روزی برای اندیشیدن به زمین

روزی برای اندیشیدن به زمین

به گزارش لوازم حیوان خانگی فارس انسان، اشرف مخلوقات، حالا به بزرگترین مخاطره برای زمین و آسمان بدل شده است؛ موجودی که تنها به لحظه فکر می کند و بهره گرفتن هرچه بیشتر از آنچه در اختیار دارد؛ هیچ موجودی در آلوده کردن زمین و آب و هوا، سهم ندارد و شاید نامیدن روزی با عنوان ˮبرای زمینˮ هدفش وادار کردن بشر به تفکر بیشتر پیرامون محیطی ست که تنها متعلق به او نیست.


پنج دهه پیش تر روز ۲۲ آوریل (۳ اردیبهشت) را "روز زمین" نام گذاری کردند، روزی نه برای جشن گرفتن، که برای واداشتن انسان ها، خصوصا کسانیکه به هر شکل در هر کجا و در هر موقعیتی مسئولیتی برعهده دارند، خصوصا تصمیم سازان و تصمیم گیران کشورها، به اندیشیدن پیرامون زمین و به کار بردن عقلانیت بیشتر در رفتارهاست.
روز زمین در اصل برای "اعتراض به رفتارهای فردی و جمعی تسهیل کننده نابودی زمین است" رفتارهایی که هر یک از ما، انسان ها در آن نقش داشته و داریم؛ از ریختن زباله و خصوصا زباله های غیرقابل یا سخت تجزیه پذیر تا استفاده به حد و حصر از منابع آبی و خاکی تا برهم زدن نظم و سیستم منظم محیط زیست.
شاید بهتر آنست که بگوییم که روز جهانی زمین در واقع روزی برای افزایش آگاهی رفتارهای مخرب تک تک افراد نسبت به محیط زیست است.
روزی که باید احترام گذاشتن به زمین و قدردان این نعمت بزرگ بودن را به خودمان و دیگران یادآور شویم و مدام تکرار نماییم که زمین متعلق به همه موجوداتی ست که امروز و فردا در آن زندگی می کنند.
استاد بخش علوم زمین دانشگاه شیراز در گفت و گو با ایسنا، به سبب نامگذاری "روزی برای زمین" پرداخت و با اعلان اینکه یک هدف از این اقدام، تفکر بیشتر و پی بردن دقیقتر انسان به اهمیت زمین و استفاده بهینه از منابع آن، بدون وارد کردن زیان و از بین بردن این منابع است، اظهار داشت: باید به نسل های امروز آینده یادآوری کرد که ما زمین را از گذشتگان گرفته ایم و باید برای دیگران آنرا حفظ نماییم.
محمدعلی رجب زاده ضمن اشاره به اینکه زمین برای رسیدن به تعادل میلیون ها و میلیاردها سال صرف کرده است، اظهار داشت: زمین مسیری طولانی برای پایداری طی کرده و همچنان در حال طی مسیرهایی است برای آنکه از آسیبهای وارد شده به آن بگذرد.
وی با یادآوری اینکه دورانی طولانی برای ایجاد منابع مختلف نظیر آب، خاک، جنگل و.... صرف شده است، اظهار داشت: هر آنچه از رفتار و کنش های انسانی که تعادل زمین را بر هم بزند، می تواند حیات را گرفتار صدمه کند، اگر تعادل زمین بر هم بخورد، وضعیت غیرقابل پیشبینی را پیش رو خواهیم داشت.
این استاد دانشگاه شیراز با اعلان اینکه برخی آسیبها به سبب رخدادهای طبیعی کوچک و بزرگ به زمین وارد می شود، اظهار داشت: آنچه سبب شده تا روزی برای زمین، در نظر گرفته شود، تغییرات شدید و عمیقی ست که به توسط انسان و به سبب رفتارها و فعالیت های انسانی، حادث شده است.
وی افزود: تغییراتی که توسط انسان اتفاق افتاده و تداوم دارد، می تواند وضعیتی غیرقابل پیشبینی را پیش روی ما قرار دهد، وضعیتی که بسیار خطرناک خواهد بود و کل حیات را تحت تأثیر قرار می دهد.
رجب زاده با تکیه بر اینکه، انسان باید به این بیندیشد که تنها یک "زمین" در اختیار دارد و باید به درستی از این نعمت استفاده نماید، اظهار داشت: آنچه بعنوان منابع زمینی در اختیار ما قرار دارد، گاها تجدیدپذیر نیست یا برای تجدید آن هزاران، میلیونها و حتی میلیاردها سال، زمان نیاز است.
او با اعلان اینکه رفتارهای انسانی زمینه ساز آلودگی آب و خاک، از کنشهایی است که حیات را با مخاطره جدی مواجه کرده است، اظهار داشت: خاک زنده و در بر گیرنده موجودات زنده است، خاک تنها اجزای معدنی نیست که ما بی مهابا از آن بهره ببریم.
این استاد دانشگاه شیراز با یادآوری اینکه رفتاری نظیر آتشسوزی عمدی و غیرعمدی اراضی مختلف، باعث از بین رفتن ریز میکروارگانیسمهای موجود در خاک می شود، اظهار داشت: جنگلها و مراتع طی یک دوره کوتاه به وجود نیامده که ما به سادگی آنرا از دست بدهیم؛ جهت استفاده مطلوب از زمین و منابع آن، بشر نیازمند به کارگیری عقلانیت بیشتر و مدیریت بهتر است.
رجب زاده ضمن اشاره به اینکه سرعت فعالیتهای بشر همواره درحال افزایش است و این فعالیتها، تغییراتی در زمین و این کره خاکی بوجود آورده و می کند، اظهار داشت: تمام رفتارها و فعالیتهای بشر بر زمین و هوا، اثرگذار است و آنچه که امروز تحت عنوان تغییرات جوی و کاهش منابع آبی و.. با آن مواجه هستیم نتیجه همین تاثیرات است.
این استاد دانشگاه شیراز اظهار داشت: برای حفظ زمینی که یک دانه از آن بیشتر وجود ندارد باید با دقت و وسواس بیشتری رفتار کرد؛ چونکه هنوز پیشبینی نشده که بشر بتواند به سادگی و خیلی زود از این سیاره خاکی مهاجرت کرده و ادامه حیات را آنهم نه به شکل کنونی آن و با این همه زیبایی و تنوع و تکثر، در نقطه دیگری تدام بخشد.1400/02/03
13:57:20
5.0 / 5
827
تگهای خبر: آب , آلودگی , جنگل , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است