كلانتری:

دیگر از امضاهای طلایی در سازمان محیط زیست خبری نیست

دیگر از امضاهای طلایی در سازمان محیط زیست خبری نیست

به گزارش لوازم حیوان خانگی رئیس سازمان محیط زیست از شفاف شدن این سازمان و حذف امضاهای طلایی اطلاع داد و اظهار داشت: دیگر نیازی نیست نیروهای اطلاعاتی با واسطه و غیر مستقل عمل کنند.


به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از مهر، عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست در مراسم روز ملی محیط بان اظهار داشت: در جلسات بعدی شورایعالی فرهنگ شاهد ثبت روز ملی محیط بان، همزمان با ولادت امام رضا (ه) خواهیم بود. وی با اشاره به اینکه سازمان محیط زیست دو بخش محیط طبیعی و محیط انسانی دارد و وظیفه اصلی محیط طبیعی حفاظت از محیط زیست است و همانطور که رهبری فرمودند مسئله محیط زیست در ارتباط با این دولت و آن دولت نیست، به اظهارنظری درباره خلع سلاح محیط بانان اشاره نمود و اظهار داشت: مگر می شود در جامعه ای خلافکار هست، میتوان مأمور را خلع سلاح کرد. وی ادامه داد: محیط زیست بدون کار فرهنگی قابل حفظ نیست، محیط بانان زحمت می کشند اما اگر قاطبه ملت محیط بان نباشد نمی توان محیط زیست را حفظ کرد. کلانتری ضمن اشاره به این که سالیانه ۲۰۰ نفر به محیط بانان اضافه می شوند، چون سالیانه حدود ۱۱۵ نفر بازنشسته و تعدادی جانباز و شهید می شوند. اضافه کرد: تعداد محیط بانان باید به ۵ هزار نفر برسد و سازمان امور استخدامی و برنامه و بودجه حداکثر کمک را کرده اند و جای تقدیر دارد. وی افزود: اعدادی که فرمانده یگان محیط زیست اعلام نمودند بدون کمک دولت و سازمان برنامه بودجه انجام نمی شد.
وی عنوان کرد: ما سال ۹۶ فقیرترین سازمان دولتی از نظر پرداخت به پرسنل بود و طی ۳ سال قبل که تورم ۱۲۰ درصدی داشتیم، شاهد افزایش دستمزد ۲۳۵ درصدی بودیم و خالص افزایش پرداختی بیشتر از ۱۱۵ درصد بوده است. کلانتری وظیفه اصلی رئیس سازمان محیط زیست را اصلاح قوانین و مقررات و برنامه ریزی دانست و اظهار داشت: کارهای سخت را در محیط طبیعی و انسانی انجام می دهند. وی روند بهبود شرایط در سازمان محیط زیست را قابل تشخیص و مفهوم دار دانست اظهار داشت: دیگر از امضای طلایی و کار محرمانه در این سازمان خبری نیست و به برادران هم خبر بدهید ضرورتی ندارد برای جمع آوری اطلاعات غیر مستقل عمل کنند چه در سایت سازمان چه موضوعات محرمانه زحمت ندهید که با واسطه رجوع کنید، سازمان آمادگی همکاری با هر ارگان حفاظتی را دارد. رئیس سازمان محیط زیست تصریح کرد: سازمان نظارتی محیط زیست مسئله پوشیده ای ندارد، کل بودجه دولتی سازمان ۲.۵ در هزار بودجه کل کشور است. هرچند در امضاهای طلایی گذشته پولی داشت. یا برخی محیط بانان متخلف در ازای پول اجازه شکار بدهد، که با اصلاح شرایط این مورد کمتر شده است و سازمان شفاف و پاسخگو در همه زمینه ها هستیم. وی ادامه داد: نزدیک به ۴ سال پیش که زیر فشار بودم که ریاست سازمان را بپذیریم روحانی اظهار داشت: خسته شدیم که آنقدر دستگاههای اجرایی رجوع می کنند و می گویند سازمان پاسخگو نیست. کلانتری افزود: قبل از حضورم ارزیابی بیشتر از ۲۶۰ طرح بزرگ از ۱۴ سال تا ۳ در سازمان گیر کرده بود و ما ظرف ۴ ماه همه ارزیابی را به روز کردیم و حدود ۲۰ درصد رد و مابقی مشروط تأیید شده است، و کار کشور جاری شد. وی ادامه داد: تلاش کردیم در حوزه طبیعی و انسانی شفاف عمل نماییم ولی طرح های جنجال برانگیز هنوز در کشور به دلیل نفوذ مقامات سیاسی و اقتصادی هست. رئیس سازمان محیط زیست، مسائل سیاسی و حاشیه ای به سازمان ربطی ندارد و هر چه در جهت حفظ محیط زیست و توسعه پایدار می باشد، باید ظرف ۴۵ روز تعیین تکلیف شود و علل مثبت و منفی آن باید منعکس شود، نمی توانیم کشور را معطل نماییم و هر کسی مسئولیت دارد باید پاسخگو باشد. وی افزود: دولتی که اختیاراتش محدود است، در همان حیطه باید پاسخگو باشد
سازمان باید وظایفش را انجام دهند و اگر کسانی که خواستار چیزی بیشتر از وظایف قانونی هستند جایش اینجا نیست. کلانتری ضمن اشاره به درخواست امروز ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری برای کسب مجوز فعالیت در منطقه حفاظت اظهار داشت: در مقابل درخواستش گفتم، و برایم من نظر شورایعالی محیط زیست مهم می باشد و من حق ندارم مانع توسعه شوم، اما باید از طریق دیگری اقدام نماید. ایشان در ادامه با اشاره به اینکه امروز محیط بانان علاوه بر حفاظت از محیط طبیعی، معلمان فرهنگی محیط زیست هستند، اظهار داشت: در بعد فرهنگی شاید بیشتر کار ستادی است تا اجرایی اما به نظرم سازمان موفق بوده است.
کلانتری به تلاشهای سازمان برای الزامی شدن درس حفاظت محیط زیست در کشور هم اشاره نمود و اظهار داشت: این درس به صورت پایلوت در ۱۲ دانشگاه کشور الزامی می شود. رئیس سازمان محیط زیست عنوان کرد: اگر مدیران اجرایی کشور و تصمیم سازان ۱۰ درصد تفکرات مقام معظم رهبری اطلاع داشتند به ضرس قاطع مشکل محیط زیست نداشتیم و مشکلات ما از عدم آگاهی است. وی با اشاره به اینکه اصلاحات قانون معدن در سال ۹۰ در مجلس سبب شده معدن کاران خارج از مناطق ۴ گانه هر بلایی را می خواهند بر سر سرزمین می آورد، بدون این که به کسی پاسخگو باشد. اظهار داشت: از وسعت سرزمینی در ۱۴۵ میلیون هکتار یعنی ۸۸ درصد وسعت کشور هر طور دلشان خواست مطابق قانون رفتار می کنند، و این بحران را مجلس به علت کم اطلاعی به وجود آورده و شاید معدن داران خیلی پولدار بودند که این قانون را تصویب کردند، هیچ جای دنیا چنین قانونی وجود ندارد. وی افزود: اگر فرهنگ و آگاهی عمومی بالا باشد و شهروندان از حقوق شهروندی شأن آگاه باشند، چنین اتفاقی نمی افتد.

