یك كارشناس مطرح كرد

شروط اجرای طرح های گردشگری در مناطق چهارگانه

شروط اجرای طرح های گردشگری در مناطق چهارگانه

به گزارش لوازم حیوان خانگی درپی انتقاد از موافقت با اجرای طرح پروژه گردشگری در جزیره آشوراده در پناهگاه حیات وحش و ذخیره گاه زیست کره میانکاله، یک کارشناس تنوع زیستی با اشاره به اینکه بهره برداری گردشگری در مناطق چهارگانه و ذخیره گاه های زیست کره در خیلی از نقاط دنیا انجام می شود، اظهار داشت: اجرای طرح های گردشگری منطبق بر اصول توسعه پایدار و بر طبق پروتکلهای بین المللی می تواند علاوه بر کمک به حفاظت بهتر از این مناطق در خیلی از موارد از دست درازی و توسعه های مخرب تر در این مناطق پیشگیری کند.سید مهدی نبی یان در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه در خیلی از کشورهای دنیا از مناطق چهارگانه بهره برداری های گردشگری انجام می شود، اظهارکرد: این که یک منطقه ای را کاملا بکر و دست نخورده باقی بگذاریم امروزه کار ساده ای نیست چونکه این نوع حفاظت پایدار نخواهد بود.

وی افزود: زمانی به حفاظت پایدار خواهیم رسید که یک منطقه بتواند هزینه های خودرا تامین کند. مدیریت یک سری بسترهای طبیعی تنها با دیدگاه حفاظتی و حراستی امکان پذیر نخواهد بود و نمی توان انتظار داشت که هیچ فردی به این مناطق ورود نکنند و تجربه جهانی نشان داده که در نهایت فشارهای سایسی، اقتصادی و افزایش جمعیت به تدریج موجب می شود که به این مناطق دست درازی شود.

نبی یان با اعلان اینکه سیاستگذاری ها باید به نحوی باشد که عرصه های طبیعی و مناطق حفاظت شده را بطور کامل از دست ندهیم، اظهار داشت: سازمان جهانی حفاظت از حیات وحش و کنوانسیون های مربوطه مانند کمیته ملی برنامه انسان و کره مسکون کمیسیون ملی یونسکو بمنظور پایدار باقی ماندن این مناطق سفارش به حرکت به سمت رویکردهای حفاظتی کرده اند که به صورتی بر طبق بهره برداری از این مناطق با اولویت جامعه محلی باشد چونکه منطقه ای پایدار باقی می ماند که بتواند به صورتی هم درآمدی برای مردم محلی ایجاد و از سویی نیز هزینه های خودرا تامین کند.

این کارشناس ارشد تنوع زیستی با اشاره به اینکه تمام عرصه ها و مناطق متولی مشخصی دارند، اظهار نمود: متولی مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط زیست و لازم است که این سازمان بعنوان متولی که وظیفه مدیریت این مناطق را برعهده دارد پتانسیل چنین عرصه هایی را برای بهره برداری اصولی و منطبق بر اصول توسعه پایدار شناسایی کند. خوشبختانه این سازمان برای خیلی از پارک های ملی طرح های مدیریت تعریف کرده و در این طرح ها برای هر منطقه چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست زونینگ (منطقه بندی) در نظر گرفته شده است.

وی افزود: در این منطقه بندی ها، مناطقی را بعنوان هسته مرکزی شناسایی می کنند که هرگونه دست اندازی، تصرف و کارهای انسانی در آن ممنوعست این در حالیست که در زون اکولوژیک می توان مطالعاتی درباره گونه های گیاهی و جانوری انجام داد و ورود دانشجویان محیط زیست، کارشناسان و دانشمندان به این منطقه زیر نظر سازمان حفاظت محیط زیست مجاز شناخته می شود اما مناطق دیگری در این منطقه بندی ها تعریف شده اند به نام زون تفرج متمرکز و زون تفرج گسترده که مساحت بسیار اندکی از یک منطقه حفاظت شده یا پناهگاه حیات وحش و پارک ملی را به خود اختصاص می دهند که می توان در این مناطق بر طبق بندهای قانونی انواعی از بهره برداری های گردشگری زیر نظر سازمان حفاظت محیط زیست صورت گیرد.

