آلودگی هوا، تهدیدی جدی برای اروپایی ها

آلودگی هوا، تهدیدی جدی برای اروپایی ها

آژانس محیط زیست اتحادیه اروپا در یک بررسی دو ساله به این نتیجه رسیده است که فقط هوای ۱۲۷ شهر اروپایی کیفیت قابل قبولی دارد.


به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از ایسنا، آژانس اروپایی محیط زیست مستقر در کپنهاگ در یک دوره دو ساله داده های لازم از شهرهای بزرگ سرتاسر اروپا را گردآوری کرده تا کیفیت وضع هوای آنها را ارزیابی کند. این آژانس وضعیت هوای ۳۲۳ شهر اروپایی را از نظر میزان ریزگردها و دیگر آلاینده ها سنجیده است.
در خیلی از شهرها، بخصوص مناطقی که صنایع سنگین در آن وجود دارند میزان ریزگردها و ازون در هوا بسیار بالاست و آلودگی هوا سلامت مردم اروپا را تهدید می کند.
"تااگس شاو"، وبسایت کانال یک تلویزیون آلمان با انتشار خلاصه ای از نتایج این مطالعه دو ساله نوشت: از یک طرف روند رو به بهبود کیفیت هوای شهرهای اروپایی که از سالهای پیش شروع شده ادامه دارد، از سوی دیگر تعداد شهرهای درگیر با آلودگی شدید هوا کم نیستند.
بر پایه بررسی هایی که در دو سال قبل انجام شده، در این بازه زمانی شهرهای اومئو در سوئد، تامپره در فنلاند و فونشال در پرتغال دارای پاک ترین هوا بوده اند.
در این زمان شهرهای نووی سونج در جنوب لهستان، کرمونا در شمال ایتالیا و اسلاونسکی برد در کرواسی دارای آلوده ترین هوا در میان شهرهای اروپایی ارزیابی شده اند.
در مجموع از میان بیشتر از ۳۰۰ شهری که وضعیت آنها بررسی شده فقط هوای ۱۲۷ شهر "خوب" ارزیابی شده است. مطابق شاخصهای تعریف شده سازمان بهداشت جهانی این شرایطی است که میزان ذرات معلق در هوا کمتر از ۱۰ میکرو گرم در هر مترمکعب باشد.
از نظر کیفیت هوا حدودا تمام شهرهای بزرگ آلمان در قیاس با دیگر شهرهای اروپایی در ردیف های میانی قرار می گیرند و در عین حال در اکثر آنها میزان آلودگی هوا بیشتر از شاخص تعریف شده سازمان بهداشت جهانی است.
بررسی های آژانس تائید می کنند که تولید انرژی، فعالیتهای کشاورزی، وسائل نقلیه و صنایع بیشترین عامل تولید ریزگردها هستند و بنابراین مناطق که تراکم این فعالیت ها در آنها بیشتر است هوای آلوده تری دارند.
آلودگی هوا همچنان بزرگ ترین تهدیدکننده سلامت مردم در اروپا به حساب می آید. مطالعات نشان می دهد که ۱۷ درصد موارد مبتلا شدن به سرطان ریه، ۱۲ درصد حمله های قلبی و ۱۱ درصد سکته های مغزی با افزایش میزان ذرات معلق و ریزگردها در هوا ارتباط دارند.
مدیر آژانس محیط زیست اخطار می دهد که با وجود بهبود محسوس کیفیت هوا در سالهای اخیر، در خیلی از شهرهای سرتا سر اروپا میزان آلودگی هوا همچنان سرسختانه بالا است.
بنابر گزارش دویچه وله، تازه ترین ارزیابی سالانه آژانس محیط زیست از کیفیت هوا حاکی می باشد که در سال ۲۰۱۸ ذرات معلق در هوا عامل مرگ زودرس ۴۱۷ هزار نفر در ۴۱ کشور اروپایی بوده است.

منبع:

1400/03/30
13:59:47
5.0 / 5
273
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است