تامین منابع آب پایدار و اجرای قانون هوای پاك دو اولویت شورای ششم

تامین منابع آب پایدار و اجرای قانون هوای پاك دو اولویت شورای ششم

به گزارش لوازم حیوان خانگی مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران ضمن اشاره به مسائل زیست محیطی که باید مورد توجه جدی شورای آینده شهر تهران قرار گیرد، اظهار داشت: ثبات، پیگیری و مداومت در اجرای قوانین، جوهره اساسی تجربیات کشورهای موفق در بهبود وضعیت محیط زیست بوده است.شینا انصاری در گفت و گو با ایسنا با اشاره به این که موضوع آب و تامین منابع آب پایدار برای شهر تهران مساله ای کلیدی است که باید در اولویت تصمیمات شورای آینده شهر تهران قرار گیرد، اظهارکرد: شهریور سال قبل تفاهمنامه ای بین وزارت نیرو و شهرداری تهران به امضا رسید تا بر طبق آن آبیاری فضای سبز تهران با پساب تصفیه شده صورت گیرد. این تفاهمنامه در اجرای مفاد ماده ۲۲ قانون هوای پاک و بخشنامه اجرائی آن با هدف تامین منابع آب پایدار برای آبیاری فضاهای سبز و بوستان های شهر تهران به امضا رسید. برمبنای آن طی دوره زمانی 10 ساله (۱۴۱۰-۱۴۰۰) میزان مصرف پساب برای آبیاری فضای سبز کلانشهر تهران ۱۳۸ میلیون مترمکعب در سال افزایش می یابد و به موازات آن میزان مصرف آب های زیرزمینی ۵۳ میلیون مترمکعب کاهش پیدا می کند.

وی افزود: هم اکنون همکاری در راه اندازی تصفیه خانه های محلی با مشارکت دو طرف و سایر اقدامات برمبنای محورهای تفاهمنامه در دستور کار قرار دارد. اقدامات اجرائی برای راه اندازی تصفیه خانه در وردآورد در منطقه ۲۲ و یا راه اندازی تصفیه خانه تکمیلی جهت استفاده پساب تصفیه خانه شهرک اکباتان در منطقه ۵ همین طور سایر قراردادهای مشارکتی برای دریافت پساب در مناطق دیگر از این جمله است. در حقیقت انعقاد این تفاهمنامه حرکت مثبت و روبه جلو جهت استفاده از پساب ها در مصارف آبیاری فضای سبز شهر تهران و کاهش فشار به منابع آب زیرزمینی است که می تواند از تشدید عوارض محیط زیستی مانند تخلیه آبخوان ها و فرونشست زمین پیشگیری کند. با این وجود حمایت شورای شهر ششم برای تامین منابع آب پایدار و استمرار برنامه ها و تسریع در اجرای پروژه های در دستور کار بسیار راهگشا خواهد بود.
تاکید بر اجرای قانون هوای پاک از شورای آینده شهر تهران انتظار می رود
مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران موضوع دیگری که بعنوان مساله شاخص محیط زیستی در تهران و سایر کلانشهرهای کشور مطرح است را مساله آلودگی هوا عنوان نمود و اظهار داشت: طی چهار سالی که از ابلاغ قانون هوای پاک بعنوان با اهمیت ترین سند بالادستی آلودگی هوای کشور گذشته، بندهای مختلف این قانون به طرق مختلف مورد غفلت قرار گرفته است. تاکید بر اجرای مفاد قانون هوای پاک و بخشنامه های اجرائی آن خصوصاً در بخش توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی از شورای شهر آتی مورد انتظار است.

به گفته انصاری، اعطای تسهیلات ارزان جهت جایگزین کردن خودرو ها و موتورسیکلت های فرسوده از جانب دولت، نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شهری، عدم شماره گذاری وسایل نقلیه موتوری آلاینده، سازو کار معاینه فنی موتورسیکلت ها، ممنوعیت تردد، حمل بار و مسافر و نقل و انتقالات برای خودرو های فرسوده، ساز و کار و اعطای تسهیلات لازم برای جایگزینی خودرو های فرسوده حمل و نقل عمومی با خودرو های نو از محل صرفه جویی حاصل از بهبود و مدیریت سوخت توسط دولت، وظیفه وزارت کشور برای افزایش سالانه ینج درصدی(۵ درصد) ناوگان حمل و نقل عمومی درون شهری برای کلانشهرها و وظیفه وزارت صمت (صنعت، معدن و تجارت) و سازمان حفاظت محیط زیست برای تغییر تولید یا تغییر پروسه تولید یا تعطیلی کار و فعالیت صنایع، معادن و واحدهای آلاینده به ویژه در حریم کلانشهرها از مواردی است که باید مجدانه توسط شورای شهر مطالبه و بر اجرای آن تاکید شود.
ضرورت برخورداری تصمیم های شورای شهر از پشتوانه کارشناسی خصوصاً در مورد مسائل زیست محیطی
مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران درباره لزوم مشورت اعضای شورای ششم با کارشناسان محیط زیست قبل از تصمیم گیری اظهار نمود: بسیار مهمست که تصمیمات عقبه کارشناسی داشته باشد و صاحبنظران و کارشناسان متخصص آن حوزه در پروسه تصمیم گیری به مشارکت فراخوانده شوند. مسائل محیط زیستی اساسا مسائلی تخصصی هستند و ضرورت دارد که کارشناسان آگاه به قوانین و مقررات و موضوعات محیط زیست شهری مورد مشورت قرار گیرند.

انصاری اشاره کرد: استمرار طرح ها و برنامه ها موضوع بسیار مهمی است که امیدوارم مورد توجه جدی شورای آتی شهر تهران قرار گیرد. متاسفانه یکی از آفت های کشور ما سیاست زدگی در تمامی عرصه ها است که با هر تغییر مدیریتی بخواهیم چرخ را از نو بسازیم.

وی در ادامه با اعلان اینکه راهکارهای مسائل محیط زیستی شهرهای بزرگ کشور مشخص هستند، اشاره کرد: جلوگیری از بارگذاری های بی رویه، تکیه بر منابع درآمدی پایدار، توسعه انرژی های تجدیدپذیر و کاهش اتکا به سوخت های فسیلی، توسعه مدهای حمل و نقل پاک، توسعه خطوط مترو همچون این راهکارهاست. با این وجود مهمست که به اسناد و برنامه های بالادستی موجود مانند تکالیف برنامه سوم توسعه شهر تهران، قوانین موضوعه محیط زیستی کشور همچون قانون هوای پاک قائل باشیم.

انصاری در آخر اشاره کرد: ثبات، پیگیری و مداومت در اجرای قوانین، جوهره اساسی تجربیات کشورهای موفق در بهبود وضعیت محیط زیست بوده است. پایبندی به اجرای قوانین و برنامه های مصوب هنگام تغییر دولت ها و پرهیز از اقدامات سلیقه ای می تواند از توجهات موقت و مقطعی فقط در زمان بروز مشکل و بحران بکاهد.

منبع:

1400/03/22
14:03:31
5.0 / 5
514
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است