دولت سیزدهم تقاضای آب را مدیریت كند

دولت سیزدهم تقاضای آب را مدیریت كند

«آب» همیشه یکی از مسایل اقلیم خشک و نیمه خشک ایران بوده و امسال با کاهش قابل توجه بارندگی ها به دغدغه ای بسیار جدی تر تبدیل گشته است. در این شرایط رویکرد دولت سیزدهم به مدیریت «آب» از اهمیت بسیاری برخوردارست. یک کارشناس حوزه آب و خاک عرضه مازاد آب را مترادف با مصرف و تقاضای بیشتر آب می داند و به دولت آینده پیشنهاد می دهد که در زمینه مدیریت آبی به مقوله مدیریت تقاضا بپردازد و از مدیریت عرضه محور خودداری کند.به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا حنیف رضا گلزار در یک مصاحبه رادیویی با تاکید بر این که مشکل کمبود آب با مدیریت سازه محور (سدسازی و طرح های انتقال آب) حل نمی گردد، اظهار داشت: حجم آب مصرفی مردم پس از سدسازی به شدت بالا رفته است.

گلزار یکی از فاکتورهای ارزیابی کارکرد دولت در بخش محیط زیست و منابع طبیعی را موضوع جایگاه سازمان های مردم نهاد فعال در این عرصه از دید دولتمردان دانست و اظهار داشت: در دولت اول دکتر روحانی، رویکردها بسیار مثبت و امیدوارکننده و فضا نیز برای فعالیت سازمان های مردم نهاد تخصصی در زمینه قانون فراهم بود.

وی ارتقای جنگل ابر به منطقه حفاظت شده را یک دستاورد بزرگ در این عرصه برشمرد و اظهار داشت: این مساله از ۱۰ سال پیش از روی کار آمدن دکتر روحانی شروع شده بود اما همچنان کشمکش های زیادی وجود داشت تا این که با تصمیم رییس جمهوری جنگل ابر به منطقه حفاظت شده ارتقا پیدا کرد و ساخت جاده ویرانگر در غرب جنگل های هیرکانی نیز منتفی شد.

این کارشناس حوزه آب و خاک با تاکید بر این که نمی توان صفر تا صد بحران آبی کشور را به دولت یازدهم و دوازدهم مرتبط دانست، اظهار داشت: این مسئله ای است که در طولانی مدت و طی سالهای مختلف به وجود آمده است چونکه دولت های قبلی هم نگاه درستی به مقوله آب نداشتند.

گلزار از رویکرد سازه محور غالب دولت ها در زمینه مدیریت آب انتقاد و اظهارکرد: تمرکز بیشتر دولت ها بر حوزه سدسازی و طرح های انتقال آب است و از مواردی مانند آبخیزداری و اصلاح الگوی کشت در بخش کشاورزی بعنوان یکی از مهم ترین بخش های مصرف آب غفلت شده است.

وی درباره احیای دریاچه ارومیه اظهار داشت: تا زمانی که نگاه به کشاورزی پایدار و متناسب با شرایط اقلیمی در منطقه حاکم نشود جز اتلاف منابع مالی هیچ دستاورد دیگری نخواهیم داشت و وضعیت دریاچه هم روز به روز بدتر خواهد شد.

این کارشناس حوزه آب و خاک با اشاره به این که در طول ۴۰ سال اخیر، سطح اراضی زیر کشت در منطقه دریاچه ارومیه با نیاز آبی بالا بالا رفته است، اظهار داشت: همه این اقدامات با شعار اشتغال زایی و خودکفایی و البته بدون توجه به نتایج زیانبار آن انجام شده است.

گلزار ضمن تاکید بر این که مشکل کمبود آب با مدیریت سازه محور (سدسازی و طرح های انتقال آب) حل نمی گردد، اظهار داشت: طبق آمارها، حجم آب مصرفی مردم و بحران آبی پس از سدسازی به شدت بالا رفته چونکه مدیریت آبی بر محور عرضه و درآمدزایی بوده است.

وی عرضه مازاد آب را مترادف با مصرف و تقاضای بیشتر آب دانست و اظهار داشت: دولت آینده در زمینه مدیریت آبی باید به مقوله مدیریت تقاضا بپردازد و از مدیریت عرضه محور خودداری کند.
1400/03/20
12:38:44
5.0 / 5
880
تگهای خبر: آب , ارزیابی , اقلیم , بارندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است