نگرانی یك گونه در آستانه سال نو؛

ادامه بدبیاری های سین هشتم سمندری كه روی سفره عید نشست!

ادامه بدبیاری های سین هشتم سمندری كه روی سفره عید نشست!

به گزارش لوازم حیوان خانگی سال هاست نام سمندر لرستانی بعنوان سین هشتم سفره عید دهان به دهان می چرخد، موضوعی که در آستانه سال نو برای این گونه در معرض خطر و اندمیک لرستان بدبیاری به دنبال داشته است.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: روایت سمندر لرستانی حکایت زیبایی گونه ای منحصربه فرد است که همین رنگارنگ بودنش برایش دردسرساز شده تا هرساله در آستانه عید نوروز قاچاق این گونه منحصربه فرد برای رفتن سر سفره «هشت سین» مردم اوج بگیرد.
سمندر کوهستانی لرستان در سالهای گذشته تهدیدهای بسیاری را تجربه کرده، این گونه پرارزش در محیطی از بقایای جنگل های بلوط که حاوی آب های خنک باشد زیست کرده و بر پشت خود خال ها یا نوارهای زرد و نارنجی چشم گیر روی زمینه قهوه ای داشته و زیر بدنشان زرد یا نارنجی قرمز است.
خریدوفروش «سین» هشتم سفره عید
نام این گونه تلفیقی از دو کلمه سام (آتش) و اندر (درمیان) بوده و بنابراین در بعضی از کتب قدیمی او را فرزند آتش نامیده اند. در حقیقت جوامع محلی سمندر را نماد پاکی، شجاعت و انسان راست کردار دانسته و در میان آنها از احترام ویژه ای برخوردار می باشد.

نخستین عاملی که باعث شد سمندر لرستانی روند انقراض را آغاز کند، قاچاق بیش ازحد این گونه به دست سوداگران حیات وحش بود، صادرات سمندر چنان رونق یافت که فروش سمندر در کنار خیابان و ماهی فروشی ها به یک امر کاملاً عادی تبدیل شد.
با ورود محیط زیست و برخورد جدی با قاچاقچیان این گونه منحصربه فرد خطرات برایش کاهش پیداکرده، اما بازهم در روزهای نوروز زمزمه قاچاق این گونه بعنوان «سین» هشتم سفره عید به گوش می رسد.
زنده گیری و حمل و نقل «سمندر» ممنوع
سید امین قاسمی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان ضمن اشاره به برگزاری جلسه کمیته طبیعت گردی با مبحث ممنوعیت زنده گیری و حمل و نقل سمندر کوهستانی لرستان اظهار داشت: این جلسه با حضور کارشناسان محیط زیست و گردشگری استان برگزار گردید.

وی اظهار داشت: در این نشست کارشناسان حفاظت محیط زیست و گردشگری استان بر حفظ و نگهداری از گونه ی نادر و منحصربه فرد سمندر کوهستانی لرستان تاکید نمودند و زنده گیری و حمل و نقل این گونه جانوری را ممنوع کردند.
جلوگیری از ورود تورهای گردشگری به زیستگاه «سمندر»
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان اضافه کرد: همینطور ایجاد منطقه حفاظت شده «شاداب کوه» و زیستگاه سمندر کوهستانی لرستان بعنوان منطقه حفاظت شده برای این گونه جانوری در معرض انقراض عنوان شد.

قاسمی در مورد اهداف این کمیته، خاطرنشان کرد: به باعث این جلسه اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان لرستان بعنوان دبیر کمیته طبیعت گردی استان انتخاب گردید و مقرر شد این دستگاه از ورود تورهای گردشگری در ماه های اسفند و فروردین به محدوده زیستگاهی حفاظت شده سمندر کوهستانی لرستان جلوگیری کند.
وی تصریح کرد: همینطور از راه کمیته طبیعت گردی استان لرستان ممنوعیت زنده گیری سمندر کوهستانی، عدم تخریب و آلوده کردن سراب ها، چشمه سارهای زیستگاهی و هم ممانعت از هر گونه حمل و نقل و قاچاق گونه مذکور را به تمامی دفاتر گردشگری ابلاغ خواهیم کرد.
بنابراین گزارش، سمندر کوهستانی لرستان در سالهای گذشته تهدیدهای بسیاری را تجربه کرده، این گونه پرارزش در محیطی از بقایای جنگل های بلوط که حاوی آب های خنک باشد زیست کرده و بر پشت خود خال ها یا نوارهای زرد و نارنجی چشم گیر روی زمینه قهوه ای داشته و زیر بدنشان زرد یا نارنجی قرمز است.

1399/12/18
10:21:17
0.0 / 5
774
تگهای خبر: آب , تجربه , جانور , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است