مدیركل محیط زیست هرمزگان:

صید علت مرگ گربه ماهیان است

صید علت مرگ گربه ماهیان است

به گزارش لوازم حیوان خانگی مدیرکل محیط زیست هرمزگان اظهار داشت: صید و صیادی علت اصلی مرگ گربه ماهیان در ساحل شهرستان جاسک بود و آلودگی نفتی در لاشه ماهیان دیده نشده است.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از مهر، حبیب مسیحی تازیانی بامداد چهارشنبه در نشست خبری که در سالن جلسات محیط زیست هرمزگان برگزار شد، با اعلان اینکه شعار امسال روز زمین پاک مبتنی بر «احیای زمین، افزایش راندمان و توسعه پایدار» است، بیان داشت: در سال ۹۹ در صورتیکه انتظار باران مناسبی بود، متأسفانه میانگین بارندگی به ۱۲ میلیمتر هم نرسید تا با مشکلات زیادی در این راه همراه شویم.
وی با اعلان اینکه میانگین مصرف آب در کشور روزانه ۱۸۰ لیتر است اما این میزان مصرف در هرمزگان ۲۵۰ لیتر به ازای هر نفر است، عنوان کرد: مدیریت مصرف آب باتوجه به کاهش آب های سطحی و آب های ذخیره در پشت سدها از اهمیت بیشتری در هرمزگان برخوردارست.
مسیحی با اشاره به اینکه باید توسعه صنعتی و اقتصادی در غرب و شرق استان هرمزگان با رعایت مسائل زیست محیطی باشد، افزود: برای آنکه تجربه تنش آلودگی غرب شهر بندرعباس در شهرستان پارسیان در غرب استان هرمزگان و شهرستان جاسک در شرق استان تجربه نکنیم، باید نظارت های بخشی و منطقه ای زیست محیطی افزایش یابد.
وی افزود: صنایع مهمی در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان در حال شکل گیری است که نیازمند تعامل مناسب با اداره کل محیط زیست است تا در آینده با کمترین تنش زیست محیطی همراه باشیم برای اینکه این منطقه در کنار عسلویه قرار دارد و نباید هم افزایی این دو منطقه در آینده شرایط نامناسبی را رقم بزند.
مسیحی اشاره کرد: سواحل مکران از شهرستان سیریک تا جاسک هم باید مورد بررسی های کارشناسی زیست محیطی قرار بگیرد. توسعه صنایع نفتی در شهرستان جاسک زیر نظر کارشناسان زیست محیطی است که در آینده شاهد تنش های زیست محیطی حاد نباشیم.
مدیرکل محیط زیست هرمزگان اشاره کرد: در غرب بندرعباس نیز با مدیریت مناسب صنایع، شاهد کاهش کمی از تنش های زیست محیطی هستیم و جز نیروگاه بندرعباس که در زمستان ۸۰ درصد سوخت آنرا مازوت تشکیل می داد دیگر با مشکل جدی رو به رو نبودیم.
دو واحد نیروگاه بندرعباس در زمستان ۱۴۰۰ باید از سوخت گاز استفاده کند
وی با اشاره به اینکه مقرر است دو نیروگاه کنار نیروگاه بندرعباس برخط شده و نیروگاه قدیمی به سمت تعمیرات برود، عنوان کرد: در تلاشیم سوخت این نیروگاه ها را در سال جدید تماماً گازی نماییم تا مشکلات آلایندگی کم شود و اگر این مورد رخ ندهد از اهرم های زیست محیطی استفاده می نماییم.
مسیحی با اعلان اینکه تعداد روزهای گرد و غباری سال ۹۹ در هرمزگان به ۱۵ روز رسید، اضافه کرد: حالا پنج دستگاه سنجش آنلاین آلایندگی در استان هرمزگان در شهرستان های بندرعباس، بندرلنگه، بندرخمیر و جاسک مستقر است.
کاهش تولید پسماندهای شهری و روستایی در هرمزگان
