به بهانه روز جهانی پرندگان مهاجر

جوجه هایی كه گلویشان از پلاستیك پر شده

جوجه هایی كه گلویشان از پلاستیك پر شده

به گزارش لوازم حیوان خانگی خراسان جنوبی مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی اظهار داشت: جوجه هایی که دستگاه گوارش آنها از مواد پلاستیکی پر شده و تلف شده اند، تورهای پلاستیکی ای که به دور یک جانور پیچ خورده و موجب گرفتارشدن، قطع تنفس و مرگ حیوان شده، نمونه هایی از لطمه های عینی مواد پلاستیکی برای پرندگان و سایر گونه های حیات وحش است.حسن اکبری در گفت و گو با ایسنا، به مناسبت هشتم ماه مه (هجدهم اردیبهشت ماه ۱۴۰۰) مصادف با روز جهانی پرندگان مهاجر، اضافه کرد: پلاستیک، بحران جدی طبیعت خراسان جنوبی است که زندگی پرندگان را تحت تاثیر خود قرار داده و اگر چاره اندیشی نشود باید در انتظار چالشی بزرگ در آینده باشیم.

وی افزود: روز جهانی پرندگان مهاجر رویدادی بین المللی است که در آن بر اهمیت وجود پرندگان مهاجر برای حفظ تعادل زمین، اکوسیستم و انسان تاکید شده است؛ به همین دلیل بمنظور افزایش توجه جهانی به اهمیت پرندگان مهاجر، از سال ۲۰۰۶ میلادی، با حمایت کنوانسیون حفاظت از گونه های مهاجر وحشی (CMS) و همین طور توافقنامه حفاظت از کریدورهای مهاجرتی اوراسیا- آفریقا (AEWA)، دومین شنبه ماه می را بعنوان روز جهانی پرندگان مهاجر نام گذاری کردند.

اکبری اظهار نمود: پرندگان مهاجر با ایجاد پیوند اکولوژیکی بوسیله مسیرهای مهاجرت خود، مردم، کشورها و قاره ها را به هم متصل می کنند.

وی بیان کرد: پرندگان بعنوان نماد ارتباط اکولوژیک زیستگاه ها، به ما این دیدگاه را گوشزد می کنند که اکوسیستم جهان یک ساختار در هم تنیده و مرتبط می باشد و نمی توان این پیوستگی را نادیده گرفت. برای داشتن جهانی با پرندگان مهاجر و از همه مهم تر برای داشتن جهانی مناسب زندگی بشر، ما نیازمند یک دیدگاه جامع هستیم که طبیعت را ورای مرزهای سیاسی و جغرافیایی ببیند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی اشاره کرد: مراسم روز جهانی پرندگان مهاجر امسال بدلیل همه گیری بیماری کرونا بصورت مجازی برگزار می شود؛ همین طور می توان انتظار داشت که مسئولان، سازمان های مردم نهاد، باشگاه ها، دانشگاه ها، مدارس و... در سراسر دنیا فعالیت ها و برنامه هایی را طراحی و اجرا کنند.

اکبری بیان کرد: هر سال شعاری بر روی هدف و عنوان به خصوصی متمرکز می شود که در سال ۲۰۲۱ میلادی تمرکز بر آواز پرندگان و پروازشان است.

پرندگان خراسان جنوبی و اهمیت آن ها

وی اشاره کرد: هرساله اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی تمامی آبگیرهای استان را پایش و پرندگان مهاجر را همزمان با تمام دنیا سرشماری می کند؛ در سال ۱۳۹۹ بیش از ۶۰۰۰ قطعه پرنده مهاجر شامل انواع اردک ها، حواصیل، خوتکا، اردک سرسبز، باکلان و انواع پرندگان کنار آبزی در استان خراسان جنوبی سرشماری شد.

وی بیان کرد: خراسان جنوبی میزبان نزدیک به ۱۸۰ گونه پرنده بومی و مهاجر بوده که از مهم ترین جاذبه های طبیعی و زیبایی های اعجاب انگیز استان شمرده می شود.

اکبری با اشاره به آبگیرها، تالاب ها و زیستگاه های پرندگان مهاجر در خراسان جنوبی، اظهار نمود: پناه گاه حیات وحش تالاب کجی نمکزار نهبندان، نیزار خور، رودخانه تجنود، رودخانه و سد مهوید، رودخانه و سد برکوه، دره بید، کال نی، سد کریت، رودخانه، وبیاض و سد بیهود، رودخانه فرخی، رودخانه و سد حاجی آباد، رودخانه مردان شاه، رودخانه اسفشاد، رودخانه قرقاب( قورقوری )، رود شور نهبندان، رود شور قله ریگ، رود سیاهو، ماهیرود و رود گزدز، زیستگاه این پرندگان در استان هستند.

