افزایش تخریب محیط زیست درپی پیش بینی اتمام ذخایر سنگ آهن تا ۱۸ سال آینده؟

افزایش تخریب محیط زیست درپی پیش بینی اتمام ذخایر سنگ آهن تا ۱۸ سال آینده؟

لوازم حیوان خانگی: دیوان محاسبات کشور بتازگی با انتشار گزارشی نسبت به پایان ذخایر سنگ آهن کشور تا 18 سال آینده هشدار داده است اما کارشناسان می گویند این ادعا باید توسط مراجع بی طرف راستی آزمایی شود و در صورت صحت آن باید در مصرف آهن و فولاد در کشور تغییراتی ایجاد شود.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، از با اهمیت ترین یافته های گزارش دیوان محاسبات کشور، موضوع ذخیره قطعی سنگ آهن ایران است که هم اکنون حدود ۳.۳ میلیارد تن برآورد شده و باتوجه به برنامه ریزی های انجام شده، تحقق تولید ۵۵ میلیون تن فولاد خام در افق ۱۴۰۴ سبب اتمام ذخایر سنگ آهن حدود ۱۴ سال پس از افق ۱۴۰۴ خواهد شد که عدم انجام اکتشافات جدید و جایگزینی ذخایر سنگ آهن مصرف شده موجب از میان رفتن پشتوانه تامین مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات وابسته به فولاد می شود.

مسعود امیرزاده - عضو کارگروه حقوقی شورای هماهنگی شبکه ملی محیط زیست و منابع طبیعی کشور- در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه وظایف و کارهای بخش های مختلفی در کشور موجب تخریب سرزمین می شود، اظهار می کند: وزارت راه، وزارت نیرو، شرکت نفت و بطور خاص بخش معدن جزو بخش هایی هستند که فعالیت آنها بیشترین تخریب را متوجه منابع طبیعی و محیط زیست کشور می کند اما بالاترین رتبه تخریب در این میان متعلق به بخش معدن است چونکه پیکره طبیعی را متلاشی می کند.

او ادامه می دهد: کارگاه و صفحات استخراج بخش معدن اندام های حیاتی سرزمین یعنی کوه ها، رودها، جنگلها، مراتع و قسمتی از اراضی کشاورزی و زراعی کشور را که کارکردهای طبیعی دارند را بواسطه مقادیر اندکی ماده معدنی در آنها نابود می کند.

به گفته امیرزاده، برخلاف تصور سیاستگذاران و تصمیم گیران کلان که کارهای معدنی را دارای کارکرد مهم در زمینه اقتصاد و اشتغال می دانند متاسفانه بخش معدن دراین زمینه نیز کارنامه موفقی نداشته است. آمارهای مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی حاکی از آنست که بخش معدن کشور در تولید ناخالص داخلی سهم اندکی داشته و عوارض اجتماعی و اقتصادی بسیار زیانباری به بار آورده است.

حسین فخرایی - یک دکتری مهندسی محیط زیست - نیز به ایسنا می گوید: معادن منابع تجدیدناپذیر هستند و مضرات اکتشافات جدید معدنی بیش از منافع عده ای محدود خواهد بود. اساسا توسعه پایدار کارهای معدنی را منع نمی کند اما نحوه فعالیت ها و بهره برداری از طبیعت را به صورتی مطرح می کند که علاوه براینکه کمترین خسارات به منابع طبیعی و محیط زیست وارد شود، نسل های آینده نیز بتوانند از این منابع استفاده کنند.

در شرایطی که کارشناسان بر خسارات جبران ناپذیری تاکید می کنند که بخش معدن به منابع طبیعی کشور وارد می کند، در گزارش دیوان محاسبات نیز آمده است: بر طبق اطلاعات ارائه شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت، طی سال ۱۳۹۸ و شش ماهه اول سال ۱۳۹۹ در مجموع ۵۷ فقره اکتشاف سنگ آهن صادر شده که هیچ یک از آنها منتج به گواهی کشف یا پروانه بهره برداری نشده است و این موضوع، ضعف جدی بخش اکتشاف معادن کشور را نشان میدهد.

بسط و توسعه کارهای اکتشافی و اکتشاف دقیق تر و افزایش عمق آنها و ایجاد کنسرسیوم های معدنی و فولادی در پهنه های جدید برای تامین مواد اولیه موردنیاز از سفارش های مهم دیوان محاسبات کشور در این گزارش است.

