خشكسالی بی سابقه در مناطقی از كشور

خشكسالی بی سابقه در مناطقی از كشور

به گزارش لوازم حیوان خانگی رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی از خشکسالی شدید و بی سابقه در ایران اطلاع داد و اظهار داشت: دستگاههای ذی ربط باید باتوجه به درنظر گرفتن این شرایط برای مصرف آب موجود در کشور برنامه ریزی کنند و ارزش قطره قطره آب را بدانند چونکه درحال حاضر کمبود آب جدی است.احد وظیفه در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به اینکه از مهر ماه سال قبل تابحال در کشور تنها حدود ۱۱۳ میلیمتر بارش داشته ایم، اظهار نمود: این میزان ۴۳ درصد کمتر از میانگین دراز مدت کشور است. از سویی دیگر از آغاز فصل بهار تابحال در کشور ۴.۸ میلیمتر بارش داشته ایم که متاسفانه این مقدار هم نسبت به میانگین دراز مدت کشور ۸۵.۵ درصد کاهش یافته است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه درحال حاضر کشور در شرایط خشکسالی بسیار شدید قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: ۴۳ درصد کم بارشی در ایران از مهرماه تابحال به شکلی رکورد در حوزه خشکسالی به حساب می آید. مشابه این شرایط را در سال ۱۳۸۷ که خشک ترین سال آبی ایران بود، تجربه کرده بودیم. سال جاری هم به شکلی یکی از خشک ترین سالهای آبی در ایران است.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن اشاره به اینکه خشکسالی در بخش هایی از ایران طی سال آبی زراعی جاری ازجمله قسمت های شرقی، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، هرمزگان و... بی سابقه بوده است، اظهار داشت: میانگین بارش دراز مدت در هرمزگان ۱۳۹ میلیمتر گزارش شده است این درحالیست که طی هفت ماه اخیر تنها ۱۲ میلیمتر بارش در این استان داشتیم ازاین رو با کاهش ۹۱ درصدی بارش ها در این منطقه مواجه هستیم.

به گفته وظیفه بارش ها در استان سیستان و بلوچستان هم ۹۳ درصد و در استان کرمان ۷۰ درصد کمتر از میانگین دراز مدت گزارش شده است. وضعیت بارش ها در غرب کشور هم شرایط خوبی ندارد. برای مثال استان همدان ۲۱ درصد، لرستان ۳۳ درصد، چهار محال و بختیاری ۳۵ درصد و همدان ۲۱ درصد کاهش بارش داشته است.

وی افزود: این شرایط در شمال کشور هم وجود دارد و بارش ها در استان گیلان و مازندران به ترتیب ۲۵ و ۲۱ درصد کمتر از میانگین دراز مدت بوده است. از سویی دیگر اوضاع در نوار شرقی کشور بدتر است و استان های گلستان ۴۲ درصد، سمنان ۵۱ درصد، خراسان رضوی ۵۸ درصد، خراسان جنوبی ۶۱ درصد و خراسان شمالی ۵۱ درصد کم بارشی داشته اند.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی اضافه کرد: در مرکز کشور هم شرایط بارش ها مانند سایر مناطق خوب نیست. برای مثال بارش ها در استان تهران از آغاز مهرماه تابحال ۲۳ درصد کمتر از میانگین دراز مدت گزارش شده است. بارش ها در استان های قم، البرز، قزوین و زنجان هم به ترتیب ۲۱، ۱۹، ۲۹ و ۳۴ درصد کاهش یافته است.
سال آبی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ یکی از بدترین سالهای آبی در ایران بوده است
وظیفه در ادامه با اشاره به اینکه به صورت کلی سال آبی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ یکی از بدترین سالهای آبی در ایران بوده است، خاطرنشان کرد: گاهی اوقات در کشور ما کم بارشی در پاییز و زمستان با بارش های بهاره جبران می شود اما متاسفانه در این فصل هم بارش خاصی نخواهیم داشت و حتی طی فروردین ماه بعضی از استان ها هیچ بارشی دریافت نکرده اند.
چرایی وقوع خشکسالی شدید در ایران
وی درباره چرایی وقوع خشکسالی شدید در ایران توضیح داد: به صورت کلی کشور ما از گذشته تابحال نوسانات بارشی شدیدی را تجربه کرده است و طی ۶۰ سال گذشته همواره با ترسالی ها و خشکسالی ها در ایران دست و پنجه نرم کرده ایم البته بخشی از این مورد به تغییرات اقلیم مربوط است. تغییر اقلیم پدیده ای جهانی است که در کشور ما سبب افزایش تعداد سالهای خشک و افزایش دما شده است.
فروردین ۳ درجه گرمتر از همیشه بود
رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در بخش دیگری از صحبت های خود ضمن اشاره به اینکه میانگین دمای کشور در دراز مدت طی فروردین ماه ۱۵.۵ درجه گزارش شده است، اظهار نمود: این درحالیست که میانگین دمای کشور طی فروردین ۱۴۰۰ بیشتر از ۱۸ درجه سانتیگراد بوده است ازاین رو دمای هوا در این ماه حدود سه درجه گرم تر شده است.

وظیفه اضافه کرد: طی زمستان سال قبل بخصوص بهمن ماه هم با افزایش قابل توجه دمای هوا در کشور مواجه بودیم اما به صورت کلی میتوان اظهار داشت که از آغاز مهرماه تابحال میانگین دمای هوا در ایران حدود یک درجه سانتیگراد بیشتر از میانگین دراز مدت بوده است.
در خیلی از نقاط در شرایط تنش آبی هستیم
وی با اشاره به اینکه در چنین شرایطی به علت کاهش بارش و ذوب برف، ذخیره آبی در مناطق کوهستانی به شدت کاسته می شود، اظهار داشت: این وضعیت ما را در شرایط تنش آبی قرار خواهد داد. درحال حاضر هم میتوان اظهار داشت که خیلی از نقاط ایران در جنوب و شرق کشور در شرایط تنش آبی هستند و کاهش بارش ها می تواند حتی روی تأمین آب آشامیدنی هم اثرات خویش را نشان دهد.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با تکیه بر اینکه این شرایط به هیچ عنوان به نفع محیط زیست کشور نیست و اثرات خویش را بزودی نشان خواهد داد، خاطرنشان کرد: دستگاههای ذی ربط باید باتوجه به درنظر گرفتن این شرایط برای مصرف آب موجود در کشور برنامه ریزی کنند و ارزش قطره قطره آب را بدانند چونکه درحال حاضر کمبود آب جدی است.

وظیفه در انتها خاطرنشان کرد: درحال حاضر نیاز آبی کشور نسب به گذشته بیشتر شده است و باید از به صرفه ترین راهکارها برای آبیاری زمینهای کشاورزی استفاده نمود. ما باید در این شرایط به مساله پایداری سرزمین دقت کنیم و بی مهابا از آب های زیرزمینی استفاده نکنیم چونکه مشکل فرونشست زمین در کشور بسیار جدی است و می تواند سرزمین را از شرایط زیستی خارج کند.

به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا سال آبی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ از مهرماه سال قبل شروع شده است و تا آخر خرداد ماه سال جاری ادامه دارد.

منبع:

1400/02/01
21:40:21
5.0 / 5
627
تگهای خبر: آب , اقلیم , بارش , تجربه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است