افزایش جریمه قطع درختان جنگلی بعد از ۵۳ سال

افزایش جریمه قطع درختان جنگلی بعد از ۵۳ سال

به گزارش لوازم حیوان خانگی مدیرکل دفتر امور حقوقی سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور از افزایش عوارض قطع درختان جنگلی در اراضی متعلق به اشخاص و مستثنیات بعد از ۵۳ سال اطلاع داد.اصغر احمدی در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به اصلاح ماده ۱۵ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگلها و مراتع اظهار نمود: بر طبق این ماده قانونی برای قطع درختان جنگلی در اراضی متعلق به اشخاص و مستثنیات عوارضی تعیین شده است اما این قانون در سال ۱۳۴۶ تدوین شده بود و متاسفانه بند در رابطه با دریافت عوارض آن تابحال اصلاح یا به روز رسانی نشده بود.

وی با اشاره به اینکه ازاین رو مبالغی که در ماده ۱۵ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگلها و مراتع پیشبینی شده بود ارزش قابل ملاحظه ای نداشت، خاطرنشان کرد: به تازگی هیات وزیران به استناد ماده ۶۸ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت - مصوب سال ۱۳۸۰ - عوارض قطع درختان جنگلی در اراضی متعلق به اشخاص و مستثنیات را اصلاح کرده است.

به گفته مدیرکل دفتر امور حقوقی سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور بر این اساس عوارض در رابطه با قطع درختان رده یک - که در قانون حفاظت و بهره برداری از جنگلها و مراتع به آنها اشاره شده است، ازجمله ارس، شمشاد، سرخدار، گردو، زربین و آزاد در مستثنیات به ازای هر متر مکعب یک میلیون و چهارصد هزار ریال تعیین شده است.

احمدی افزود: از سویی دیگر افراد برای قطع درختان رده دو در قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع ازجمله راش، بلوط، زبان گنجشک، ملچ، افرا، شیردار، آلوکک، توسکا و نمدار در اراضی و مستثنیات خود به ازای هر متر مکعب باید مبلغ یک میلیون و ۱۷۲ هزار ریال را بعنوان عوارض به دولت پرداخت کنند.

وی خاطرنشان کرد: برای قطع درختان رده سه ازجمله اوجا، سفیدپلت، کلهو، ممرز و... عوارض تعیین شده به ازای هر مترمکعب ۷۰۰ هزار ریال است.

مدیرکل دفتر امور حقوقی سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور ضمن اشاره به اینکه بر این اساس عوارض بهره برداری از درختان جنگلی در مستثنیات افزایش پیدا کرده است، اظهار داشت: به صورت کلی قطع درختان جنگلی در اراضی ملی - به جز درختانی که در چارچوب طرح زراعت چوب کاشته شده اند - ممنوع می باشد و مجازات نقدی و حبس را به دنبال دارد.

منبع:

1400/02/12
13:07:06
5.0 / 5
707
تگهای خبر: آب , جنگل , حفاظت , درختان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است