رئیس حفاظت محیط زیست هویزه:

یك گونه كمیاب اردك در هورالعظیم مشاهده شد

یك گونه كمیاب اردك در هورالعظیم مشاهده شد

به گزارش لوازم حیوان خانگی رییس حفاظت محیط زیست هویزه اظهار داشت: گونه کمیاب اردک ماهی خوار با نام مرگوس کاکلی برای نخستین بار در هورالعظیم مشاهده شد.محمد ساکی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: مرگوس کاکلی ( Red-breasted Merganser) برای نخستین در خوزستان و تالاب هورالعظیم مشاهده شد. مرگوس کاکلی از اردک های ماهی خواری است که در نیم کره شمالی جهان پراکنش دارد و در جنوب ایران گونه کمیابی است.
ساکی بیان کرد: اولین گزارش مشاهده اینگونه در خوزستان در تالاب هورالعظیم ابتدای مرداد ماه ۱۴۰۰، هنگام پایش منطقه توسط یگان حفاظت محیط زیست هورالعظیم و توسط علی سجاد جلالی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست هورالعظیم تصویربرداری و ثبت گردید و پرندگان استان خوزستان با این ثبت به ۳۹۲ گونه که بالاترین تنوع زیستی پرندگان در کشور است، افزایش پیدا کرد.
ساکی اضافه کرد: تالاب هورالعظیم گنج تنوع زیستی و گنج تالاب های خاورمیانه است که گونه های فراوان پرندگان برای جوجه آوری و تابستان گذرانی و همین طور برای زمستان گذرانی یا بعنوان محل استراحت در زمان مهاجرت به این تالاب وابسته هستند. پایش های علمی در این تالاب در حال انجام می باشد و اخیراً گونه های گوناگون مانند اردک دم دراز، اردک سر سفید، سسک تالابی، سسک چیف چاف کوهی در این تالاب شناسایی و ثبت شده است.
ساکی افزود: خوزستان زیستگاه بیش از ۳۹۲ گونه پرنده، ۷۲ گونه پستاندار، ۸۵ گونه خزنده، پنج گونه دوزیست، ۵۶ گونه ماهی آب های داخلی و ۹۰۰ گونه ماهیان خلیج فارس است.
به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از مهر، متأسفانه در ماه های اخیر کاهش آورد آب برای حق آبه زیستی، حیات گونه های تالاب هورالعظیم را تهدید کرده است. از مشکلات دیگر هورالعظیم، جاده های دسترسی صنعت نفت می باشد که موجب تلفات حیات وحش و همین طور نابودی نقاط مختلف تالاب هورالعظیم به سبب جاده سازی ها و خشک شدن تالاب شده است.
یگان حفاظت محیط زیست هورالعظیم برای مبارزه و دستگیری متخلفان شکار و صید و صیادان بدون مجوز که با شوکر برقی ماهیگیری می کنند یا در زمان ممنوعه صید می کنند برخورد قانونی را انجام می دهد.
استان خوزستان و مخصوصاً هورالعظیم که بیشترین تنوع پرندگان را در خاورمیانه دارند می توانند بعنوان بهشت پرندگان خاورمیانه مقصد گردشگران طبیعت خارجی و منبع اقتصادی ارزشمندی برای هورنشینان باشند.
گردشگری طبیعت و پرنده نگری از تفریحات پر طرفدار است که عکاسان و پرنده نگرها با دوربین ها از فاصله امن حیات وحش و پرندگان را مشاهده می کنند و لطمه به طبیعت وارد نمی کنند و برای تغذیه و اسکان نیز علاقه دارند که در خانه های بوم گردی اسکان یابند و از غذاهای سنتی هر منطقه بهره ببرند.


منبع:

1400/05/05
23:07:53
5.0 / 5
426
تگهای خبر: آب , پرندگان , تالاب , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است