معاون رئیس جمهور:

مشكل محیط زیست ما مردم نیستند، ارگان های حكومتی اند

مشكل محیط زیست ما مردم نیستند، ارگان های حكومتی اند

به گزارش لوازم حیوان خانگی خراسان رضوی معاون رئیس جمهور اظهار داشت: مشکل محیط زیست ما مردم نیستند، بلکه ارگان های حکومتی اند.عیسی کلانتری امروز ۱۸ خردادماه در افتتاح اولین مرحله بزرگترین لندفیل مهندسی و بهداشتی پسماند کشور در مشهد اظهار داشت: در ۱۵ سال پیش شهر مشهد یکی از آلوده ترین شهرهای کشور بوده است که امروز با تلاش ها و اقدامات انجام شده یکی از پاک ترین شهرهاست که این امر نشانگر توجه و آگاهی بیشتر مردم نسبت به حقوق شهروندی و حرکت هدفمند مسؤلان شهری به سمت تحقق این حقوق است.

وی ضمن اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد این که محیط زیست مساله این دولت و آن دولت نیست و مساله نسل های آتی است، اضافه کرد: هم اکنون سازمان حفاظت محیط زیست تنها نهاد اجرایی می باشد که خویش را موظف به دفاع از محیط زیست بعنوان حقوق حقه نسل های آینده می داند. متاسفانه به محیط زیست نگاه ابزاری می شود، در حالیکه باید هدف و عامل تعالی جامعه باشد.

معاون رئیس جمهور افزود: حدود ۴۰ سال پیش استفاده سرانه هر ایرانی از آب شیرین ۲۳۰۰ متر مکعب بوده که حالا حدود یا کمتر از ۱۰۰۰متر مکعب است. حدود ۷۰ درصد مردم با کمتر از ۶۵۰ متر مکعب آب در سال زندگی می کنند. مشکل محیط زیست ما مردم نیستند، بلکه ارگان های حکومتی اند. محیط زیست وسیله نیست، هدف است.

ایران دومین کشور هدردهنده انرژی

وی در ادامه با تکیه بر لزوم کاهش شدت مصرف انرژی در کشور اظهار داشت: در ۲۵ سال قبل شدت مصرف انرژی در کشور از ۲۱ به ۲۳ درصد افزایش پیدا کرده است و الان ایران بعد از روسیه، دومین کشور هدردهنده انرژی به حساب می آید و این در شرایطی است که شدت مصرف انرژی در کشور عربستان ۱۴ صدم است.

کلانتری ضمن اشاره به پشتیبانی از تولید و بهره وری با حفظ ضوابط محیط زیستی، بیان نمود: متاسفانه مجریان و مسؤلان فقط تولید را می بینند و این تولید را با هر قیمتی انجام می دهند، تولید در ازای نابودی آب، خاک و هوا.

برخی هیچ اطلاعی از ظرفیت و منابع کشور ندارند و سخن از تأمین غذا برای ۵۰۰ میلیون نفر می کنند

کلانتری اظهار داشت: جای تاسف است که در هفته محیط زیست صحبت از این شود که سال به سال خاک ها شور و فرسوده و آب ها آلوده و کم می شوند. کسانی که سخن از تأمین غذا برای ۵۰۰ میلیون نفر در کشور می زنند، معلوم است که هیچ اطلاعی از ظرفیت و منابع کشور ندارند.

کلانتری بیان نمود: راهبرد اصلی کشور توسعه پایدار و حفظ حقوق نسل های آینده است و موضوعات محیط زیستی و معضلات این بخش باید به دغدغه همگانی تبدیل گردد. متاسفانه همیشه اهداف کوتاه مدت نه تنها در این کشور بلکه در اغلب نقاط دنیا بر اهداف میان مدت و دراز مدت غلبه کرده است و زمان حال در همه کشورهای جهان در اولویت قرار گرفته است. امیدواریم کاری که امروز در مشهد انجام شد، در شهرهای دیگر هم تکرار شود. بزرگترین لندفیل مهندسی و بهداشتی پسماند کشور با اعتباری بالغ بر ۱۵۰میلیارد ریال توسط شهرداری مشهد بوجود آمده است.

کمتر از نیم درصد زمان صحبت ها در مناظره اول به محیط زیست اختصاص یافت

کلانتری با اشاره به اینکه در ۸ ماه گذشته بیشتر از ۵۰ انتخابات در دنیا برگزار شده که شعار اغلب نامزدها محیط زیست و دفاع از آن بوده است، اضافه کرد: در اولین مناظره انتخاباتی نامزدهای سیزدهمین دوره ریاست جمهوری کشور، شاهد آن بودیم که کمتر از نیم درصد زمان صحبت ها و اظهار نظرها به موضوعات محیط زیست اختصاص یافت که امیدواریم این نقص در دومین مناظره جبران شود.

منبع:

1400/03/19
10:53:07
5.0 / 5
671
تگهای خبر: آب , حفاظت , زندگی , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است