در گزارش لوازم حیوان خانگی اعلام شد؛

80 درصد آب بارش ها در ایران تلف می شود

80 درصد آب بارش ها در ایران تلف می شود

به گزارش لوازم حیوان خانگی یک کارشناس آب اظهار داشت: حدود ۸۰ درصد از بارندگی های کشور تلف می شود که این رقم شامل تلفات تبخیر و سیلاب مدیریت نشده است.حمید سینی ساز، کارشناس حوزه آب در گفتگو با خبرنگار مهر درباره این که چه راهکارهای کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت برای مدیریت چالش آب وجود دارد، اظهار داشت: در مورد این راهکارها با عنایت به شرایط خشکسالی و حتی ترسالی و خسارت سیل باید به سمت کاهش هم زمان تلفات بالای تبخیر و تلفات حاصل از سیلاب ها در کشور برویم؛ این اقدام با نفوذ دادن هر چه سریع تر و بیشتر باران و منابع حاصل از بارندگی به سفره های آب زیرزمینی امکان پذیر است. وقتی چنین روندی انجام نشود، در وهله نخست باعث تبخیر در مقابل آفتاب یا وزش باد شده یا جاری می شود که در شیب زمین، قدرت تخریبی یافته و باعث ایجاد خسارت می شود، بخصوص اگر بارش ها موسمی و شدید باشد.
وی ضمن اشاره به اینکه بیشتر از ۷۰ درصد آب بارندگی در کشور ما تلف می شود، افزود: اگر در مبادی بارش ها میزان و سرعت نفوذ پذیری آب به سفره های آب زیرزمینی را افزایش دهیم بی گمان علاوه بر استفاده حداکثری از بارندگی ها، شاهد ایجاد سیلاب و خسارت نیستیم.
سینی ساز اضافه کرد: هر چند بخشی از این بارش ها وارد تالاب ها می شود و محیط زیست را تغذیه می کند، اما قسمتی دیگر هم حتی با تبدیل شدن به سیلاب از مرزهای کشور خارج می شود. البته نفوذ آب در سفره های آب زیرزمینی به مفهوم گم شدن یا از بین رفتن آب نیست. بدین سان هر چه سفره های آب زیرزمینی خویش را تقویت نماییم، در واقع به زیست تالاب ها که در واقع شکلی از سرباز کردن سفره های آب زیرزمینی هستند، کمک کرده ایم.
۱۱ درصد بارش های کشور سیل می شود
این کارشناس حوزه آب با بیان اینکه حدود ۱۰ تا ۱۱ درصد از سهم بارش های کشور تبدیل به سیلاب می شود، عنوان کرد: در واقع حدود ۸۰ درصد از بارندگی کشور را از دست می دهیم. در حالیکه این رقم قابل ذخیره سازی است و حتی اگر ۳۰ درصد این رقم ذخیره سازی شود، نقش پررنگی در کمک به گذار کشور از چالش آبی دارد.
وی توضیح داد: ما با داشتن تلفات ۸۰ درصدی، در واقع تنها برای حدود ۲۰ درصد از بارندگی ها یا آب های ورودی به مرزهای کشور می توانیم برنامه ریزی نماییم. البته همه این ۲۰ درصد را هم استفاده نمی نماییم چون که در شبکه انتقال و توزیع آب هم شاهد تلفاتی هستیم.
سینی ساز با تکیه بر این که مدیریت کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت چالش آبی کشور باید در دو عبارت کاهش تلفات تبخیر و سیلاب در کشور خلاصه شود، خاطرنشان کرد: این مقدار آب قابل ذخیره در سفره های آب زیرزمینی است و حجم کافی هم برای آن وجود دارد. چون که سال ها است شاهد افت سطح آب های زیرزمینی و افت سطح آبخوان ها در کشور هستیم. به نحوی که در بعضی نقاط کشور در عمق ۲۰۰ متری دسترسی به آب وجود دارد.
طبق اظهارات این پژوهشگر آب، طبق گزارش های مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی میزان کسری تجمعی آب در کل کشور بیشتر از ۱۳۰ میلیارد مترمکعب است که نشان دهنده ظرفیت بالای ذخیره سازی است.منبع:

1400/02/28
14:11:30
5.0 / 5
628
تگهای خبر: آب , بارش , بارندگی , تالاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است