نقش بحران پلاستیکی بر پیکره محیط زیست

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی بیان کرد: تولید سالانه پلاستیک در جهان بیش از ۳۰۰ میلیون تن است. پس پلاستیک یکی از پرمصرف ترین مواد در دنیاست؛ آنچه که اغلب از نظرها دور می ماند این است که در مقایسه با طول عمر ۲۰ تا ۵۰۰ ساله پلاستیک، گویی تنها برای یک لحظه مورد استفاده قرار می گیرد.

اکبری اظهار نمود: پلاستیک ماده ای سبک وزن است و به شکلی طراحی شده که زود از بین نرود؛ به همین علت تکه های رهاشده پلاستیک که به سادگی در طبیعت جابجا می شوند، خطراتی جدی برای جانوران مهاجر وحشی به همراه خواهند داشت؛ اسف بارتر آنکه، مواد پلاستیکی به سادگی به شکل محلول در نمی آیند؛ یعنی وقتی مواد پلاستیکی تحت تأثیر عوامل محیطی مثل آب، نور آفتاب و باد به ذرات کوچکتری تقسیم می شوند، اغلب توسط جانوران بلعیده می شوند که می تواند منجر به مرگ آنها شود و یا زمینه گره خوردن یک قطعه یا نوار پلاستیکی به دور جانور و گرفتار شدن موجود را فراهم می آورد.

مواد پلاستیکی چگونه بر پرندگان اثر می گذارد؟

اکبری افزود: متأسفانه توانایی پرواز کمکی به پرندگان نمی کند تا بتوانند از خطرات مواد پلاستیکی بگریزند؛ جوجه هایی که دستگاه گوارش شان از مواد پلاستیکی پر شده و تلف شده اند، تورهای پلاستیکی ای که به دور یک جانور پیچ خورده و موجب گرفتار شدن، قطع تنفس و مرگ حیوان شده، نمونه هایی از لطمه های عینی مواد پلاستیکی برای پرندگان و سایر گونه های حیات وحش است.

وی اضافه کرد: تحقیقات نشان می دهد آثار مثبت مدیریت زباله های پلاستیکی حتی بعد از دوره ای کوتاه نمایان می شود؛ بدین جهت می توان نتیجه گرفت احساس مسئولیت اجتماعی و آگاهی جامعه خطر آلودگی های پلاستیکی را کم می کند.

اکبری اظهار نمود: پرندگان مهاجر در اثر لطمه های ناشی از وجود پلاستیک در محیط شان متحمل جراحت و تلفات می شوند و لازم است جامعه جهانی برای بهبود وضعیت پرندگان مهاجر اقدامی عاجل در پیش گیرد؛ روز جهانی پرندگان مهاجر امسال فرصتی خوب است تا برای مبارزه با مشکل جدی آلودگی محیط زیست به مواد و زباله های پلاستیکی با دنیا همگام شویم و آثار مخرب این معضل را که روز به روز جدی تر می شود برای همگان روشن سازیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی با اشاره به راهکارهایی برای حل معضل آلودگی محیط به مواد پلاستیکی، اشاره کرد: باید میزان استفاده از مواد پلاستیکی را کاهش داده و از جایگزین های دوستدار محیط زیست بهره بگیریم و به هنگام مصرف مواد پلاستیکی و همین طور دورریختن زباله هایشان به روش های کم ضرر توجه بیشتری نماییم.

اکبری افزود: از فعالیت ها و برنامه های پاکسازی محیط زیست از زباله های پلاستیکی که در محله یا شهرمان برگزار می شود، حمایت نماییم و به آنها بپیوندیم و حرکتی در جهت افزایش آگاهی جامعه انجام دهیم.

وی اضافه کرد: لازم است با اقداماتی که برای جلوگیری از مصرف بی رویه و غیرضروری مواد پلاستیکی و تشویق دفع صحیح زباله های پلاستیکی صورت می گیرد، در سطح محلی و یا حتی جهانی، همگام شویم.

اکبری، سفارش هایی نیز برای حفاظت از پرندگان و زیستگاه های آنان داشت و بیان کرد: حذف چراغ های غیرضروری، ممانعت از شکار بدون مجوز پرندگان، حفاظت از مناطق و ممانعت از تخریب زیستگاه آنان، مد نظر قرار دادن راهکارهای اجرائی توسعه پایدار برای کاهش اثرات سوء بر زیستگاه های پرندگان از راهکارهاست.

وی بر لزوم اجرای طرح های ارزیابی زیست محیطی در مناطق مهم تجمع و یا مسیرهای اصلی پرواز اصرار کرد و اظهار داشت: خودداری از ریختن زباله و پلاستیک در محیط زیست و طبیعت و استفاده از شیشه های رفلکس برای عدم لطمه به محیط زیست از دیگر اقدامات است که نباید چشم خودرا بر روی آنها ببندیم چونکه به هر حال ما در مقابل آیندگان مسئولیم.

منبع:

1400/02/18
23:09:09
5.0 / 5
787
تگهای خبر: آب , آلودگی , ارزیابی , پرندگان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است