پتانسیل مصرف چوب در ایران 13 میلیون متر مكعب است

پتانسیل مصرف چوب در ایران 13 میلیون متر مكعب است

به گزارش لوازم حیوان خانگی دبیر مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور ضمن اشاره به اینکه میزان مصرف چوب در کشور بیش از دو برابر میزانی است که بوسیله زراعت چوب و باغات تامین می شود، اظهار داشت: این تفاوت در میزان تولید و مصرف چوب بر تخلف قاچاق چوب بی تاثیر نیست و لازم است قسمتی از این نیاز بوسیله واردات چوب به کشور تامین گردد.هادی کیادلیری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به معضل قاچاق چوب در جنگل های کشور اظهار داشت: بمنظور بررسی علت و مقابله با قاچاق چوب لازم است به میزان تقاضای مردم و تولید نیز توجه گردد. پتانسیل مصرف چوب در ایران حدود ۱۳ میلیون متر مکعب برآورد شده است در صورتیکه کل چوبی که بوسیله باغات و زراعت چوب تامین می شود به ۶ میلیون متر مکعب می رسد.

وی افزود: وضعیت نابسامان اجتماعی و اقتصادی مردم طی چند سال اخیر سبب شده که جوامع محلی بمنظور تامین معیشت، محیط زیست اطراف خودرا از بین ببرند یا افرادی از بیرون با بهره کشی و سوءاستفاده از آنان بواسطه جوامع محلی محیط زیست را نابود کنند تا از این شرایط سود ببرند.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور با اشاره به اینکه وضعیت اقتصادی و اجتماعی مردم ارتباط مستقیمی با سلامت طبیعت دارد، معتقد است: نمی توان به معضل قاچاق درختان بدون در نظر گرفتن شرایط اقتصادی و اجتماعی مردم پرداخت چون مردمی که دغدغه های معیشتی در زندگی دارند، نمی توانند دغدغه های محیط زیستی داشته باشند. در عین حال وضعیت مشکلات زیست محیطی کشور به قدری بحرانی شده که در اولویت قرار دارد اما در اولویت دغدغه های مردم به سبب مشکلات اجتماعی و اقتصادی قرار ندارد.

کیادلیری ضمن بیان اینکه واردات چوب می تواند یکی از راه های مقابله با قاچاق چوب جنگل های کشور باشد، اشاره کرد: لازم است به موضوع واردات چوب بعنوان یک چاره توجه گردد و مسئولان تمهیداتی بیندیشند تا بتوانیم با واردات چوب قسمتی از نیاز مصرف چوب در کشور را تامین نماییم.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور همین طور اظهار نمود: یکی دیگر از مشکلاتی که در میزان قاچاق چوب جنگل ها موثر بوده راه اندازی کارخانه ها و کارگاه های چوب در شمال کشور بود که وابسته به تولیدات انبوهی بودند تا ورشکست نشوند و اساس راه اندازی و دریافت مجوز فعالیت آنها برمبنای استفاده از چوب وارداتی بود اما بعد از مدتی این کارخانه ها و کارگاه ها سود بیشتری در استفاده از درختان جنگل های شمال کشور دیدند که هزینه رایگانی برای آنان به همراه داشت و بیشتر این کارگاه ها به سمت قطع و قاچاق درختان جنگل ها هجوم بردند.

کیادلیری افزود: لازم است مسئولان هم موضوع واردات چوب را مد نظر قرار دهند و بر تعهدات کارخانه های چوب که بر طبق آن مجوز فعالیت دریافت کرده اند نظارت داشته باشند. همین طور لازم است برنامه ریزی جامعی در زمینه زراعت چوب صورت گیرد تا از این طریق قسمتی از نیاز کشور به چوب تامین گردد.

وی ضمن بیان اینکه باید با متخلفان قاچاق چوب برخورد جدی شود، اظهار نمود: درصد کمی از افراد جامعه بمنظور سودجویی مبادرت به قطع درختان و قاچاق چوب می کنند و سازمان های متولی به آسانی می توانند جلوی این افراد بگیرند چونکه قاچاق چوب موضوعی نیست که بتوان از دید نیروهای منابع طبیعی یا مردم پنهان کرد و الان بیشتر مردم به این واقعیت آگاه هستند که چوب حمل شده توسط وانت یا کامیون به احتمال زیاد قاچاق است. اگر این تعداد نیروی حفاظتی سازمان های متولی همچون منابع طبیعی نتوانند با قاچاق چوب مقابله کنند پس چه اقدامی در جهت حفظ، احیا و توسعه جنگل ها - که در قانون جزو وظایف آنها تعریف شده است - انجام می دهند؟ چه کسی بر عملکرد نیروهای حفاظتی مضاعفی که سازمان جنگل ها اعلام نموده بمنظور حفاظت از جنگل ها با آنها قرارداد بسته و بودجه هایی هم به این منظور تخصیص پیدا کرده، نظارت می کند؟

کیادلیری در آخر با اشاره به اینکه مسائل مربوط به قاچاق چوب در کشور ناشی از نحوه مدیریت فعلی منابع طبیعی است، اظهار داشت: حالا ضعف های مدیریتی زیادی در سازمان های متولی ما وجود دارد. تشخیص حال خوب یا بد جنگل ها به صورت لحظه ای امکان پذیر نیست بلکه یک روند خوب یا بد می تواند پاسخ گوی این پرسش باشد و الان هر فرد غیرکارشناسی نیز بطور بصری متوجه می شود که روند وضعیت جنگل ها مطلوب نبوده است.

منبع:

1400/01/04
13:56:34
5.0 / 5
801
تگهای خبر: جنگل , حفاظت , درختان , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است