آخرین وضعیت پرونده های وقفی دماوند و آق مشهد

آخرین وضعیت پرونده های وقفی دماوند و آق مشهد

به گزارش لوازم حیوان خانگی رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری ضمن تشریح آخرین وضعیت پرونده های وقفی دماوند و جنگل های آق مشهد اظهار داشت: با ظرفیت قوانین فعلی جنگل های آق مشهد نمی تواند وقف باقی بماند.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، مسعود منصور امروز در نشست خبری سازمان جنگلها در پاسخ به پرسش ایسنا درباره واگذاری تالاب ها به وزارت نیرو و انتقال سند تالاب انزلی به این وزارتخانه اظهار نمود: انتقال سند تالاب انزلی به وزارت نیرو اشتباه بوده است و قرار شد که سند را اصلاح کنند. بدین جهت سند تالاب انزلی به سازمان جنگلها باز خواهد گشت. از طرف دیگر موضوع واگذاری تالاب ها به وزارت نیرو نیز در جلسه ستاد ملی تالاب ها با حضور اسحاق جهانگیری - معاون اول رئیس جمهوری - عنوان شد.

وی افزود: در این نشست قرار شد که معاونت حقوقی ریاست جمهوری موضوع را پیگیری و تعیین تکلیف کند. درحال حاضر تا حالا دراین زمینه ابلاغی به ما نشده است اما سند تالاب ها نمی تواند به جز سازمان جنگلها یا سازمان حفاظت محیط زیست برای سازمان یا وزارتخانه دیگری صادر شود.

منصور با اشاره به وضعیت مالکیت رودخانه ها و بستر آنها اشاره کرد: وزارت نیرو لایحه حفاظت از رودخانه ها و لایحه آب را تدوین کرده است. بطور کلی حریم رودخانه ها اگر جزو اراضی ملی باشد در مالکیت دولت می باشد و سند حریم رودخانه ها به غیر از سازمان جنگلها نباید صادر شود.

رییس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور در ادامه اظهار داشت: از طرف دیگر مسیل ها و آبراهه ها نیز قابلیت تفکیک را ندارند. بدین جهت با وزارت نیرو تفاهم کردیم که سند همه آبراهه ها و مسیل ها به نام سازمان جنگلها صادر شود همین طور وزارت نیرو پذیرفته است. سند رودخانه ها تا درجه پنج به نام منابع طبیعی و رودخانه های درجه ۶ به بالا به نام وزارت نیرو باشد.

وی در ادامه درباره پرسش دیگر ایسنا درباب آخرین وضعیت پرونده های وقف جنگل های آق مشهد و کوه دماوند توضیح داد: جنگلها چه طبیعی باشند و چه دست کاشت جزو اراضی ملی است و در بخشنامه دولت نیز بر این مساله تاکید گردیده است. بر این اساس تا حالا ۸۵۲ پلاک در کشور (بیش از یک میلیون هکتار از عرصه ها) که سند وقفی و ملی داشتند تعیین تکلیف شدند. موضع ما این است که جنگل های آق مشهد طبیعی است و با ظرفیت قوانین فعلی نمی تواند وقف باقی بماند.
همکای بسیج و سازمان جنگلها در چه بخش هایی است؟منصور در ادامه این جلسه ضمن اشاره به تفاهم نامه سازمان جنگلها با بسیج اظهار نمود: تفاهمنامه ای که در این خصوص امضا شده است سبب تغییر نقش ما در حفاظت نمی گردد. وضعیت جنگل های هیرکانی به شکلی است که ما از بسیج خواستیم در سه مقوله به ما کمک نماید. اول آنکه نقاطی در جنگل های هیرکانی گلوگاه است و ما به سبب کمبود نیرو از بسیج خواستیم که در آن نقاط ایست بازرسی داشته باشد. دوم آنکه گاهی اوقات کارخانه ها و صنایع چوب، چوب های بدون مجوز را می خرند. بدین جهت از بسیج خواستیم در زمینه کشف چوب های بدون مجوز به ما کمک نماید.
وی افزود: از سویی دیگر از بسیج خواستیم که درمورد صیانت و نحوه کارکرد شرکت هایی که با آنها قرارداد حفاظتی داریم به ما اعلام نظر کنند.
۷۵ میلیون هکتار از عرصه های کشور در قلمرو سیل است
در ادامه این جلسه پرویز گرشاسبی - معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگلها - اظهار نمود: یکی از مقوله های پراهمیت در کشور ما فرسایش خاک و سیل است. ۱۰۲ میلیون هکتار از وسعت عرصه های کشور در قلمرو فرسایش و ۷۵ میلیون هکتار از عرصه های کشور در قلمرو سیل واقع شده است. از سویی دیگر از گذشته تا حالا ۳۱ میلیون هکتار عملیات آبخیزداری و ۸ میلیون هکتار عملیات بیابان زدایی در کشور اجرائی شده است همین طور طی چند سال اخیر نیز بیش از ۵ میلیون هکتار عملیات آبخیزداری در کشور انجام شده است.