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان با اشاره به اینکه استمرار گرد و غبار در مناطق شرق استان چون جاسک و سیریک امری نگران کننده است، اظهار نمود: میزان پسماندهای شهری و روستایی هرمزگان در سال قبل به ۱۲۳۰ تن رسید که کاهش آن نشان دهنده فرهنگسازی مناسب و عملکرد مطلوب گروه های مردمی بوده است.
وی با اعلان اینکه نقل و انتقال پسماند از حوزه صنعتی به جایگاه های در نظر گرفته شده در استان هرمزگان آنلاین شده است، اشاره کرد: در سال قبل ۸۲ نقل و انتقال صورت گرفت که این مساله رصد و پیگیری را نظام مند و قانونی می کند.
شرکت زیرساخت هنوز برنامه زمان بندی و روش های انتقال و تصفیه فاضلاب ارائه نکرده است
مسیحی با اشاره به اینکه میزان آلودگی فاضلاب بندرعباس پنج برار استاندار است، عنوان کرد: امیدواریم با دستورات استاندار و تأسیس شرکت زیرساخت خلیج فارس و همکاری بنگاه های اقتصادی شاهد اتفاقات مناسبی در زمینه تصفیه فاضلاب بندرعباس در آینده ای نزدیک باشیم.
وی در پاسخ به این پرسش که استاندار هرمزگان تاکید بر حل مشکل فاضلاب بندرعباس تا سه ماه آتی کرده است، آیا این مشکل حل خواهد شد، بیان داشت: از شرکت زیر ساخت خواسته شده تا برنامه های زمان بندی و روش تصفیه و انتقال فاضلاب بندرعباس را ارائه نماید. که آیا ابتدا تصفیه فاضلاب را در مکانی دیگر انجام می دهد یا مستقیم به صنایع منتقل و پروسه تصفیه را در آنجا انجام خواهد داد.
آلودگی در سواحل سورو و خور گورسوزان زیاد است
وی با اعلان اینکه خور گورسوزان و ساحل سورو بندرعباس بیشترین تنش آلودگی در ساحل بندرعباس دارند، اشاره کرد: افزایش کوچکی در ذخیره سازی آلودگی در آب هایی که از صنایع برمی گردند، شاهد بودیم.
مسیحی تازیانی در ادامه اظهارداشت: طبق مطالعات و پایش های کارشناسان محیط زیست استان شاهد افزایش مورچه وار رسوبات نفتی در کف خلیج فارس هستیم. که این نمودار طی ۱۰ ساله منتشر خواهد شد.
علت اصلی مرگ گربه ماهیان صید و صیادی است
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان در پاسخ به خبرنگار مهر درباب علت اصلی مرگ گربه ماهیان و ارتباط این حادثه با نظریه مطرح شده با وقوع زلزله و سونامی در دریای عمان در آینده بیان داشت: در نمونه برداری از اجساد ماهیان و حتی رسوبات منطقه ای هیچ آلودگی نفتی مشاهده نشد، اگر آلودگی نفتی وجود داشت باید در اجساد نمونه گرفته شده مشاهده می شد که این امر رخ نداد.
وی با اشاره به اینکه در مرحله دوم بین ۸۰ تا ۱۰۰ تن ماهی در ساحل جاسک از بین رفته بود، عنوان کرد: با بررسی های صورت گرفته علت این امر صید و صیادی بوده است و ۲۴ ساعت از تلف شدن ماهی ها می گذشت.
مسیحی در مورد ارتباط مرگ گربه ماهیان با وقوع زلزله و سونامی بیان داشت: مراکز پژوهشی در حوزه زمین شناسی دانشگاه هرمزگان و دانشگاه تهران باید اظهارنظر کنند. ولی بیماری و آلودگی نقشی در مرگ گربه ماهیان نداشته است.منبع:

1400/02/05
13:27:42
5.0 / 5
701
تگهای خبر: آب , آلودگی , بارندگی , تجربه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است