رئیس اداره محیط زیست اندیمشك خبر داد:

نجات سمندرهای غرق شده در گل ولای سیلابی در اندیمشك

نجات سمندرهای غرق شده در گل ولای سیلابی در اندیمشك

به گزارش لوازم حیوان خانگی رئیس اداره محیط زیست اندیمشک اظهار داشت: سمندرهای غرق شده در گل ولای سیلابی بر اثر بارش در یال کوه چاوونی در منابع آبی مجاور در اندیمشک رهاسازی شدند.سعید عیدی گماری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: به دنبال رواناب های توأم با گل و لای ناشی از بارش های اخیر باران از یال کوه چاوونی بالا در منطقه سرتپ دورق بخش الوار گرمسیری شهر اندیمشک، چند سمندر کوهستانی لرستان مستغرق در گل ولای سیلابی رهاسازی شدند.
وی اضافه کرد: توسط عشایر ساکن در محل، فعال محیط زیستی پارسا معروف به سمندربان و یگان محیط زیست شهر اندیمشک، بعد از خارج کردن از گل ولای سیلابی و شست وشوی اندام های حرکتی و تنفسی سمندرها از مرگ حتمی نجات و در منابع آبی مجاور رهاسازی شدند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست اندیمشک نقش پررنگ آموزش را برای این اداره قابل استدراک دانست و اظهار داشت: آموزش به جوامع محلی در زمینه حراست از سمندر لرستانی بسیار ضروری می باشد.
وی اضافه کرد: از جانب برخی فعالان محیط زیستی عملگرا، گروهای مردم نهاد، اداره محیط زیست و به صورت ویژه سمندربان ساکنان محلی با فراگیری آموزش های محیط زیستی اولیه، کمک شایانی در نجات سمندرهای مستغرق از گل ولای سیلابی انجام دادند.
عیدی گماری در ادامه خاطرنشان کرد: سمندر بر مبنای معاهده کنوانسیون سایتیس (CITES)، تجارت جهانی آن به جهت در معرض انقراض بودن منع شده است.
وی اظهار داشت: باید به اهمیت این گونه دوزیست دم دار در جوامع محلی که سبب خود حفاظتی این گونه پرارزش شده است، توجه خاصی داشت.
رئیس اداره محیط زیست اندیمشک اظهار داشت: از طرفی، به علت تغذیه مستمر سمندر از بی مهرگان و زیبایی مسحورکننده، تلالو رنگ سبب شده که ارزش کنترلی جمعیت بی مهرگان و زیباشناختی جایگاه خویش را به ارزش اقتصادی داده و حیات این گونه پرارزش در معرض تهدید است.


منبع:

1399/10/10
00:11:45
0.0 / 5
1200
تگهای خبر: آب , آموزش , بارش , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است