خشكسالی شدید در راه گلستان؛

باز شدن پای ریزگردها به شمال

باز شدن پای ریزگردها به شمال

لوازم حیوان خانگی: مسئولان هشدار می دهند وضعیت خشکسالی در گلستان به مرحله حاد رسیده است و این استان به زودی کانون ریزگرد می شود اما شواهد نشان میدهد هنوز برای سازگاری با این پدیده و بی آبی آماده نیستیم.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- زهرا بهرامی: مسئولان می گویند زنگ هشدار سالی در گلستان سال ها قبل به صدا درآمده است و ما به آن کم توجه بوده ایم و حالا باید به سرعت با طبیعت سازگار شویم در غیر این صورت طبیعت خسارت سنگینی به ما وارد میکند.
طبق آمار مسئولان، سالی و بارش کم به اراضی دیم گندم و جو در استان خسارت وارد کرده و درصد قابل توجهی از مزارع غیرقابل برداشت شده است.
همچنین طبق همین آمار شرایط اقلیمی موجب کاهش شدید تولید در سایر محصولات زراعی و باغی استان شده است و اگر خودمان را برای سازگاری با کم آبی مهیا نکنیم خسارت وارده به بخش تولید غیرقابل جبران خواهد بود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گلستان با اشاره به این که تغییر اقلیم و وارد شدن به مرحله سالی از چند سال پیش در دنیا، کشور و استان آغازشده است، به خبرنگار مهر اظهار داشت: همان گونه که در اواخر سال ۱۳۹۷ و اوایل ۱۳۹۸ حدود ۲۶ استان کشور درگیر سیل بودند اکنون خیلی از استانها با پدیده سالی و بی آبی مواجهند.
سید رضا قادری اضافه کرد: از شروع سال آبی و زراعی جاری (مهرماه ۹۹ تا شهریور ۱۴۰۰) شاهد کاهش بارندگی و افزایش دما و تبخیر هستیم و مجموع آب ذخیره شده در پشت سدهای استان از ۸۰ درصد در سال قبل در این زمان به حدود ۳۰ درصد رسیده است.
وی با تاکید بر این که تغییر اقلیم در جهان، کشور و استان اتفاق افتاده و باید با شرایط موجود سازگار شویم، افزود: راه حل مقابله ای ۱۰۰ درصدی برای مواجهه با این پدیده وجود ندارد اما باید کشت و زرع در گلستان هماهنگ و سازگار با کم آبی شود و مدیریت مصرف آب در بخش های مختلف در دستور کار قرار گیرد.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری گلستان افزود: به کشاورزان سفارش می شود شالی کشت نکنند در شرایطی که معیشت و اقتصاد مردم استان شرایط مناسبی ندارد.
کاهش ۴۰ درصدی عملکرد در بخش زراعی
سالی تنها بر روی کشت پاییزه استان تأثیر نداشته بلکه بنظر می رسد ی تداوم دارد و کشت بهاره استان هم تحت تأثیر کم آبی است
قادری با اعلان اینکه مناطق شمالی استان مستعد بیابان زایی و تبدیل شدن به کانون ریزگرد هستند، تصریح کرد: برنامه جامع سازگاری با کم آبی در استان تدوین شده و باید به سرعت اجرائی شود، اگر خودمان را با طبیعت سازگار نکنیم خسارت سنگین این مساله به بخش کشاورزی، تولید، صنعت و … غیرقابل جبران خواهد بود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گلستان هم با این توضیح که سالی به ۸۶۰ هزار هکتار از اراضی گندم و ۳۸ هزار هکتار از اراضی جو خسارت وارد کرده است، به خبرنگار مهر اظهار داشت: سالی سال زراعی جاری به خیلی از مزارع دیم استان خسارت زده است و بین ۲۰ تا ۵۰ درصد کاهش عملکرد در واحد سطح را شاهد می باشیم.
محمدرضا عباسی با اشاره به این که درمجموع ۴۰ درصد کاهش عملکرد در محصولات زراعی و باغی استان را شاهد می باشیم، اشاره کرد: سالی تنها بر روی کشت پاییزه استان تأثیر نداشته بلکه بنظر می رسد خشکی تداوم دارد و کشت بهاره استان هم تحت تأثیر کم آبی است.
وی متذکر شد: راهکارهای کوتاه و بلندمدت برای مقابله و سازگاری با کم آبی وجود دارد و باید به سرعت اجرائی شود چونکه تبعات این پدیده (خشکسالی) در کوتاه مدت مشهود است و اگر با آن سازگار نشویم خسارات وارده غیرقابل جبران می شود.

