مشاركت كشاورزان بوكانی در حفاظت از میش مرغ

مشاركت كشاورزان بوكانی در حفاظت از میش مرغ

به گزارش لوازم حیوان خانگی کشاورزان بوکانی بخشی از محصول گندم خویش را با هدف حفاظت از آخرین بازمانده های میش مرغ دیرتر از موعد برداشت می کنند.


به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از مهر، آوات بازیار، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بوکان با اشاره به این خبر اظهار داشت: با توجه به این که از سالهای دور زیستگاه های طبیعی میش مرغ زیر کشت محصولات کشاورزی همچون گندم رفته است و زادآوری این پرنده در همین زمینهای زراعی اتفاق می افتد، بنابراین وجود گندم در زمینهای زراعی به صورتی پناهگاه امنی برای جوجه میش مرغ هایی است که در همین ایام سر از تخم بیرون آورده اند. وی ادامه داد: معمولاً جوجه میش مرغ های تازه متولد شده در اواسط مردادماه قدرت پرواز پیدا کنند اما فصل برداشت گندم اواخر خردادماه و اوایل تیرماه انجام می شود که با برداشت گندم، جوجه هایی که توانایی پرواز ندارند، در زمینهای زراعی خالی از محصول در مقابل دشمنان طبیعی همچون روباه و پرندگان شکاری بسیار بی پناه و صدمه پذیر خواهند بود. بازیار اظهار داشت: از چند سال قبل با مشارکت جامعه محلی و کشاورزان منطقه، طرح برداشت دیرهنگام قسمتی از محصول گندم در زیستگاه های زادآوری میش مرغ در حمامیان و دشت سوتاو را در دست انجام داریم به شکلی که قسمتی از محصول کشاورزان را بصورت سرپا از آنها خریداری می نماییم تا با تاخیری دوماهه برداشت شود و این کار کمک زیادی به حفظ جوجه میش مرغ ها می کند.

تلاش برای احیای قسمتی از پوشش گیاهی منطقه رئیس اداره حفاظت محیط زیست بوکان از بررسی ها برای احیای پوشش گیاهی طبیعی در قسمتی از زیستگاه های میش مرغ آگاهی داد و اظهار داشت: در سال قبل با همت اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی موفق شدیم زمینی به وسعت بیش از ۲۲ هکتار برای کشت گندم بعنوان پناهگاه میش مرغ خریداری نماییم. امسال تصمیم بر این شد تا امسال در این حوزه کشت گندم انجام نشود و شرایط زمین را از نظر پوشش گیاهی طبیعی، نوع گونه ها و تاثیر آن در رفتارهای میش مرغ ها بررسی شود. وی ادامه داد: متاسفانه به سبب آنکه از سالهای بسیار دور بخش زیادی از زیستگاه های زادآوری میش مرغ در منطقه به زیرکشت محصولات مختلف کشاورزی رفته، اطلاعات دقیقی از گونه های گیاهان وحشی که میش مرغ به آنها وابستگی داشته در اختیار نداریم. به همین رو لازم است تا در یک اقدام منسجم اینگونه ها را شناسایی نماییم. چونکه علاوه بر میش مرغ، اکوسیستم طبیعی زیستگاه اینگونه شامل گیاهان، حشرات و سایر جانداران هم اهمیت دارند و با احیای قسمتی از زیستگاه طبیعی امیدهایمان برای حفظ میش مرغ چند برابر خواهد شد. بازیار اشاره کرد: امسال با کشت نکردن این زمین می خواهیم وضعیت را رصد نماییم و ببینیم آیا میش مرغ ها بدون کشت گندم در معرض خطر بیشتر قرار نمی گیرند یا خیر. احتمالاً در سال آینده این تصمیم را بگیریم که در این اراضی یا قسمتی از آن ادامه کشت گندم انجام بگیرد. جلب مشارکت کشاورزان همین طور «مهدی نبی یان» مدیر پروژه مشارکتی حفاظت میش مرغ در زیستگاه های شهرستان بوکان از جذب مشارکت کشاورزان در حفاظت از میش مرغ ها آگاهی داد و اظهار داشت: علاوه بر این که امسال هم اداره حفاظت محیط زیست بوکان مانند سال قبل نسبت به خرید محصول سرپای گندم در بخش هایی از اراضی کشاورزی منطقه اقدام می کند، پروژه مشارکتی حفاظت میش مرغ هم مبادرت به خرید محصول سرپا در بخش های دیگر زیستگاه خواهدنمود. وی افزود: خرید محصول سرپا بصورت نوارهای طولی و پراکنده در زمینهای گندم و تحت عنوان «نوار میش مرغ» انجام می شود و با نصب تابلو و علائم به کشاورزان اعلام می شود که این بخش از محصول را برداشت نکنند. نبی یان با اشاره به جلب مشارکت کشاورزان برای باقی گذاشتن داوطلبانه قسمت کوچکی از محصول خود در زمینهای زراعی اظهار داشت: خوشبختانه اهالی منطقه علاقه زیادی به گونه میش مرغ دارند و تا کنون از خیلی از پیشنهادهای ما استقبال کرده اند. یکی از پیشنهادهای ما، باقی گذاشتن ۱۰۰ مترمربع از محصول گندم به ازای هر هکتار کشت در زمین زراعی بود که در صحبت های اولیه با تعدادی از کشاورزان منطقه مورد استقبال قرار گرفت. بگفته نبی یان، علاقه اهالی منطقه به این پرنده یکی از امیدهای اصلی برای حفظ آخرین بازمانده های میش مرغ در ایران است. پروژه حفاظت مشارکتی از میش مرغ در دشت سوتاو شهرستان بوکان از شروع سال ۱۳۹۹ توسط «کانون گردشگران طبیعت ایران» و با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی و اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بوکان و با حمایت مالی برنامه کمک های کوچک (SGP) برنامه عمران ملل متحد در ایران شروع به کار کرده است.


منبع:

1400/02/28
21:49:02
5.0 / 5
322
تگهای خبر: پرندگان , حفاظت , حمایت , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است