گزارش لوازم حیوان خانگی؛

رد پای اماراتی ها در حذف نام رامسر از كنوانسیون رامسر

رد پای اماراتی ها در حذف نام رامسر از كنوانسیون رامسر

لوازم حیوان خانگی: در حالیکه قدمت پیمان رامسر امروز به نیم قرن رسیده است، در سایه بی عملی مسؤلان و با شیطنت های اماراتی ها نام رامسر از پوسترهای جهانی قدیمی ترین کنوانسیون بین المللی زیست محیطی حذف شد.خبرگزاری مهر، گروه جامعه: ۱۳ بهمن ماه روز جهانی تالاب است روزی که برای کشور ما از دو منظر با ارزش است، نخست از جهت وجود تالاب های پرارزش و فراموش شده در کشور که باید هر سال ارزش های اکولوژیکی، اجتماعی و اقتصادی آنرا فریاد بزنیم و دیگر اینکه این روز جهانی با نام رامسر (کنوانسیون رامسر) گره خورده است؛ پیمانی بین المللی که در کشور ما برای حفاظت از تالاب ها و حیوانات و گیاهان وابسته به آنها (به ویژه پرندگان آبزی) در شهر رامسر به تصویب رسیده است و پس از گذشت ۵۰ سال این پیمان ۲۴۱۲ مکان به وسعت بیشتر از ۲۵۴ هزار هکتار در ۱۷۱ کشور را پوشش می دهد.
محیط زیست پیشروترین کشور در تعهدات بین المللی گرفتار ضعف مدیریتی در حفاظت از تالاب ها
کشور ما با این کنوانسیون یکی از پیشروترین کشورها در حفاظت از محیط زیست رقم خورد، اما در میانه این سال ها به علت وقوع جنگ تحمیلی، فشار تحریم های بین المللی، وقوع خشکسالی و ضعف های مدیریتی از یکی از قدیمی ترین معاهده بین المللی محیط زیستی نتوانست به خوبی حفاظت کند به نحوی که در آستانه این روز خبرهای تلخی از وضعیت مدیریت این محیط های طبیعی با ارزش به گوش می رسد.
در جدید ترین این اخبار ناگوار، خبر واگذاری مدیریت تالاب انزلی به وزارت نیرو، کشته شدن ۱۷۰ پرنده مهاجر در تالاب میانکاله و حذف نام ایران از پوسترهای جهانی از دو زاویه نشانگر ضعف های سالیان گذشته در حفاظت از این میراث دارد.

بیداری عمومی درباره اهمیت تالاب و خواب سنگین مسئولان
مسعود باقرزاده کریمی مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب های سازمان محیط زیست در گفتگو با خبرنگار مهر با تکیه بر اینکه در لوگوی انتخابی از جانب کنوانسیون برای پنجاهمین سالگرد از آرم این کنوانسیون استفاده نشده است، اظهار داشت: دلیل این اتفاق می تواند تفسیرپذیر باشد ولی تا وقتی که مکاتبه رسمی از جانب وزارت خارجه در این حوزه صورت نگرفته است هرگونه علت یابی این مسئله از جانب ما بی مورد است.
وی ضمن اشاره به تحلیل های صورت گرفته در این حوزه و با عنایت به این که کشور امارات هم اکنون رئیس کمیته دائمی این کنوانسیون تا زمان برگزاری اجلاس بعدی است، اظهار داشت: هرچند وزارت خارجه باید به جدیت پیگیر این اتفاق باشد اما بهتر است ما تمرکزمان را بر روی معضلات و فرصت های تالاب در کشورمان بگذاریم.
باقرزاده کریمی عنوان کرد: به نظر می آید سال جاری اهمیت تالاب از نگاه سازمان های مردم نهاد، دستگاههای اداری و حتی مردم چند برابر شده و این اهمیت را در برگزاری وبینارها، تولید محتواها و اطلاع رسانی های روز جهانی تالاب بخوبی می توانیم ببینم.
سمیه رفیعی رئیس فراکسیون محیط زیست هم در صفحه توئیتری خود به حذف نام ایران از این پیمان اشاره کرده و گفته است: بعد از پنجاه سال و به یمن تلاش مقامات دستگاه دیپلماسی نام رامسر از عنوان کنوانسیون بین المللی رامسر حذف شده و هیچ صدای اعتراضی هم بر نخواسته است. اگر مبحث تالاب و محیط زیست برای شما اولویت نیست به حرمت نام ایران اقدام کنید.


نام «رامسر» تنها از پوسترها حذف شده نه لوگوی رسمی کنوانسیون
البته احمدرضا لاهیجان زاده معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست گفته است: نام «رامسر» از لوگوی رسمی کنوانسیون رامسر که معاهده ای بین المللی و در جهت حفاظت از تالاب های پرارزش است، حذف نشده است. لوگوی رسمی کنوانسیون رامسر همچنان با کلمه «رامسر» است و الان هم قابلیت دسترسی برای همه وجود دارد و افراد می توانند با ورود به سایت کنوانسیون، لوگوی رسمی آنرا مشاهده کنند. آن چیزی که در فضای مجازی مشاهده می شود لوگوی کنوانسیون نیست بلکه پوستر پنجاهمین سالگرد کنوانسیون رامسر است، این هم سلیقه ای است و امکان دارد هر سال با یک تفکری چاپ شود، در حالیکه در پوسترهای سالهای قبل هم نام رامسر نبود.
از بعد سیاست خارجی و بی اهمیت بودن مسئله تالاب ها برای دولتمردان که بگذریم، در سیاست داخلی کشورمان هم این مسئله حکم فرماست، نگاه تبعیض آمیز میان تالاب ها و معضل خشکسالی تا تلاش وزارت نیرو در سیطره بر تمامی پهنه های آبی همچون تالاب ها که می توان این مماشت ها را در واگذاری مدیریت تالاب انزلی بعنوان یکی از مهم ترین تالاب های ایران و همچون رامسر سایت های کشور برشمرد.
این شرایط در مدیریت داخلی سازمان محیط زیست هم در ضعف های مدیریتی در تالاب میانکاله به خوبی قابل مشاهده است؛ آنجا که هزاران پرنده مهاجر در مدت کوتاهی در این تالاب کشته می شوند و هنوز پس از گذشت یکسال نه تنها مدیران و کارشناس مسؤلان این سازمان نمی توانند علت اصلی آنرا بیان کنند که باز هم شاهد کشته شدن ۱۷۰ پرنده دیگر و شاید افزایش این تعداد در ایام آینده باشیم.

1399/11/16
17:26:26
0.0 / 5
1145
تگهای خبر: آب , پرندگان , تالاب , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است