضاهای عمومی صورت می گیرد که به نحوی سبب ایجاد آلودگی محیط زیست می شوند.

خزایی افزود: اکیپ گشت و پایش به نقاط مختلفی از شهر که در محدوده حریم شهر تهران است مراجعه می کند و موضوعات را طبق چک فهرست و صحبت های از پیش مطرح شده درباره محل و مشکل مورد نظر را تجزیه و تحلیل یا بررسی قرار می دهند همین طور این بازدیدها با حضور کارشناسان و به صورت کاملا عملیاتی و اجرایی انجام می شود.

وی افزود: برخی مواقع این بازدیدها و گشت و پایش ها اقدامی در جهت بهبود کیفیت محیط زیست شهری است و بمنظور تسریع در مراحل و رصد پروسه اجرایی یک پروژه زیست محیطی صورت می گیرد تا از مطابقت پروسه اجرایی این پروژه ها با استانداردهای روز اطمینان حاصل شود. این نوع بازدیدها به پروژه های کوچک مقیاس، پروژه های منطقه ای و پروژه های فرامنطقه ای دسته بندی می شوند.

خزایی ضمن یادآوری اینکه برنامه گشت و پایش های اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران به صورت هفتگی و با برنامه ریزی قبلی صورت می گیرد، اشاره کرد: در موارد خاصی مانند دریافت پیامی از جانب شهروندان یا شکایتی از آلایندگی صنایع و مشاغل دیگر در چارچوب سامانه ۱۳۷، این موارد به اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران یا بازوهای اجرایی اداره محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری در مناطق ۲۲ گانه ارجاع داده می شود.

وی اشاره کرد: این دسته گشت های نظارتی نابه هنگام، از قبل پیش بینی نشده و بلافاصله به صورت میدانی اتفاق می افتد تا در صورت ضرورت از آلاینده ای که در آب، هوا یا خاک منتشر می شود نمونه برداری و اندازه گیری صورت گیرد و بوسیله آزمایشگاه های معتمد بررسی و در نهایت درباره نمونه ها نتیجه گیری و در زیمنه واحدهای آلاینده تصمیم گیری شود.

معاون راهبری و نظارت اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران درباره سایر معیارهای انتخاب مکان ها و موضوعاتی که مورد گشت و بازدید اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری قرار می گیرد، اظهار داشت: یکی از معیارهای ما بر طبق چالش و مشکلات خردی است که پیش بینی می شود در صورت رسیدگی نکردن به آنها در آینده ممکنست به یک چالش بزرگ شهری یا فرامنطقه ای تبدیل گردد مانند وضعیت فاضلاب های مجتمع های مسکونی منطقه ۲۲ که بی توجهی به آن می تواند آنرا در آینده به یک چالش بزرگ تبدیل کند.

خزایی افزود: از دیگر معیارهای انتخاب محل یا مشکلاتی که باید مورد بازدید و نظارت قرار بگیرند معضلات، مشکلات و چالش های زیست محیطی موجود هستند که گاهی سال هاست وجود دارند مانند برخی صنوف یا واحدهای صنعتی آلاینده که در محدوده مناطق ۲۲ گانه شهر تهران و اطراف آن قرار دارند.

وی افزود: بعضی از این واحدهای آلاینده در امتداد بهبود کیفیت یا پروسه تولید خود اقداماتی انجام داده اند و شاید تابحال به نتیجه مورد نظر نرسیده اند اما برخی دیگر هیچ اقدامی در این راستا نکرده اند. این واحدها از جانب این اداره مورد بازدید و نظارت قرار می گیرند و اخطاریه دریافت می کنند سپس در مراحل پس از آنها شکایت و برای آنها پرونده های ساماندهی تشکیل می شود و در نهایت به سازمان حفاظت محیط زیست کشور یا اداره کل محیط زیست استان تهران ارجاع داده می شوند.

معاون راهبری و نظارت اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران درباره مهم ترین چالش های محیط زیستی شهر تهران که در اولویت برنامه های شهرداری هم قرار دارند، اظهار نمود: از مهم ترین چالش های زیست محیطی شهر تهران در سطح کلان می توان از مشکلات آلودگی هوا، آلودگی های صوتی و آلودگی خاک نام برد اما از مشکلاتی که تعدد بیشتری در مناطق مختلف شهر تهران دارند می توان به مسئله بوی نامطبوع شهر تهران که در روزهای محدودی از سال توسط شهروندان تهرانی احساس می شود و معضل رهاسازی فاضلاب های مسکونی و صنعتی برخی مناطق پایتخت در فضاها، محدوده ها یا مسیرهای شهری اشاره نمود.

خزایی در آخر صحبت های خود با اعلان اینکه وضعیت پسماند شهر تهران هم مبحث مهمی است که از جانب شهروندان هم قابل لمس است، اشاره کرد: در زمینه بهبود وضعیت پسماند شهر تهران لازم است توسعه و ترویج فرهنگ تفکیک از مبدا زباله را ما شهروندان ایرانی از خود آغاز نماییم و ابتدا تا جای ممکن حجم پسماند تولیدی و استفاده از کیسه های پلاستیکی را کاهش دهیم سپس به مرور زباله های تولیدی خویش را تفکیک و به صورت تفکیک شده به شهرداری تحویل دهیم. توسعه و ترویج این فرهنگ در اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران دنبال می شود و سازمان مدیریت پسماند شهر تهران هم طرح هایی را در این راستا آغاز و اجرایی کرده است.

منبع:

1399/07/09
21:23:15
5.0 / 5
1741
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , ارزیابی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است