به مناسبت روز جهانی جنگل ها؛

۲۱ هزار هكتار از جنگل های ایران طی سال ۹۹ درگیر حریق بودند

۲۱ هزار هكتار از جنگل های ایران طی سال ۹۹ درگیر حریق بودند

جانشین معاون امور جنگل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور ضمن اشاره به اینکه طی سال ۱۳۹۹، بیشتر از ۲۱ هزار هکتار از جنگل ها و اراضی جنگلی ایران درگیر حریق بودند، اظهار داشت: درجلسه ای که با حضور معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد، او تصریح کرد طی سال جاری هماهنگی ها برای تأمین هلیکوپترهای اطفای حریق سریع تر صورت گیرد.امروز ۲۱ مارس - اول فروردین ماه - در تقویم بعنوان روز جهانی جنگل ها نام گذاری شده است؛ جنگل هایی که زندگی و حیات بشر به آن وابسته است اما ما روزبه روز بیشتر به سمت تخریب و نابودی آنها حرکت می نماییم. در این زمینه رضا بیانی - جانشین معاون امور جنگل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه یکی از معضلات ما طی سال قبل وقوع آتش سوزی های زیاد در جنگل های کشور بود، اظهار نمود: سازمان جنگل ها از شش، هفت سال قبل تابحال تلاش کرده است که نقاط بحرانی حریق در جنگل های کشور را شناسایی کند. از سویی دیگر با بهره گیری از اطلاعاتی همچون دما و بارش و تلفیق آنها با نقاط بحرانی، نقشه ای از امکان وقوع حریق در مناطق مختلف تهیه کرده است.
خطر وقوع آتش در جنگل های زاگرس بسیار بالا است
وی با اعلان اینکه پیشبینی و جلوگیری از وقوع حریق در اولویت ما طی سال جدید قرار دارد، خاطرنشان کرد: بیشتر حریق های جنگلی در کشور ما در ناحیه زاگرس به وقوع می پیوندد. در جنگل های زاگرس و اطراف آن حدود ۱۸ هزار کیلومتر راه و جاده داریم که این مساله خود سبب افزایش پتانسیل وقوع آتش در این منطقه شده است. از طرفی وسعت جنگل های زاگرس حدودا ۶ میلیون هکتار است که در ۱.۵ میلیون هکتار آن زراعت می شود. ازاین رو خطر وقوع آتش در این منطقه بسیار زیاد است.
بیش از ۲۱ هزار هکتار از جنگل های ایران طی سال ۹۹ درگیر حریق بودند
جانشین معاون امور جنگل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در ادامه ضمن عرضه آماری از وقوع حریق در جنگل های کشور طی سال گذشته، توضیح داد: طی سال ۹۹، ۳۶۵۰ هکتار از جنگل های طبیعی ما در ایران و ۱۰۳۴ هکتار از جنگل های دست کاشت درگیر حریق بودند همینطور در وسعتی حدود ۱۶ هزار و ۵۸۹ هکتار از اراضی جنگلی آتش سوزی داشتیم. این یعنی در مجموع بیشتر از ۲۱ هزار هکتار از جنگل های ما طی سال ۹۹ درگیر حریق بودند.

به گفته بیانی بیشترین آتش سوزی ها در سال ۱۳۹۹ در اراضی جنگلی بخصوص ناحیه رویشی زاگرس و خلیج عمانی به وقوع پیوست همینطور در ناحیه زاگرس بیشترین آتش سوزی ها در اراضی جنگلی و مکان هایی بود که زراعت در آنها تحت عنوان طرح کشت زیر اشکوب انجام می شود.

وی در ادامه اظهار نمود: چنانچه سال جاری هم فصل بهار در کشور ما مانند دو سال قبل پربارش باشد، خطر آتش سوزی در جنگل ها و مراتع افزایش می یابد چونکه پوشش گیاهی در مدت زمانی کوتاهی بسیار رشد می کرد و در فصل گرما خشک خواهد شد. این مساله امکان وقوع حریق را بیشتر می کند.
سند بوم سازگان زاگرس نهایی می شود
جانشین معاون امور جنگل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور ضمن اشاره به اینکه اواخر سال قبل با آقای اسحاق جهانگیری - معاون اول رئیس جمهوری - جلسه ای داشتیم، خاطرنشان کرد: در این نشست مقرر شد که سند بوم سازگان زاگرس که سندی راهبردی برای حفاظت از جنگل های زاگرس است، نهایی شود همینطور در این نشست به مساله آتش سوزی در جنگل ها و مشکلات ما برای تأمین هلیکوپترهای اطفای حریق اشاره شد.
دستور معاون اول رئیس جمهوری برای تسریع فرایند تأمین هلیکوپتر هنگام حریق های جنگلی
بیانی افزود: در این نشست که نمایندگان وزارت دفاع و سازمان مدیریت بحران هم حضور داشتند، آقای جهانگیری دستور دادند که طی سال جاری هماهنگی ها برای تأمین هلیکوپترهای اطفای حریق سریع تر صورت گیرد تا مشکلات سال قبل را نداشته باشیم. ازاین رو امیدواریم که سال جاری باتوجه به دستور مستقیم ایشان راحتتر از سالهای قبل به هلیکوپترهای سایر نهادها دسترسی داشته باشیم.

او در آخر با اعلان اینکه از سویی دیگر جلساتی با دهیاری ها و استانداری ها در منطقه زاگرس برگزار شده است، اظهار داشت: در این جلسات هماهنگی های لازم برای جلوگیری از حریق و چگونگی مدیریت آن حین وقوع انجام شده است. امیدواریم که سال جاری شاهد کاهش آتش سوزی ها و خسارت های آن باشیم.
1400/01/01
12:35:10
5.0 / 5
694
تگهای خبر: آب , بارش , جنگل , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است