رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خبر داد

زیست گونه نادر و كمیاب سیاه گوش در منطقه آلمابلاغ اسدآباد

زیست گونه نادر و كمیاب سیاه گوش در منطقه آلمابلاغ اسدآباد

لوازم حیوان خانگی: همدان رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اسدآباد از زیست نادر و کمیاب گونه «سیاه گوش» در منطقه حفاظت شده آلمابلاغ این شهرستان آگاهی داد.


مجید اسکندری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به وجود گونه های مختلف حیوانات و پرندگان و نیز مراتع و پوشش گیاهی غنی در منطقه حفاظت شده آلمابلاغ اظهار نمود: گونه شاخص این منطقه حفاظت شده قوچ و میش بوده که در سال قبل گونه های نادر و کمیابی از سیاه گوش نیز در آن مشاهده شده است.
وی با اعلان اینکه آمار دقیقی از تعداد گونه سیاه گوش در منطقه حفاظت شده آلمابلاغ نداریم، اضافه کرد: احتمال وجود تعداد بیشتری از گونه نادر سیاه گوش در این منطقه وجود دارد که ضمن گشت و کنترل، در آینده نزدیک در امتداد اطلاع از این امر نسبت به کاشت دوربین های تله ای در منطقه حفاظت شده آلمابلاغ اقدام خواهیم کرد.
اسکندری با اشاره به اینکه سیاه گوش بعنوان یکی از هشت گربه سان وحشی ایران از گونه های بسیار نادر و کمیاب محسوب می شود، اشاره کرد: منطقه حفاظت شده آلمابلاغ در سال ۸۵ بعنوان منطقه شکارممنوع اعلام شده و در سال ۸۹ این منطقه به مساحت ۷۷۳۸ هکتار به منطقه حفاظت شده ارتقاء سطح یافته است.
وی در ادامه وسعت منطقه حفاظت شده شهرستان را ۱۰ هزار هکتار برشمرد و تصریح کرد: هم اکنون اداره حفاظت محیط زیست اسدآباد دارای یک پاسگاه در قراکند و یک یگان حفاظت در مرکز اداره بوده که گشت و کنترل منطقه را بر عهده دارد.
اسکندری اشاره کرد: اسدآباد دارای یک منطقه حفاظت شده به نام آلمابلاغ و قسمتی از منطقه شکارممنوع الوند و چندین حوزه آبی بعنوان زیستگاه پرندگان شامل تالاب پیرسلمان، سد نعمت آباد، تصفیه خانه شهر و تالاب فصلی چم شور است.
وی حضور عشایر در منطقه حفاظت شده را در فصل بهار یکی از مهمترین مشکلات هر ساله محیط زیست شهرستان عنوان نمود و اظهار داشت: مشکلات زیست محیطی بعضی از کارخانجات صنعتی همچون دیگر مشکلات مطرح محیط زیست شهرستان است.
به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، شهریورماه سال ۹۸ توسط یگان حفاظت محیط زیست چهار قلاده سیاه گوش در حین گشت و کنترل منطقه مشاهده شده بود که از این تعداد، یک قلاده سیاه گوش نر به صورت مجزا و سه قلاده سیاه گوش شامل سیاه گوش ماده و دو توله بوده اند.
منبع:

1399/10/20
14:04:45
0.0 / 5
990
تگهای خبر: آب , پرندگان , تالاب , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است