وقت برای نجات كوسه ها و سفره ماهی ها تنگ است

وقت برای نجات كوسه ها و سفره ماهی ها تنگ است

کارشناسان حیات وحش می گویند: کوسه ها و سفره ماهی ها در اقیانوس های جهان با سرعت نگران کننده ای درحال ناپدید شدن هستند.


به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، بر طبق یک مطالعه تازه شمار کوسه های اقیانوسی در نیم قرن گذشته ۷۱ درصد کاهش یافته که عمدتا به سبب صید بی رویه است.
سه چهارم گونه های مورد مطالعه حالا در معرض خطر انقراض قرار دارند.
پژوهشگران می گویند که تضمین آینده ای روشن تر برای اینگونه های فوق العاده و بی بدیل نیازمند اقدامات فوری است و از دولت ها خواسته اند تا با تاکید بر یافته های علمی، محدودیت هایی بر ماهیگیری اعمال کنند.
"ریچارد شرلی" از دانشگاه اگزِتِر اظهار داشت: بنظر می رسد افت جمعیت این حیوانات عمدتا به سبب فشار ناشی از ماهیگیری باشد.
وی اشاره کرد: این عامل کاهش حدودا ۷۰ درصدی جمعیت آنها در ۵۰ سال قبل است. بطور متوسط در بین همه اینگونه ها از هر ۱۰ کوسه ای که در دهه ۱۹۷۰ در اقیانوس های آزاد وجود داشت، حالا فقط سه حیوان باقی مانده است.
کوسه ها و سفره ماهی ها برای گوشت، باله و روغن کبد صید می شوند. آنها همین طور بطور تفننی شکار می شوند و گاه به صورت تصادفی توسط قایق های ماهیگیری به دام می افتند.
از ۳۱ گونه مورد مطالعه ۲۴ گونه حالا در معرض خطر انقراض هستند و جمعیت سه گونه از کوسه ها (وایت تیپ، اسکالوپد و سرچکشی) به اندازه ای افت کرده که حالا "به شدت در معرض خطر" طبقه بندی می شوند.
پروفسور "نیکلاس دالوی" از دانشگاه سایمون فرِیزر در بریتیش کلمبیای کانادا که این مطالعه را انجام داده اظهار داشت که کوسه ها و سفره ماهی های اقیانوسی در معرض خطر شدید انقراض قرار دارند در حقیقت خیلی بالاتر از خطری که پرندگان، پستانداران یا قورباغه ها بطور متوسط با آن روبرو هستند.
او اظهار داشت: صید بی رویه کوسه ها و سفره ماهی های اقیانوسی کل اکوسیستم دریایی و امنیت غذایی تعدادی از جوامع فقیر را به خطر می اندازد.
با این وجود دانشمندان می گویند که به رغم این تصویر تیره و تار، نتیجه برخی تلاش ها برای نجات کوسه ها امیدوار کننده است.
سونجا فوردهام، رئیس "گروه بین المللی دفاع از کوسه ها" که از پروژه های غیرانتفاعی "بنیاد اقیانوس" است اظهار داشت: جمعیت دو سه گونه همچون کوسه بزرگ سفید با اعمال محدودیت هایی بر ماهیگیری که متکی بر یافته های علمی بوده، آغاز به بهبود کرده است.
او اظهار داشت: تدابیر نسبتا ساده دفاعی می تواند به نجات کوسه ها و سفره ماهی ها کمک نماید اما وقت زیادی برای این کار نداریم.
بنابر گزارش شبکه خبری بی بی سی، کوسه ها در راس هرم غذایی قرار دارند و وجودشان برای حفظ سلامت اقیانوس ها مهم است. نابودی آنها بر سایر گونه های دریایی و همین طور امرار معاش برخی جوامع اثر خواهد گذاشت.1399/11/10
16:53:45
0.0 / 5
1198
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است