اجرای نخستین واحد تصفیه فاضلاب صنعتی ﺑﺎ ﻓﻨﺎﻭﺭی محققان دانشگاهی

اجرای نخستین واحد تصفیه فاضلاب صنعتی ﺑﺎ ﻓﻨﺎﻭﺭی محققان دانشگاهی

نخستین واحد تصفیه فاضلاب صنعتی ﺑﺎ ﻓﻨﺎﻭﺭی ﺯﻳﺴﺖ ﺗﻮﺩﻩ ﮔﺮﺍﻧﻮﻟﯽ هوازی که توسط پژوهشگران دانشگاه صنعتی سهند برای تصفیه و بازگردانی آب فاضلاب یکی از کارخانه های تولید آنزیم طراحی و اجرا شده بود، با موفقیت به بهره برداری رسیده است.


به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، دکتر سیروس ابراهیمی در این خصوص اظهار نمود: این واحد تصفیه بر مبنای پیشرفته ترین فناوری های روز دنیا توسط شرکت ما طراحی و اجرا شده است که در آن تمامی مراحل تصفیه صرفا در یک تانک صورت می گیرد و امکان حذف همزمان مواد آلی، نیتروژن و فسفر امکان پذیر شده و پساب تصفیه شده در یک چرخه پایدار جهت استفاده مجدد بازچرخانی می شود.

وی ادامه داد: این فناوری برای اولین بار در صنایع مشابه اجرا می شود و این شرکت افتخار دارد نخستین تصاویر زیست توده گرانولی هوازی توسعه یافته در تصفیه فاضلاب های صنعتی در مقیاس صنعتی را در منابع علمی گزارش کند. با عنایت به نتایج موفقیت آمیز این فناوری، شرکت تولیدکننده آنزیم بعنوان کارفرمای این طرح هم آمادگی خویش را برای بازدید متخصصان و صاحبان شرکتهای هدف از این واحد تصفیه منحصر به فرد با هماهنگی قبلی اعلام داشته است.

دکتر ابراهیمی خاطرنشان کرد: با عرضه این فناوری در حذف همزمان مواد آلی، نیتروژن و فسفر، فاضلاب های شهری و صنعتی از یک تهدید به یک فرصت تبدیل گشته و پساب تصفیه شده بعنوان ارزش افزوده جهت استفاده مجدد در واحد صنعتی میسر می شود.

وی ادامه داد: از مزایای منحصر به فرد این فناوری می توان به این نکته اشاره نمود که این مهم در فناوری زیست توده هوازی گرانولی یا فناوری یک چهارم، با توسعه زیست توده گرانولی امکان تصفیه فاضلاب را تنها دریک تانک امکان پذیر کرده که سبب حذف بخش هایی نظیر استفاده از تانک های ته نشینی اولیه، ثانویه و ادوات مکانیکی مربوط و سیستم های پمپاژ برگشت لجن (مورد استفاده در سیستم های متداول تصفیه شده است، بگونه ای که مساحت مورد نیاز برای راه اندازی واحدهای تصفیه فاضلاب را به یک چهارم واحدهای متداول کاهش داده و هزینه های راه اندازی و راهبری این واحدها را به کمتر از ۵۰ درصد هزینه راه اندازی واحدهای متداول کاهش داده است.

به قول دکتر ابراهیمی، این سیستم که از آن بعنوان «انقلاب سبز در صنعت آب و فاضلاب» یاد می شود بعنوان پیشرفته ترین تکنولوژی روز دنیا در تصفیه فاضلاب های شهری و صنعتی شناخته شده است که طراحی آن تابحال در انحصار یک شرکت اروپایی بوده است.

وی ابراز امیدواری کرد: با شکستن انحصار این تکنولوژی توسط شرکت ما و با عنایت به پتانسیل ها و خصوصیت های منحصر به فرد این تکنولوژی بزودی شاهد گسترش استفاده از این فناوری در ایجاد واحدهای جدید تصفیه فاضلاب و یا ارتقای واحدهای متداول موجود در ایران باشیم.

دکتر ابراهیمی اعلام نمود: باآنکه شرکت هلندی پیشتاز در زمینه کاربرد این فناوری در تصفیه فاضلاب های شهری بوده، اما در استفاده از این تکنولوژی در تصفیه فاضلاب های صنعتی، شرکت مجری داخلی پیشتاز بوده که اجرای این فناوری در شرکت تولیدکننده آنزیم و کارفرما و اخباری که بزودی در اجرای طرح های مشابه منتشر خواهد شد، نشانگر نتایج موفقیت آمیز این فناوری در تصفیه فاضلاب های صنعتی هم است.

بر مبنای اعلام وزارت علوم، وی ضمن اشاره به مشکلات سیستم های تصفیه متداول فاضلاب همچون احتیاج به مساحت زیاد، میزان مازاد لجن تولیدی، عدم حذف نیتروژن و فسفر اعلام نمود: اجرای نمونه وار این طرح می تواند قدمی شایسته در توسعه اقتصادی ترین روش تصفیه بیولوژیکی در تصفیه فاضلاب های شهری و صنعتی در ایران باشد.

منبع:

1399/12/10
14:51:23
0.0 / 5
1126
تگهای خبر: آب , سفر , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است