بی توجهی به تاب آوری جنگل ابر در ورود گردشگر

عروس شاه عباسی رها از بند زندان گرفتار در بند ضوابط اداری

عروس شاه عباسی رها از بند زندان گرفتار در بند ضوابط اداری

سمنان سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان ضمن اشاره به موانع پیش روی آزادسازی کاروانسرای شاه عباسی سمنان پس از انتقال زندان از این اثر تاریخی اظهار داشت: کاروانسرای شاه عباسی از بند زندان رهایی یافته اما در بند ضوابط اداری افتاده است.


حمیدرضا دوست محمدی در نشست خبری با اصحاب رسانه استان اظهار نمود: تغییر کاربری این اثر تاریخی به زندان از دهه 60 تاکنون، زخم های عمیقی به این بنای پرارزش تاریخی زده است.
وی با گلایه از تداوم بی مهری ها به این اثر تاریخی اضافه کرد: کاروانسرای شاه عباسی در سالهای 60 تا 63 اداره میراث فرهنگی بوده و مدیریت آن در آن سال ها به عهده این اداره کل بوده است اما در آن سال ها به دلایلی به زندان تغییر کاربری داد تا این که به تازگی از جانب رئیس قوه قضاییه دستور واگذاری آن به شهرداری صادر شد.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان افزود: متاسفانه علیرغم صدور دستور در مورد واگذاری آن، هنوز این بنای پرارزش تاریخی در بند ضوابط اداری است چون که برپایه قانون، فروش بناهای در مدیریت دستگاههای دولتی به افراد یا دستگاههای غیردولتی ممنوع می باشد.
وی ضمن اشاره به این که این بنا باید به اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان واگذار می شد اضافه کرد: این اداره کل بعنوان یک دستگاه تخصصی می توانست به روند رو به رشد آن کمک بیشتری کند باآنکه هم اینک نیز، فعالیتهای عمرانی و مرمتی آن با نظارت میراث فرهنگی صورت می گیرد.
دوست محمدی با اشاره به اینکه متاسفانه این بنا در این چند دهه زخم های زیادی برداشته اظهار داشت: در سال هایی که زندان بوده متاسفانه به علت شرایط امنیتی، میراث فرهنگی نمی توانست بر این بنا نظارت کند و همین سبب شده که در طول این سال ها الحاقاتی به بنا افزوده شده است.
وی با اشاره به اینکه شهرداری در این زمان اقدامات خوبی داشته اضافه کرد: با وجود موانعی که در این پروژه وجود دارد، فعالیتهای مرمتی در بنا مسکوت نمانده و با هماهنگی شهرداری و میراث فرهنگی روند حذف الحاقات و مرمت بنا شروع شده است.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ضمن اشاره به مشکلات پیش آمده در راه واگذاری این بنا به شهرداری سمنان اظهار داشت: مشکلات پیش آمده برای انتقال مالکیت بنا به شهرداری، یک مشکل و گیر حقوقی دارد که حل آن در صلاحیت دستگاههای ملی است و باید در خارج از استان حل شود.
وجود 11 بافت تاریخی پرارزش در استان
دوست محمدی افزود: میراث فرهنگی استان سمنان با هر اتفاقی که به احیاء، مرمت و حفاظت بهتر از این کاروانسرای تاریخی بی انجامد موافق است. به هر حال اگر بنا به شهرداری واگذار شود، میراث فرهنگی با حساسیت بر روند مرمت بنا نظارت خواهد نمود و اگر مالکیت بنا به میراث فرهنگی واگذار شود، برپایه ضوابط همچون دیگر بناها، به یک سرمایه گذار بخش خصوصی واگذار و فرایند مرمت و احیا با نظارت سازمان صورت خواهد گرفت.
وی ضمن اشاره به ظرفیت بالای این استان در حوزه گردشگری اظهار داشت: استان سمنان از تنوع اقلیمی بسیار بالایی برخوردار می باشد به صورتی که در استان هم با مناطق کاملا کوهستانی و جنگلی مواجه ایم و هم مناطق کویری و دشت های بزرگ و بنابراین همین تنوع سبب شده این استان چه از نظر آثار تاریخی منقول و غیرمنقول و چه آثار طبیعی و... از تنوع و غنای بسیار بالایی برخوردار باشد.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان از وجود 11 بافت تاریخی پرارزش در استان سمنان اطلاع داد و اظهار داشت: هر کدام از این بافت ها آثار تاریخی گوناگونی در دل خود دارند.
وی ضمن اشاره به خصوصیت های کالبدی و ماهوی این بافت های تاریخی اضافه کرد: ارزش های ماهوی این بافت ها از ارزش های کالبدی آن برای سازمان میراث فرهنگی از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار می باشد.

