گزارش لوازم حیوان خانگی؛

آیا تالاب میقان بارانداز شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان است

آیا تالاب میقان بارانداز شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان است

به گزارش لوازم حیوان خانگی شیوع آنفلوانزای پرندگان در تالاب بین المللی میقان برای دومین بار طی سالهای گذشته گزارش شده است، برخی تحقیقات جهانی از علل انتقال این بیماری و ارتباط آن با پشه ها گمانه زنی هایی كرده اند.


به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از مهر، چند روز پیش اعلام گردید باز هم آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به تالاب میقان بازگشته است و بر مبنای مصوبات کارگروه مخاطرات زیست محیطی مدیریت بحران استان مرکزی و با عنایت به ناقل بودن پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان هرگونه تردد و نزدیک شده به تالاب میقان ممنوع شده است. رضا میرزایی مدیرکل محیط زیست استان مرکزی در تشریح آخرین وضعیت انتشار بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در تالاب میقان اراک اظهار داشته بود: بر مبنای پایش انجام شده از سطح تالاب میقان و هشداری که قبلاً سازمان دامپزشکی داده بود که کشورهای شمالی همسایه ایران درگیر آنفولانزای فوق حاد پرندگان هستند سازمان محیط زیست پایش گسترده ای را در تالاب های کشور انجام داد و با توجه به این که در سال ۹۵ هم تالاب میقان درگیر این آنفلوانزای فوق حاد شد و تلفات سنگینی را داشت تیم های ما به نحوه عملکرد و مواجهه با لاشه و حرکات پرندگان مبتلا کاملاً آشنایی داشتند. مدیرکل محیط زیست استان مرکزی در مورد نحوه پایش ها توضیح داده است به محض اینکه در هفته گذشته بی حالی پرندگان از نوع غاز خاکستری مشاهده شد پایش ها تشدید شد و متأسفانه نخستین لاشه روز جمعه کشف و تحویل دامپزشکی شد، کارشناسان دامپزشکی هم عصر جمعه اعلام نمودند که آزمایش آآنفلوانزای فوق حاد این لاشه مثبت است. استفاده از پهباد برای پایش تالاب کمک کننده است اما محمود کلنگری پژوهشگر حوزه تنوع زیستی و گردآورنده اطلس مهره داران تالاب کویری میقان در گفتگو با خبرنگار مهر، با تکیه بر اینکه راهی جز معدوم سازی پرندگان مبتلا به این ویروس وجود ندارد، اظهار داشت: اما راه های پایش را می توانیم با کمک تکنولوژی های روز همچون پهبادها تسریع ببخشیم، این وسیله پروازی که از سطح تالاب ها تصویر برداری کنند می تواند به یافتن پرندگانی که قدرت پرواز ندارند، کمک کنند. وی افزود: ترس سبب پرواز پرنده می شوند و بدین سان به سادگی می توان پرندگانی که توانایی پرواز ندارند و مبتلا به ویروس شده اند را تشخیص داد و راحتتر پیدا نماییم. این کارشناس شناسایی بموقع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را راهی مؤثر برای عدم انتقال این ویروس به انسان برشمرد و عنوان کرد: امکان دارد خطر همزمانی شیوع این ویروس با ویروس کرونا فاجعه انسانی را رقم بزند و باید از آن جلوگیری کرد. کلنگری با تکیه بر معدوم سازی پرندگان مبتلا تنها حفظ گونه های در معرض خطر انقراض جهانی را مثل غاز پیشانی سفید کوچک لازم دانست و اظهار داشت: که این پرنده در یک ماه در تعداد ۲۰ تا ۳۰ فرد در راه مهاجرتش در تالاب میقان ساکن می شود.
لزوم همراهی دیگر دستگاه ها در مهار بیماری وی با اعلان اینکه برای مدیریت این بیماری باید از توان تمام ارگان ها برای مدیریت بهره برد اضافه کرد: باید از هلال احمر، اداره کل منابع طبیعی کمک گرفت، همانطور که در زمان آتش سوزی جنگل ها دیگر ارگان ها هم وارد عمل می شوند. در این برهه نباید اداره کل محیط زیست مرکزی تنها بماند. شاید پشه ها عامل انتقال ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان باشند این پژوهشگر حوزه تنوع زیستی با اعلان اینکه ما با یک بازه زمانی چند ساله شیوع این بیماری مواجهیم که شدت آن متفاوت می باشد، بر ضرورت انجام تحقیقات ویروس شناسی تصریح کرد و اظهار داشت: لازم است که تحقیقی صورت بگیرد. ایشان در ادامه خاطرنشان کرد: برخی تحقیقات جهانی که بر روی این ویروس انجام شده حاکی از ان است که این ویروس در بدن پشه ها زنده می ماند و لازم است که متخصصین ویروس شناس این پژوهش را داشته باشند که آیا می تواند حقیقت داشته باشد. وی افزود: شاید دلیل اینکه تالاب میقان نقطه صدمه پذیر این ویروس می باشد به سبب وجود پشه ها باشد که این تالاب را به بارانداز این ویروس تبدیل نموده است. کلنگری با یادآوری این نکته که تحقیق فوق در سال ۲۰۰۸ انجام شده است تصریح کرد: باید بر روی این فرصیه بیشتر تأمل کرد. بر مبنای اداره کل محیط زیست استان مرکزی تابحال ۵۰۰ هکتار از تالاب میقان مورد پایش قرارگرفته و حدود ۴۵ لاشه دفن شده است. تالاب میقان اراک یکی از زیستگاه های مهم پرندگان بین المللی است که هر سال در فصل پاییز، پذیرای شمار زیادی از گونه های مختلف پرندگان بخصوص درناهای خاکستری است که این مهم بسترساز اکوتوریسم پرنده نگری است. این تالاب تجربه شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را در سال ۹۵ را داشته که بیشتر از ۲۴۰۰ لاشه پرنده از سطح تالاب جمع آوری شد.


منبع:

1399/09/08
13:14:57
5.0 / 5
1407
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است