هشدار هواشناسی نسبت به تداوم بارش باران بعلاوه نقشه مناطق پرخطر و سفارش های كشاورزی

هشدار هواشناسی نسبت به تداوم بارش باران بعلاوه نقشه مناطق پرخطر و سفارش های كشاورزی

لوازم حیوان خانگی: سازمان هواشناسی كشور با صدور هشداری از بارش شدید باران در بعضی مناطق همراه با وقوع رعد و برق و وزش باد طی روزهای جمعه و شنبه (30 آبان و 1 آذر) آگاهی داد.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، در هشدار زرد رنگ سازمان هواشناسی آمده است که بارش باران، وقوع رگبار و رعد و برق همراه با وزش باد طی روز جمعه (۳۰ آبان) در استان های لرستان، کردستان، زنجان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، ایلام، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، اصفهان و گیلان پیش بینی می شود.

وقوع رگبار و رعد و برق طی روز شنبه (۱ آذر) در استان های کردستان، کرمانشاه، زنجان، تهران، همدان، مرکزی، ایلام، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، خوزستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، بوشهر، اصفهان و فارس دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی هشدار داده است که احتمال وارد شدن خسارت به محصولات کشاورزی وجود دارد.

از این رو در استان آذربایجان شرقی در برداشت سیب در شهرستان مراغه و سیب زمینی در منطقه سراب و بستان آباد تسریع و در استان آذربایجان غربی مبارزه پاییزه در باغات هسته دار مقابل بیماریهای گیاهی پس از اتمام بارش ها صورت گیرد.

در ادامه این هشدار به کشاورزان در استان اردبیل سفارش شده است که در کشت گندم و برداشت سویا، پنبه، ذرت و بادام زمینی تسریع و کشاورزان استان اصفهان نیز هرچه سریعتر نسبت به کشت محصولات دیم اقدام نمایند. کشاورزان در غرب استان ایلام نیز در برداشت برنج در مناطق سردسیر عجله کنند.

انتقال محصول کنجد برداشت شده به مکان های مسقف در استان بوشهر، جمع آوری سیب در دماوند و فیروزکوه استان تهران، تسریع در کشت گندم و جو، تسریع در برداشت صیفی جات، عدم آبیاری مزارع ذرت در استان خوزستان و جمع آوری سیب زمینی و چغندرقند و انتقال آن به انبار در استان زنجان از سفارش های دیگر سازمان هواشناسی به کشاورزان است.

در ادامه هشدار زرد رنگ سازمان هواشناسی آمده است که در استان چهارمحال و بختیاری در برداشت چغندرقند و انتقال به انبار تسریع شود همین طور حالا آخرین فرصت کشت گندم دیم است. عشایر این استان نیز طی روزهای جمعه و شنبه (۳۰ آبان و ۱ آذر) در ارتفاعات و حاشیه رودخانه ها استقرار نیابند.

سازمان هواشناسی به کشاورزان در استان فارس سفارش کرده است که هرچه سریعتر نسبت به برداشت کنجد، چغندرقند، سیب زمینی، ذرت علوفه ای و محصولات باغی مانند پرتقال و لیموشیرین اقدام و کشاورزان در استان کردستان نیز در کشت گندم دیم تسریع کنند.

تسریع در برداشت و جمع آوری چغندرقند برداشت شده و انتقال آن به انبار در استان کرمانشاه، تسریع در برداشت مرکبات و تسریع در کشت گندم و جو در استان کهگیلویه و بویراحمد، عدم کوددهی ماهیان گرمابی به سبب کاهش دما و عدم غذادهی ماهیان سردآبی در زمان بارندگی شدید در استان گیلان و تسریع در کشت محصولات پاییزه و بیمه محصولات، تسریع در برداشت چغندرقند، حبوبات و پیاز و انتقال آنها به انبار در استان لرستان از دیگر سفارش های سازمان هواشناسی است.

در هشدار سازمان هواشناسی به کشاورزان در استان مازندران سفارش شده است که در کشت کلزا در مناطق دشت و کاشت سیر و پیاز تسریع و از چرای دام در زمان بارندگی اجتناب کنند. کشاورزان در استان مرکزی نیز نسبت به انتقال سیب زمینی و چغندرقند دپو شده به انبار اقدام نمایند.

انتقال نشای صیفی جات در ساعات بدون باد، عدم قرارگیری دام ها در مناطق مرتفع باتوجه به زمان کوچ عشایر و وقوع باد، تسریع در برداشت بادمجان در شهرستان رودان از سفارش های کشاورزی سازمان هواشناسی برای استان هرمزگان است.

در استان همدان نیز محصولات علوفه ای برداشت نشوند و از آبیاری باغات خودداری شود.

تنظیم دمای سالن های مرغداری، پرورش قارچ، گلخانه ها و دامداری ها باتوجه به سرمای هوا، جلوگیری از ورود آب های گل آلود به استخرهای پرورش ماهی، استواری و ترمیم سقف گلخانه ها در مقابل باد، تامین سوخت گلخانه، مرغداری و دامداری ها، خودداری از استفاده از آب باران برای دام ها، پاکسازی مسیر آب باغات و مزارع، تغذیه کمکی کلونی ها و تامین خوراک مورد نیاز کندوها جهت زمستان گذرانی از سفارش های کلی سازمان هواشناس برای روزهای آینده است.

به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، هشدار زرد رنگ نیز به مفهوم این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکنست در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را بوجود آورد. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرف دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.منبع:

1399/08/29
12:17:16
5.0 / 5
1350
تگهای خبر: آب , بارش , بارندگی , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است