مادرسالاری در فیل های آسیایی

مادرسالاری در فیل های آسیایی

لوازم حیوان خانگی: فیل آسیایی بزرگترین پستاندار خشکی قاره آسیا است که در معرض خطر انقراض قرار دارد و عواملی همچون تخریب زیستگاه، شکار بدون مجوز و برخی دیگر از کارهای انسانی موجب کاهش جمعیت آن طی سال ها شده است.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، فیل آسیایی بزرگترین پستاندار خشکی قاره آسیا است که در زیستگاه های خشک و مرطوب جنگلها و علفزارها در ۱۳ کشور محدوده جنوب و جنوب شرقی آسیا زندگی می کند و جمعیت آنها در طبیعت کمتر از ۵۰ هزار برآورد شده و به لحاظ جمعیتی جزو گونه های در معرض خطر انقراض است. فیل های آسیایی بسیار معاشرتی هستند؛ گروه هایی متشکل از شش تا هفت ماده هم خانواده را می سازند که توسط پیرترین ماده - مادرسالار- هدایت می شوند. مانند فیل های آفریقایی این گروه ها گهگاه به دیگر گروه ها می پیوندند تا گله های بزرگتری تشکیل دهند، هرچند این ارتباطات نسبتا کوتاه مدت هستند.

براساس اطلاعات صندوق جهانی طبیعت (WWF)، فیل ها بیش از دو سوم روز خودرا مشغول تغذیه از علف ها هستند همین طور از مقدار زیادی پوست درخت، ریشه، برگ و ساقه های کوچک نیز تغذیه می کنند. در صورتیکه آنها گیاهان علوفه ای را ترجیح می دهند اما فیل های آسیایی برای زنده ماندن خودرا به منابع موجود در هر منطقه سازگار کرده اند. محصولات زراعی مانند موز، برنج و نیشکر از غذاهای مورد علاقه آنها است. فیل ها همیشه به منبع آب شیرین نزدیک هستند برای اینکه حداقل یک دفعه در روز نیاز به نوشیدن دارند. در آسیا، انسان ها طی قرن های متمادی ارتباط نزدیکی با فیل ها داشته اند و فیل به یک نماد مهم فرهنگی تبدیل گشته است.

تخریب و جزیره ای شدن زیستگاه بزرگترین تهدید برای فیل های آسیایی بشمار می رود. آسیا پرجمعیت ترین قاره زمین است که توسعه و رشد اقتصادی منجر به تجاوز به حریم زیستگاه فیل ها شده و این امر سبب شده است که امروزه بطور متوسط ۷۰ درصد فیل ها در خارج از مناطق حفاظت شده یافت شوند. گسترش سکونتگاه های انسانی، مزارع، صنعت، کشاورزی، کارهای معدنی و راه اندازی جاده ها، خطوط راه آهن و کانال های آبیاری جمعیت فیل ها را به مکان هایی کوچکتر و احاطه شده توسط سازه های انسانی محدود کرده است.

فیل هایی که جمعیت آنها براثر تخریب زیستگاه محدود شده است در معرض خطر بالایی در مقابل بلایای طبیعی، بیماری و درون زایی قرار می گیرند همین طور تغییر کاربری اراضی و تجاوز به حریم زیستگاه فیل ها موجب افزایش تعارض ها بین انسان و فیل شده که ممکنست در بعضی موارد منجربه از میان رفتن محصولات کشاورزی، لطمه و مرگ انسان ها شود که به تبع آن می تواند خشم برخی افراد را به همراه داشته باشد و منجربه مرگ فیل ها شود.

حتی در زیستگاه هایی که از شرایط مناسبی برخوردار می باشند، شکار غیرقانونی همچنان تهدیدی برای جمعیت فیل ها شمرده می شود. در سال ۱۹۸۹ کنوانسیون تجارت بین المللی گونه های جانوری و گیاهی در معرض خطر انقراض (CITES) که توافقی جهانی بین دولت ها برای تنظیم یا ممنوعیت تجارت بین المللی گونه های در معرض تهدید است، تجارت بین المللی عاج فیل را ممنوع کرد. با این وجود هنوز این تجارت در مناطقی رونق دارد و بازارهای بدون مجوز محلی در بعضی کشورها به این تجارت دامن می زند. بااینکه بیشتر این عاج ها از شکار غیرقانونی فیل های آفریقایی به دست می آید اما فیل های آسیایی نیز به سبب عاج خود بطور غیرقانونی شکار می شوند همین طور بازار ثابتی برای محصولات دیگر فیل شامل پوست، موی دم و گوشت وجود دارد که همچنان به شکار غیرقانونی دامن می زند.

فیل سوری یا فیل غرب آسیا نام یک زیرگونه پیشنهادی از فیل آسیایی است که روزگاری در غرب آسیا زیست می کرد و غربی ترین جمعیت اینگونه محسوب می شد. انقراض این فیل در عصر باستان روی داد و سنگواره های موجود از آن در ایران، عراق، ترکیه و سوریه با قدمتی حداقل میان ۷۰۰ تا ۱۸۰۰ سال قبل از میلاد یافت شده است. زیستگاه فیل سوری از جنگل های شمال ایران تا کرنا در جنوب ایران تا استپ های سوریه امتداد می یافت اما امروزه در هیچ یک از زیستگاه های طبیعی کشور فیل وجود ندارد.

سال ۱۳۹۲ یک فیل ماده با نام «میهری» و یک فیل نر با نام «مهاسن» بدون پرداخت هزینه ای از یک یتیم خانه فیل ها در کشور سریلانکا - بعنوان هدیه رئیس جمهوری سریلانکا به رئیس جمهوری وقت ایران - به کشور منتقل شدند. هردوی این فیل ها هنگام ورود به کشور هشت سال سن داشتند و در همان زمان نیز گزارشاتی در خصوص حامله بودن ماده فیل مطرح بود.

با این حال در اردیبهشت سال جاری و بعد از ۲۴ ماه حاملگی فیل ماده، خبر از تولد یک فیل در باغ وحش ارم رسید که بگفته پیمان محمدزاده -دامپزشک باغ وحش ارم - نوزاد متولد شده ماده و جثه آن مقداری از حد طبیعی کوچکتر است. بدین جهت همین مسئله سبب شده که جهت استفاده از شیر فیل مادر نیاز به آموزش و وقت بیشتری داشته باشد که باتوجه به استعداد فیل مادر و نوزاد تلاش ما این است که شیر خوردن طبیعی حیوان ادامه داشته باشد و از شیرهای مصنوعی استفاده نکنیم.

محمدزاده افزود: بطور کلی فیل ها بطور متوسط در هر وعده نیم لیتر شیر مصرف می کنند و در طول روز باید هشت لیتر شیر خورده باشند. تلاش می نماییم فیل مادر و نوزاد بصورت طبیعی این پروسه را طی کنند و نیاز به دخالت انسانی یا تغذیه دستی نداشته باشند. فیل هایی که در بدو تولد بصورت دستی تغذیه می شوند، طول عمر کوتاهی خواهند داشت و ممکنست خیلی زود از بین بروند.

محمد کرمی - رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران- نیز بتازگی درباره آخرین وضعیت فیل تازه متولد شده در باغ وحش ارم به ایسنا اظهار داشت که فیل تازه متولد شده بدون هیچ مشکلی از شیر مادر خود تغذیه می کند و فیل مادر و نوزاد در سلامت کامل هستند.

منبع:

1400/03/14
12:59:14
5.0 / 5
524
تگهای خبر: آب , آموزش , پزشك , جانور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است