راهكاری برای طراحی شهرهای خنك تر

راهكاری برای طراحی شهرهای خنك تر

به گزارش لوازم حیوان خانگی خراسان رضوی محققان با استفاده از مدل سه بعدی دیجیتال اثرات مسدودکردن نور خورشید را تجزیه وتحلیل کردند و دریافتند که سایه درختان و ساختمان ها تا چه اندازه در خنک کردن مناطق شهری و کاهش اثرات جزیره گرمایی شهری موثر هستند.


به نقل از ساینس دیلی، استفاده بیشتر از بتن، آسفالت و وسایل نقلیه در شهرها منجر به افزایش دما می شوند و زمانی که آفتاب تابستان در یک خیابان گرم به افراد می تابد، نخستین واکنش، فرار به مکان دارای سایه است که درختان یا ساختمان ها ایجاده کرده اند. این نخستین بررسی برای محاسبه میزان دقیق این مناطق است که به کاهش دما و اثر جزیره گرمایی شهری کمک می نماید.
محققان یک مدل دیجیتال سه بعدی پیچیده بخشی از کلمبوس اوهایو (۶۰ منطقه) را ایجاد و تعیین کردند، در یک روز تابستانی طی ساعاتی از روز، سایه ساختمان ها و درختان منطقه چه تاثیری بر دمای سطح زمین دارند.
ژان میشل گولدمن، از محققان این بررسی و استاد برنامه ریزی شهری در دانشگاه ایالتی اوهایو اظهار داشت: این نتایج می تواند تأثیر قابل توجهی بر دمای سطح خیابان و محله داشته باشد. شبیه سازی که توسط محققان در یکی از محله های کلمبوس با دمای ۹۳.۳۳ درجه فارنهایت (۳۴.۷ درجه سانتیگراد) انجام شد، مشخص کرد که اگر درختان جوان در این منطقه (۲۰ درخت) کاملا رشد کرده باشند، می توانند دما را تا ۴.۸۷ درجه کاهش دهند.
مدت ها است که محققان در مورد اثر جزیره گرمایی شهری که در آن ساختمان ها و دیگر موارد، گرمای بیشتری از خورشید را نسبت به مناظر روستایی جذب و آزاد می کنند و باعث افزایش دما می شوند را بررسی می کنند. محققان در بررسی ۶۰ شهر ایالات متحده دریافتند که دمای شهری در تابستان ۲.۴ درجه فارنهایت بالاتر از دمای روستایی است.
نتایج نشان داد، همان گونه که انتظار می رفت، ساختمان ها گرما را در منطقه می افزایند، اما سایه های بوجود آمده هم تأثیر خنک کنندگی قابل توجهی بر دما خواهند داشت، بخصوص اگر پشت بام ساختمان سایه داشته باشد.
محققان اظهار کردند: افزایش یک درصدی مساحت یک ساختمان منجر به افزایش بین ۲.۶ تا سه درصد دمای سطح خواهد شد، اما افزایش یک درصدی سطح سایه پشت بام، منجر به کاهش دمای بین ۰.۱۳ تا ۰.۳۱ درصد می شود. سایه در جاده ها و پارکینگ ها هم به صورت قابل توجهی دما را می کاهد. تجزیه وتحلیل محققان نشان داد، با به حداکثر رساندن سایه در پشت بام و جاده میتوان اثرات کاهش گرما را افزایش داد.
در این بررسی ها، اهمیت فضای سبز و آب برای کاهش دما هم نشان داده شده است، مناطق چمنی و سایه دار، اثرات قابل توجهی در کاهش گرما دارند، البته تأثیر چمن سایه بیشتر از چمنی است که در معرض نور مستقیم خورشید باشد. همچنین، حجم سایه درختان و سطح آب هم اثرات خنک کنندگی قابل توجهی دارند.
گولدمن اظهار داشت: مدت ها است که می دانیم سایه درختان و ساختمان ها می توانند خنک کننده باشند، اما اندازه گیری دقیق آن می تواند به انتخاب بهتر طراحی و راهبردهای سبزتر برای کاهش اثر جزیره گرمایش شهری کمک نماید.
یافته های این بررسی در نشریه Computers، Environment and Urban Systems انتشار یافته است.1400/04/05
20:14:16
5.0 / 5
727
تگهای خبر: آب , درختان , گونه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است