رئیس سازمان محیط زیست ضمن اشاره به انتقادات موجود به ستاد احیای دریاچه ارومیه اظهار داشت: می گویند دریاچه ارومیه تعطیل شده ولی ما برپایه شرایط شورای امنیت کشور نمی توانستیم که اطلاع رسانی نماییم که چه شرایطی برای انتقال آب از رودخانه زاب افتاده است و به علت پافشاری بر ایجاد تونل، مدتی است، ۲۰۰ نفر هفتگی زیر زمین می خوابند، نباید ناجوانمردی انتقاد کنید وقتی دولت ۱۰۰ درصد بودجه دریاچه را تخصیص داده است. وی بر بحرانی شدن وضعیت منابع آبی کشور تصریح کرد و اظهار داشت: ادامه این روند مدیریت آبی سبب از بین رفتن منابع آب و تهدید زندگی نسل بعد است، کلانتری تصریح کرد: مسئله امروز محیط زیست آب است هرچند باید با متخلفان و آلوده کنندگان هوا هم برخورد کرد. وی با انتقاد از طرح یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری در خصوص تأمین غذا و محصولات کشاورزی برای ۵۰۰ میلیون نفر در کشور، عنوان کرد: ما برای ۶۰ میلیون نفر تولید محصولات کشاورزی، استحصال ۲ برابری آب معادل ۹۰ میلیارد برداشت داریم و نباید اینها عوام فریبی کنید. رئیس سازمان محیط زیست با یادآوری این که دو ماه پیش به آیت الله رئیسی در جریان مقابله با زمین خواری های هزار هکتاری لواسان و اراضی دماوند گفته است، در کشور سالیانه ۲ میلیارد تن خاک از دست می دهیم که می توانیم ۱.۲ میلیارد تن به معنای ۳۰۰ هزار هکتار خاک را حفظ نماییم اظهار داشت: برخورد با این تخلفات کوچک سرکاری است، و وی تنها برای آزادسازی هزار هکتار زمین ۱۰ جلسه گذاشته است. وی با تکیه بر این که کارشناسان محیط زیست مدیران را با مسائل جزئی سرگرم کرده اند در حالیکه مسائل اصلی رها شده اظهار داشت: سازمان محیط زیست باید بر سر مسائل اصلی بجنگد چون تنها این سازمان موظف به حفظ حقوق نسل بعد است و هیچ ارگانی موظف به این مسئله نیست. کلانتری ضمن اشاره به درگیری اش با خودرو سازان برای استاندارد سازی و رسیدن به استاندار یورو ۶ اظهار داشت: خودروسازان از هم اکنون لابی می کنند تا باکیفیت پایین تر خودرو تولید کنند. وی خاطرنشان کرد: هر اختیاری که قابل تفویض بوده به استان ها تعلق گرفته و دیگر تمرکز وجود ندارد، سازمان محیط زیست به نمایندگی از ملت ایران باید حافظ محیط زیست کشور باشد. رئیس سازمان محیط زیست خاطرنشان کرد: درباره حفر تونل زاب از اول پیشبینی می شد با مشکل موجه شویم و ۹ ماه است در ۱۴۰۰ متر گیر کرده ایم. وی افزود: مدتی است، روزی ۴ متر پیش می رویم در حالیکه می دانستیم آنجا تونل جواب نمی دهد و منابع کشور و منابع آبی هدر می رود تا یک پیمانکار کار کند. وی تصریح کرد: من خواهش کردیم با لوله آب را منتقل کنید تا ویرانی به جا نیاورد.


منبع:

1400/04/01
21:12:17
5.0 / 5
486
تگهای خبر: آب , ارزیابی , حفاظت , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است