به گفته این پژوهشگر حیات وحش، منطقه بندی های تعریف شده بر طبق استانداردهای «فائو» (سازمان خواربار جهانی) و اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت است و کشور ما نیز این معاهدات بین المللی را امضا کرده و هم تعاریف ملی و طرح های جامع مدیریت را بر طبق این قوانین بالادستی برای خود تعریف کرده است.

وی با اشاره به اینکه طرح های جامع مدیریت در خیلی از مناطق چهارگانه کشور مصوب و اجرا شده است، اظهار نمود: لازم است در تمام مناطق چهارگانه این طرح ها را بر طبق منطقه بندی ها اجرا نماییم.

نبی یان اشاره کرد: بر طبق پروتکل ها و طرح های بین المللی و ملی امکان بارگذاری های سنگین در زون های تفرجی مناطق چهارگانه به شکلی که در مناطق آزاد مانند سواحل کیش اتفاق می افتد، وجود ندارد بلکه بارگذاری مراکزی مانند مرکز بازدیدکنندگان، سایت های عکاسی پرنده نگری، کمپ های اقامتی با سازه های سبک که مدول های آنها نیز از پیش تعریف شده و... امکان پذیر خواهد بود.

این کارشناس ارشد تنوع زیستی با اعلان اینکه نمی توان در زون های تفرجی مناطق چهارگانه خدمات رسانی و امکانات تفریحی که در مناطق آزاد ارائه می شود را تعریف کرد، اظهار نمود: در زون های تفرجی مناطق چهارگانه حتی تابلوهای راهنما و اطلاع رسانی برای گردشگران نیز تعاریف خاص خودرا دارد که از چه جنس و رنگ ساخته و در چه مکان هایی نصب شود.

وی افزود: بارگذاری هایی که در زون های تفرج متمرکز و گسترده انجام می شود بر طبق ظرفیت برد منطقه و شامل کاربری های بسیار سبک مانند پرنده نگری و بازدید از این سایت های طبیعی است.

به گفتی نبی یان، تا زمانی که مناطق چهارگانه به این سمت قانونی پیش نروند و این شکل از گردشگری و به صورتی بهره برداری پایدار بر طبق قوانین و مقررات سازمان حفاظت محیط زیست و طرح ها و الگوهای پایه ای در این مناطق شکل نگیرد، همیشه مناطق چهارگانه ما تحت تاثیر انواع دیگر توسعه قرار خواهند گرفت. بدین جهت نباید با همه انواع بهره برداری در هر منطقه طبیعی مخالفت کرد.

وی افزود: این طرح های تفصیلی که برای بهره برداری از زون های تفرج متمرکز و گسترده در مناطق چهارگانه تعریف می شوند نیز باید زیر نظر کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست و مشاوران مربوطه انجام سپس اجرائی شود.

این کارشناس ارشد تنوع زیستی با اشاره به محدودیت پرسنل حفاظتی در مناطق چهارگانه کشوراظهارکرد: درآمد حاصل از طرح های گردشگری در این مناطق می تواند در جهت حفاظت از عرصه هزینه شود. اجرای طرح های گردشگری بر طبق مقررات هرچند صدماتی را به مناطق وارد میکند و با درصدی از تخریب هم راه است اما موجب جلوگیری از توسعه هایی می شود که لطمه بیشتری به محیط زیست وارد می کنند و با آنکه در نمود اولیه تصور می شود که طرح های توسعه گردشگری، منطقه ای را از بین می برد اما خود مدافعی در مقابل انواع توسعه های سنگین تری است که لطمه های بیشتری به محیط زیست وارد میکند.

نبی یان در آخر اشاره کرد: طرح های گردشگری پایدار در مناطق حفاظت شده خیلی از کشورهای دنیا اجرا شده و این گفتمان که اینجا ایران است و از ترس سوء مدیریت در آینده بهتر است تغییری ایجاد نشود تنها موجب افزایش تهدیدات آتی برای این مناطق می شود. بطور قطع در هر نوع توسعه و حرکت جدیدی امکان خطا وجود دارد اما این به مدلول اینکه دست به هیچ کاری نزنیم، نیست چونکه همین رویکرد طی حدود ۴۰ سال اخیر سبب شده کیفیت حفاظتی کاهش پیدا کند و بخش های زیادی از مناطقی که داشته ایم را از دست دهیم.

منبع:

1400/01/22
21:16:07
5.0 / 5
609
تگهای خبر: تجربه , جانور , حفاظت , حیات وحش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است