به گفته گرشاسبی ازجمله نتایج انجام عملیات آبخیزداری می توان به استحصال ۵۳۰ میلیون متر مکعب آب در هکتار و کاهش ۹ تنی فرسایش خاک اشاره نمود همین طور عملیات آبخیزداری کاهش پنج تنی رسوب و افزایش ۱۲۰ کیلوگرمی تولید علوفه در هر هکتار را به دنبال دارد.
۶۳۶ میلیون مترمکعب استحصال آب توسط سازه های آبخیزداریوی در ادامه اظهار داشت: طی سال قبل سازه های آبخیزداری توانستند ۶۳۶ میلیون مترمکعب آب را استحصال کنند همین طور طی این مدت با اجرای عملیات آبخیزداری ۱۴۳ تن افزایش تولید علوفه داشتیم.
آخرین وضعیت پرونده های وقفی
در ادامه این جلسه خبری رضا افلاطونی - سرپرست معاونت حفاظت و امور اراضی سازمان جنگلها - درمورد پرونده های وقفی آق مشهد و دماوند ضمن ارائه توضیحات تکمیلی اشاره کرد: درحال حاضر سند مالکیت پلاک های ۶۷، ۶۸ و ۶۹ دماوند برای سازمان جنگلها صادر گردیده است و ما منتظر اقدامات ثبت برای پلاک های ۳۵ و ۳۷ هستیم.

وی درباره جنگل های آق مشهد نیز توضیح داد: هیات پنج نفره ای از کارشناسان گزارش های خودرا در این زمینه تکمیل کرده و برای دیوان عالی کشور فرستاده اند. ما منتظر رای دیوان عالی کشور و اعمال ماده ۴۷۷ هستیم.
وقوع ۲۷۰ مورد آتش سوزی در کشور طی دو ماه اخیر
در ادامه سرهنگ علی عباس نژاد - فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها- با اشاره به این که طی سال قبل آتش سوزی ها در جنگلها و مراتع کشور ۳۰ درصد بالا رفته بود، اظهار نمود: بر این اساس ۴۸ هزار هکتار از اراضی مرتعی و جنگلی لطمه دیدند.

به گفته وی طی دو ماه اخیر نیز در کشور ۲۷۰ مورد آتش سوزی داشتیم کا به دنبال آن ۴۲۰۰ هکتار از عرصه های جنگلی و مرتعی خسارت دیدند.

عباس نژاد اشاره کرد: طی سه سال اخیر حدود ۱۰۰ میلیارد تومان برای خرید تجهیزات اطفای خرید هزینه شده است. از طرف دیگر نیز بین ۵ تا ۷ درصد از آتش سوزی ها نیاز به بالگرد برای اطفا دارند که برای این کار از تجهیزات وزارت دفاع استفاده می نماییم.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگلها با انتقاد از این که گاهی بالگردها دیر به محل حادثه می رسند، اظهار داشت: هفته گذشته در آتش سوزی فارس بالگرد از تهران به محل اعزام و این کار سبب شد که فرصت طلایی اطفا از دست برود.
منبع:

1400/03/01
21:10:23
5.0 / 5
366
تگهای خبر: آب , تالاب , جنگل , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است