امیرزاده با اعلان اینکه بتازگی بخش معدن تحرکات جدیدی را تحت عنوان اتمام ذخایر معادن و بسته بودن دست این بخش در زمینه اکتشاف و اقتصاد آغاز نموده است، می گوید: این اقدامات در حالی شروع شده است که بخش معدن در صحنه های منابع طبیعی و محیط زیست فعال مایشاء است و بخش های زیادی از این عرصه ها را از حالت طبیعی خود خارج کرده است و الان به مرحله ای رسیده ایم که اصطلاحا به آن تهی سازی سرزمین گفته می شود.

او اضافه می کند: تهی سازی سرزمین یعنی نه فقط منابع طبیعی و اندام های حیاتی سرزمین را متلاشی کرده اند بلکه سرزمین را از همان منابع معدنی مورد استفاده و مدنظر خود نیز تهی کرده و الان قصد دارند بار دیگر این منابع را در لایه های پایین تری زیر و رو کنند تا تا عده محدودی به حیات اقتصادی خود ادامه دهند و سرزمین را از لحاظ زیست محیطی و منابع طبیعی فقیرتر کنند. ما بعنوان کنشگران مدنی به شدت مخالف اینگونه کارهای معدنی در کشور هستیم اما متاسفانه قانون معادن نیز به شدت جانبدارانه و به نفع بخش معدن نتظیم شده و دست آنها را باز گذاشته است در صورتیکه دست سازمان جنگلها و سازمان حفاظت محیط زیست را بعنوان نهادهای حاکمیتی که وظیفه حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی دارند را در مقابل بخش معدن بسته اند.

امیرزاده ضمن اشاره به اینکه باید مشکلات در زمینه کارهای معدنی مطرح و عاقبت بهره برداری از منابع طبیعی کشور بررسی شود، تصریح می کند: ادعای تمام شدن ذخایر سنگ آهن تا ۱۸ سال آینده باید توسط مراجع بی طرف راستی آزمایی شود چونکه سابقه اینگونه ادعاها که بهانه ای برای اقدامات تهاجمی است را در کشور داشته ایم. با این وجود در صورتیکه این ادعا نیز صحت داشته باشد قاعدتا لازم است ریاضت های اقتصادی نسبت به کاهش مصرف آهن و فولاد در کشور اعمال شود و باید کارهای ساخت و سازها، صادرات و تجاری و... با ظرفیت های منابع کشور تنظیم و کنترل شوند چونکه قرار نیست اینطور ادعاها موجب نابودی بیشتر مولفه های زیستی کشور شود.

فخرایی نیز معتقد است: برآورد اتمام ذخایر سنگ آهن تا ۱۸ سال آینده طبق میزان و حجم اکتشافات فعلی و برمبنای «عیار» مشخصی است که درحال حاضر در نظر گرفته اند. لازم است مشخص شود که پیش بینی اتمام ذخایر سنگ آهن تا ۱۸ سال آینده با چه «عیار» و کدام محاسبات انجام شده چونکه امکان دارد تنها عیارهای خاصی در این بررسی و محاسبات درنظر گرفته شده باشد. همین طور باید این پرسش را نیز بیان کرد که آیا اکتشافات جدید بر طبق برنامه ریزی دقیق و باتوجه به اصول توسعه پایدار صورت خواهد گرفت؟

او همین طور تاکید می کند که حلقه گم شده در زمینه کارهای معدن کاوی آموزش معدن کاوی سبز است که در آن هم مسائل مربوط به محیط زیست، مردم و اقتصاد دیده شده است.

به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، درحالی گزارش دیوان محاسبات کشور در خصوص اتمام ذخایر سنگ آهن تا ۱۸ سال آینده و سفارش توسعه کارهای اکتشافی واکنش های انتقادی کارشناسان و فعالان محیط زیست را برانگیخته که مصوبه «هیات مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار» در دی ماه سال ۹۹ در خصوص کاهش مدت زمان پاسخگویی سازمان حفاظت محیط زیست به استعلام های صدور مجوز اکتشاف معادن به بازه زمانی ۱۰ روز کاری نیز واکنش و انتقادات خیلی از کارشناسان و فعالان محیط زیست را مبنی براینکه امکان پاسخگویی سازمان حفاظت محیط زیست به این استعلام ها طی این مدت کوتاه امکان پذیر نخواهد بود را به همراه داشت. قبل از این بر طبق ضوابط زیست محیطی کارهای معدنی، سازمان حفاظت محیط زیست مکلف بود ظرف مدت یک ماه از تاریخ وصول استعلام برای صدور پروانه اکتشاف معادن، نظر خودرا اعلام نماید.

منبع:

1400/02/04
10:13:14
5.0 / 5
566
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است