نقش مخازن آبی در افزایش میزان گازهای گلخانه ای

نقش مخازن آبی در افزایش میزان گازهای گلخانه ای

لوازم حیوان خانگی: خراسان رضوی در بررسی جدید پژوهشگران دانشگاه ایالتی واشنگتن مشخص شد که انتشار گازهای گلخانه ای از مخازن آب جهان، حدود 29 درصد بیشتر از تخمین های قبلی بوده و بیشتر این موارد به پروسه گاززدایی متان (عبور متان از مانع و ایجاد حباب در راه جریان آب) مرتبط می باشد.


به نقل از ارث، پژوهشگران با همکاری دانشگاه کبک در مونترال کانادا دریافتند که مخازن آب هر ساله معادل ۱.۰۷ گیگا تن دی اکسیدکربن تولید می کنند و این رقم بیشتر از میزان انتشار سالانه کل کشور آلمان است. پژوهشگران علاوه بر گاززدایی متان، متغیرهای گوناگون دیگری مانند دمای آب، عمق آب و میزان رسوب ورودی به هزاران مخزن مختلف در سراسر جهان را در نظر گرفتند.
پروفسور جان هریسون، محقق ارشد این بررسی اظهار داشت: در صورتیکه خیلی از بررسی ها به اهمیت سیستم های آبی بعنوان منابع متان در جو اشاره کرده اند، این نخستین بررسی است که نشان میدهد کدام نوع مخازن و به چه علت در این مساله حائز اهمیت می باشد. نتایج این بررسی می تواند موجب شود تا بدانیم درباره انتشار متان از این نوع سیستم ها چه کاری می توانیم انجام دهیم.
تولید متان با تجزیه مواد گیاهی در انتهای مخازن انجام می شود و این گاز گلخانه ای در یک قرن، ۳۴ برابر قویتر از دی اکسید کربن است. پروفسور هریسون و همکاران وی تعیین کردند که گاززدایی متان، حدود ۴۰ درصد از کل انتشار موجود در مخازن آب را تشکیل می دهد. یافته های این گروه نسبت به انتشار دی اکسیدکربن، مشابه نتایج قبلی بود.
نتایج این بررسی نشان داد که بالاترین میزان انتشار گازهای گلخانه ای از مخازن در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری است که طرح های جدید ساخت وساز مخازن درحال برنامه ریزی و انجام است. کارشناسان عنوان کردند: ممکنست با برداشت انتخابی آب از نزدیکی سطح و نه از اعماق بیشتر (جایی که متان اغلب جمع می شود) میزان انتشار متان از مخازن کم شود. در بررسی مرتبط، کاهش شبیه سازی شده در عمق برداشت آب به اندازه سه متر موجب کاهش ۹۲ درصدی انتشار گاززدایی متان از مخزن کشور مالزی شد.
پژوهشگران اظهار کردند: مخازن لزوما بد نیستند و خدمات مهمی مانند انرژی برق، کنترل سیل، ناوبری و آب را فراهم می کنند، اما باید به منبع انتشار گازهای گلخانه ای دقت کنیم و باید در سال های آتی کم شود، برای اینکه خیلی از تلاش ها برای انتشار کربن خنثی است.
این تحقیق به رهبری هیأت بین دولتی تغییر اقلیم (ارگان بین دولتی علمی برای ارزیابی اطلاعات درباره مخاطرات تغییرات آب وهوایی بر اثر کارهای انسانی در جهان) کمک کرده است تا مخازن آب بعنوان بخشی جدایی ناپذیر از میزان انتشار کلی هر کشور مشخص شود.
پروفسور هریسون اظهار داشت: از این روش برای بهبود مدلها و تخمین های جهانی استفاده خواهیم کرد. هدف نهایی این کار بهبود توانایی در تخمین میزان گازهای گلخانه ای حاصل از مخازن هر کشور است تا کشورها بتوانند به این منابع و راه حل مدیریت گازهای گلخانه ای توجه نمایند.
این بررسی در مجله Global Biogeochemical Cycles انتشار یافته است.
منبع:

1400/03/12
23:30:50
5.0 / 5
527
تگهای خبر: آب , ارزیابی , اقلیم , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است