خشکسالی گلستان به مرحله حاد رسیده است
اما هشدارها به همین جا ختم نمی گردد. مدیرکل هواشناسی گلستان در گفتگو با خبرنگار مهر تاکید کرد: در کم آبی وضعیت استان به شدت بحرانی است؛ خشکسالی به مرحله حاد رسیده و خطر جدی است و هرلحظه شرایط بدتر می شود.
نوربخش داداشی با اعلان اینکه در گردوغبار هنوز به نقطه بحران نرسیده ایم اما مستعد تبدیل شدن به کانون ریزگرد هستیم، اظهار داشت: مطابق آمار یک سال گذشته، متأسفانه گردوغبار در استان داریم و چون فاصله اراضی شمالی و جنوبی زیاد نیست و جنس گردوغبار استان ریزبافت است با یک خیزش (باد) می تواند پیمایش کرده و به اراضی جنگلی و پوشش گیاهی استان خسارت وارد کند.
پیش بینی ها حاکی از آنست تابستانی داغ در انتظار گلستانی هاست و تا اختتام شهریورماه افزایش محسوس دما در گلستان را شاهد خواهیم بود
وی توضیح داد: یکی از نشانه های تغییر اقلیم، تغییرات رخدادهای حدی است و در این پدیده دمای هوا و تعداد روزهای گرم افزایش می یابد و دمای بالای ۴۰ درجه را تجربه می نماییم، طی ۲۰ سال قبل در گلستان هر پنج سال این افزایش نزدیک به ۱.۵ برابر شده است.
مدیرکل هواشناسی گلستان با یادآوری این که سال قبل در بهمن ماه شاهد افزایش دمای شدید در استان بودیم، اضافه کرد: برای اولین بار در نیمه اردیبهشت ذخیره برفی استان صفر شد درحالی که در سنوات گذشته اواسط خردادماه شاهد این مساله بودیم.
وی افزود: پیش بینی ها حاکی از آنست تابستانی داغ در انتظار گلستانی هاست و تا اختتام شهریورماه افزایش محسوس دما در گلستان را شاهد خواهیم بود.
داداشی اشاره کرد: میزان تبخیر در گلستان در سال آبی جاری (مهرماه ۱۳۹۹ تا شهریورماه ۱۴۰۰) نسبت به میانگین بلندمدت بین ۴۰ تا ۵۰ درصد افزایش داشته و این افزایش تبخیر سبب شده ذخیره آبی سدها و آب بندان های استان به شدت کم شود.

وی با این توضیح که تغییر اقلیم در گلستان آغازشده است و شاهد اثرات و تبعات آن هستیم، افزود: افزایش تعداد روزهای آفتابی، کاهش روزهای ابری، بارش های رگباری، باران های سیل آسا، کاهش بارندگی نسبت به میانگین بلندمدت و از همه مهم تر پدیده گردوغبار در استان از شواهد تغییر اقلیم در گلستان است.
خشکسالی شدید در راه گلستان
مدیرعامل آب منطقه ای گلستان هم با تاکید بر این که خشکسالی شدید در راه گلستان است، به خبرنگار مهر اظهار داشت: مطابق آمار موجود در شرکت آب منطقه ای گلستان در ۴۵ سال قبل تا حالا در گلستان ۱۳ سال خشکسالی، ۱۷ سال شرایط نرمال و ۱۵ سال ترسالی داشته ایم.
آنالیز داده های آماری نشان میدهد حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد از مزارع گلستان با مشکل کم آبی مواجه می شوند و این مساله تا دو ماه آتی بیشتر اثرش را نشان می دهد
سید محسن حسینی با اعلان اینکه شواهد حاکی از آنست امسال جزو سالهای است و شرایطی بدتر از سالی شدید سالهای ۱۳۶۱ و ۱۳۶۲ در استان را تجربه می نماییم، اضافه کرد: از شروع سال آبی جاری تا اختتام اردیبهشت ماه طبق اعلام هواشناسی بارش در گلستان حدود ۳۰ درصد کاهش یافته و نسبت به آمار نرمال ۴۵ سال قبل شاهد افزایش ۶ درصدی دما در استان هستیم.
وی توضیح داد: این دو عامل سبب شده رواناب اترک، گرگانرود و قره سو حدود ۵۰ درصد و آب رودخانه های استان حدود ۸۰ درصد کم شود و حجم آب سدهای گلستان از حدود ۸۰ درصد در سال قبل به حدود ۲۷ درصد امسال برسد.
مدیرعامل آب منطقه ای گلستان با اعلان اینکه آب های زیرزمینی گلستان هم نسبت به متوسط آماری ۲۰۰ میلیون مترمکعب کاهش یافته است، اظهار داشت: آنالیز داده های آماری نشان میدهد حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد از مزارع گلستان با مشکل کم آبی مواجه می شوند و این مساله تا دو ماه آتی بیشتر اثرش را نشان میدهد.
وی تصریح کرد: هرساله حدود ۴۰ هزار هکتار از اراضی اطراف رودخانه ها و سدهای گلستان و بوستان ها آبیاری می شد اما امسال تنها ۱۹ هزار هکتار از اراضی کشت بهاره آبیاری شد و بنظر می رسد تا اواسط تابستان تمام چاه های بتنی و کم عمق استان می شوند.

کشت شالی به روش غرقابی اشتباه است
حسینی با تاکید بر این که باوجود کم آبی، کشت شالی با روش غرقابی در استان کار اشتباهی است، افزود: کارگروه حفاظت از منابع آب و کارگروه سازگاری با کم آبی در استان تشکیل و عدم کشت شالی به روش غرقابی مصوب شده است و فعالیت ها در سه حوزه ترویجی، بازدارندگی و سلبی آغازشده است.
وی افزود: به کشاورزان سفارش شد بعد از برداشت گندم بقایا را به هیچ عنوان آتش نزنند تا رطوبت حداقلی زمین حفظ شود، کشت غرقابی انجام نشود و ه کاری جایگزین روش غرقابی شده و کشاورزان داوطلبانه کشت محصولات را کاهش دهند تا گرفتار نقصان و ضرر نشوند.
وی توضیح داد: در زمینه بازدارندگی از بانکهای عامل خواستیم امسال تسهیلات شالی کاری غرقابی (وام شالی کاری) پرداخت نکنند و با شرکت نفت مکاتبه کردیم ۲۰ درصد سوخت کشاورزان کم شود چون آبی نیست که بخواهند سوخت بگیرند.
شواهد و قرائن موجود نشان میدهد سالی شدید در راه گلستان است و بی توجهی به هشدارها و سازگار نشدن با کم آبی می تواند خسارات سنگین و غیرقابل جبرانی وارد کند.

1400/04/05
23:25:46
5.0 / 5
627
تگهای خبر: آب , اقلیم , بارش , بارندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است