تدوین نظام آموزشی جدید برای محیط بانان

تدوین نظام آموزشی جدید برای محیط بانان

به گزارش لوازم حیوان خانگی رئیس مرکز آموزش محیط زیست و تربیت محیط بان سازمان حفاظت محیط زیست از تدوین نظام آموزشی جدید برای محیط بانان در چارچوب ۲۰ پودمان اطلاع داد.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، آرش یوسفی امروز در نشست خبری سازمان حفاظت محیط زیست که به صورت آنلاین برگزار شد، درباره آموزش محیط بانان توضیح داد: درحال حاضر تمامی محیط بانان شاغل در سازمان محیط زیست دوره استاندارد آموزشی ۱۵ روزه ای را گذرانده و مهارت های کاربردی و پایه را آموزش دیده اند.

وی افزود: طی سالهای اخیر متاسفانه به محیط بانان آموزش های کامل و استانداری عرضه نمی شد اما حالا تمامی محیط بانان دوره آموزشی و توجیهی را گذرانده اند.

یوسفی ضمن اشاره به این که برنامه نظام آموزشی محیط بانان تدوین شده است، اظهارکرد: در نظام جدید آموزش هایی برای محیط بانان در چارچوب ۲۰ پودمان از بدو استخدام تا مرحله افسران عالی و بالاترین درجه های یگان حفاظت تعریف شده است.

رییس مرکز آموزش محیط زیست و تربیت محیط بان سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه اظهار داشت: نظام آموزشی جدید به تصویب کمیته سرمایه انسانی سازمان رسیده است و الان درحال اجرا است. تمامی محیط بانان جدید پودمان اول که دوره توجیهی بدو خدمت و پودمان دوم که آمادگی جسمانی و دفاع شخصی است را گذرانده اند.

به گفته وی این دو پودمان برای تمامی محیط بانان کشور تا آخر سال اجرا می گردد.
تدوین بسته راهنمای محیط بانان
یوسفی با اشاره به اینکه تولید محتوای استاندارد آموزشی برای محیط بانان ازجمله دیگر اقدامات ما بوده است، توضیح داد: مجموعه ای تحت عنوان راهنمای محیط بانان توسط اساتید این حوزه تدوین شده و برنامه ما این است که در هر پاسگاه محیط بانی یک بسته آموزشی در دسترس محیط بانان باشد.

رییس مرکز آموزش محیط زیست و تربیت محیط بان سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به این که در جهت تربیت محیط بانان جدید با همکاری وزارت آموزش و پرورش دیپلم فنی حرفه ای کار و دانش محیط بانان طراحی شده است، اظهار نمود: این کار به ما کمک می نماید که محیط بانانی را از بین دانش آموزان تربیت نماییم.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا مدرسان کتاب انسان و محیط زیست از بین فارغ التحصیلان رشته های محیط زیست انتخاب نمی شوند هم توضیح داد: ساختار آموزش و پرورش محدودیت هایی در جذب نیروی انسانی دارد و از بدو تدریس این کتاب امکان انتخاب معلمان این بخش برعهده سازمان حفاظت محیط زیست نبوده است. بهرحال هماهنگی هایی با دانشگاه فرهنگیان انجام شده است که درس شناخت محیط زیست بعنوان واحدی درسی در این دانشگاه تدریس گردد علاوه بر این ها برنامه های آموزشی برای معلمان کتاب انسان و محیط زیست درنظر گرفته شده است.

در ادامه این نشست ابوالقاسم موسوی - مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست - ضمن اشاره به این که طی سال قبل ۵۱۵ عنوان آموزش در چارچوب کارگاه ها و دورهای آموزشی ازجمله دوره های اطفای حریق برگزار شد، اظهارکرد: طی سال قبل ۴۱۳ نشست در استان ها با سمن ها برگزار شد که در این جلسه ها درباره ۶۰۲ مورد مبحث در رابطه با محیط زیست تبادل نظر شد.

موسوی اضافه کرد: ۱۲۶ مورد از این عناوین درباره مدیریت پسماند و ۴۲ مورد درباره حیات وحش بوده است.

به گفته وی طی سال قبل ۸۸ طرح هم در حوزه مسئولیت های اجتماعی و ۴۴۶ برنامه در حوزه مناسبت های زیست محیطی اجرایی شده است.

در ادامه این نشست لیلا زمانی - مدیرکل دفتر اقتصاد و فناوری محیط زیست - ضمن اشاره به این که ما در سازمان محیط زیست مبحث ارزش گذاری اقتصادی منابع محیط زیستی را دنبال می نماییم، اظهار داشت: درصورتیکه این ارزش ها مشخص شود، هزینه فایده طرح های عمرانی و... تعیین می شود و مستدل تر از قبل می توانیم در این حوزه اظهارنظر نماییم.

به گفته وی برنامه این است که مطالعات درباره ارزش های اقتصادی منابع طبیعی و اکوسیستم وارد تصمیم گیری ها و حوزه آمایش سرزمین شود.
1400/03/05
11:29:07
5.0 / 5
629
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است