وی در پاسخ به پرسش ایسنا در مورد آثار واجد ثبت جهانی در این استان ضمن اشاره به تلاشهای این اداره کل برای تدوین پرونده چند اثر استان برای ثبت جهانی اظهار داشت: جدا از تلاش هایی که برای ثبت جهانی آثاری مثل جنگل ابر که در چارچوب ثبت جهانی جنگل های هیرکانی و یا ثبت برخی از کاروانسراها در چارچوب ثبت مجموعه ای از کاروانسراهای ایران، بعضی از آثار تاریخی و طبیعی استان همچون بایزید بسطامی و مجموعه تاریخی بسطام، بافت های تاریخی استان، مجموعه قلعه های تاریخی، تپه حصار و مسجد تاریخانه دامغان، زبان های محلی استان و... از ظرفیت لازم برای ثبت جهانی برخوردار می باشند. باآنکه برای ثبت جهانی آثار، باید به چند پارامتر مهم توجه ویژه شود که اثر حائز شرایط لازم برای ثبت در ابعاد جهانی شود. متاسفانه ما در این بخش ها با موانعی روبرو می باشیم که باید تلاش شود تا این موانع به مرور برداشته شود.
فعالیت های معدنی مانعی بر سر ثبت کامل شاهوار
این مدیر مسوول ضمن اشاره به ثبت ملی قله شاهوار اظهار داشت: ثبت ملی این قله در ارتباط با ارتفاع بیشتر از 2400متری به بالا است. متاسفانه در مناطق پایین دست یک سری فعالیت ها انجام شده که مانعی بر سر ثبت همه قله است بنابراین باید به مرور این موانع هم برداشته شود تا زمینه ثبت همه شاهوار و اضافه شدن این مناطق جدید به دامنه ثبت شده فراهم گردد.
وی بر ضرورت محدودسازی فعالیتهای معدنی و هر نوع فعالیت آلاینده در این منطقه تاکید و خاطرنشان کرد: میراث فرهنگی به دنبال جنجال نیست و می کوشد در فضایی آرام فعالیتهای خویش را پیش ببرد.
دوست محمدی با اذعان به این که اجازه هیچ فعالیت آلاینده ای در محدوده شاهوار داده نمی گردد اضافه کرد: برای ثبت همه قله شاهوار باید تمهیداتی اندیشیده شود که به مرور فعالیتهای معدنی در منطقه کم و کمتر شود.

سرپرست میراث فرهنگی استان با انتقاد از بی توجهی به تاب آوری جنگل ابر در ورود گردشگران اظهار نمود: این جنگل تاب آوری ورود روزانه 15 هزار توریست را ندارد. باید در آن کمپ های متناسب با شرایط اقلیمی ایجاد شود و مسئولان کنترل کننده ورود و خروج، اجازه ورود توریست از یک تعداد خاص را ندهند.
وی بر ضرورت کنتزل کامل ورودی ها به این جنگل ثبت شده تاکید و تصریح کرد: مسئولان محلی باید بدانند اگر در مدیریت خود به این مهم برسند، این جنگل منحصر به فرد حفاظت می شود وگرنه به مرور صدمه خواهد دید.
وی با اشاره به اینکه با عنایت به ثبت جهانی جنگل های هیرکانی، اجازه دخل و تصرف در این محدوده داده نخواهد شد اظهار داشت: سرمایه گذاری ها در این منطقه باید بگونه ای باشد که به محیط زیست صدمه وارد نشود. متاسفانه هم اکنون ورود خودرو های شخصی به عرصه جنگل آزاد است و همین به مرور صدمه های جدی به آن وارد می نماید.
1400/03/09
10:17:27
5.0 / 5
524
تگهای خبر: آلاینده , اقلیم , جنگل , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است