نیاز ۱۲۰ میلیون هكتار از حوضه های آبخیز كشور به عملیات آبخیزداری و آبخوانداری

نیاز ۱۲۰ میلیون هكتار از حوضه های آبخیز كشور به عملیات آبخیزداری و آبخوانداری

به گزارش لوازم حیوان خانگی رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری اظهار نمود: ۱۲۰ میلیون هکتار از حوضه های آبخیز کشور به عملیات آبخیزداری و آبخوانداری نیاز دارند.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا دکتر مسعود منصور در حاشیه مراسم بهره برداری از بند خاکی گندل گیلان بروجرد در جمع خبرنگاران اشاره کرد: تا حالا این طرح ها در سطح ۳۱ میلیون هکتار اجرائی شده است که شش میلیون هکتار از این مقدار طی سه سال اخیر تحقق یافته است.

وی با اعلان اینکه اعتبارات اجرای این طرح ها از صندوق توسعه ملی تامین شده است، اظهار داشت: اجرای طرح های آبخیزداری منوط به اعتبارات دولتی است ولی در این راستا از خیرین و مشارکت های دیگر هم استفاده می شود.

رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به خشکسالی سال جاری و کوچ سریع عشایر اظهارکرد: برای مقابله با خشکسالی های اخیر حفظ پوشش گیاهی و نهال کاری، دقت در کنترل کوچ، هماهنگی با امور عشایر برای تامین علوفه و ساماندهی خرید دام در دستور کار قرار گرفته است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: ۴۰ تا ۵۰ درصد گوشت از مراتع تولید می شود و ۸۶۵۰ روستا و آبادی کشور در معرض سیلاب هستند که طرح های آبخیزداری نقش مؤثری در کنترل سیل و خسارت به این روستاها دارد.

منصور با اشاره به بند خاکی گندل گیلان اظهار داشت: در امتداد استفاده از آب این بند باید مراقبت شود و در اطراف این بند باید اقدامات لازم برای تقویت پوشش بیولوژیکی صورت گیرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه اظهارکرد: بند خاکی گندل گیلان بروجرد بمنظور کنترل و بهره برداری از سیلاب، افزایش آبدهی قنات ها و حفظ باغات و بخش کشاورزی راه اندازی شده است.

منصور با اعلان اینکه اجرای طرح های آبخیزداری ۷۰ درصد سیلاب ها را کنترل می کند، افزود: این ذخیره ۵۰۰ هزار مکعبی چهار بار در سال اجرائی و سبب تقویت سفره های آب زیرزمینی می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور، وی اظهار نمود: عملیات اجرائی بند خاکی روستای گلچهران هم تا پیش از بارندگی های ۱۴۰۰ به پایان می رسد و اجرای برنامه های این چنینی در سطح لرستان و شهرستان بروجرد ادامه دارد.

منبع:

1400/02/31
13:13:26
5.0 / 5
608
تگهای خبر: آب , بارندگی , جنگل , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است