در گفت وگو با لوازم حیوان خانگی مطرح شد

در مدیریت منابع آب، مدیریت جایگزین ریاست شود

در مدیریت منابع آب، مدیریت جایگزین ریاست شود

لوازم حیوان خانگی: به اعتقاد محققان ˮتوزیع نامناسب جمعیتˮ، ˮمیزان مصرف آب در حوزه کشاورزیˮ و ˮمدیریت منابع آبیˮ سه عامل اساسی بحران آب در کشورها به شمار می روند و این در شرایطی است که در ایران مدیران در این عرصه به جای مدیریت، ریاست می کنند.


دکتر رفعت شهماری اردجانی، محقق محیط زیست و عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی، واحد آستارا در گفتگو با ایسنا، دلیل خشکسالی های به وجود آمده در دنیا را شامل سه عامل "توزیع نامناسب جمعیت"، "میزان مصرف آب در زمینه کشاورزی" و "مدیریت منابع آبی" دانست و اضافه کرد: در ابتدا میزان آب با میزان توزیع جمعیت متناسب بود و به تازگی جمعیت کشور به ۸۰ میلیون نفر رسیده است و افزایش جمعیت باعث افزایش مصرف مواد غذایی است و این امر نیازمند زیر ساخت های لازم برای توسعه کشاورزی است.
وی افزایش فعالیت کشاورزی را باعث افزایش مصرف آب دانست و اظهار نمود: از طرف دیگر ایران جزو کشورهای خشک است و این در حالیست که سرانه آب در دنیا حدود ۶ تا ۷ هزار متر مربع و در ایران این میزان به حدود هزار و ۲۰۰ متر مربع می رسد.
شهماری، بیشترین میزان مصرف آب در کشور را مربوط به حوزه کشاورزی عنوان نمود و تصریح کرد: ۶ تا ۷ درصد از منابع آب کشور به مصرف خانگی می رسد و ۹۰ درصد از منابع آبی کشور صرف مصارف کشاورزی می شود.
این محقق حوزه محیط زیست با اشاره به کارهای کشاورزی در کشور، افزود: کشاورزی در کشور به شیوه سنتی است، ضمن آنکه اراضی کشاورزی کشور یکپارچه نیست و کشاورزان به سمت کشت محصولات آب بر رفتند و این در حالیست که مشاهده می شود خیلی از لوازم و تجهیزاتی را که در کشور امکان تولید داریم، وارد می شوند، ولی تعدادی از محصولات کشاورزی آب بر مانند هندوانه در داخل به تولید می رسد.
بگفته این محقق، یک کیلوگرم هندوانه نزدیک به ۳ تا ۴ هزار لیتر آب نیاز دارد و با صادرات این محصول در حقیقت کشور درحال صادرات آب است.
شهماری، عدم هارمونی در توزیع زمانی و مکانی بارش را از دیگر چالش هایی دانست که به مصرف بی رویه آب در کشور دامن می زند و در این زمینه توضیح داد: زمانی که احتیاج به بارش داریم، بارندگی نداریم، ضمن آنکه توزیع مکانی بارش ها هم متناسب نیست، به شکلی که اوج بارندگی ها در فصول پاییز و زمستان است، این در حالیست که فصول بهار و تابستان اوج کارهای کشاورزی است.
وی با اشاره به وضعیت مدیریت منابع آبی با تاکید بر این که دراین زمینه با سوء مدیریت مواجه هستیم، اظهار داشت: هنر مدیریت منابع آب در این است که در وضعیت کمبود آب، بتوانیم با مدیریت درست، منابع آبی را دسترس پذیر نماییم، ولی یکی از اشکالات ما دراین زمینه این است که مدیران ما به جای آنکه مدیریت کنند، "ریاست" می کنند. میان مدیریت و ریاست تفاوت هایی وجود دارد.
شهماری با اعلان اینکه مدیریت کارها توسط افراد خردمند و متخصص انجام می شود، تصریح کرد: یکی از اشکالات کشور این است که مدیر پرورش داده نشده است و مدیران، ریاست می کنند و چنین رویکردی، اثراتی نخواهد داشت و از دولت آینده انتظار می رود که در پست های حساس و با ریسک بالا، از افراد متخصص استفاده گردد.
این عضو هیات علمی دانشگاه آزاد با اعلان اینکه در حوزه مدیریت منابع آب باید از افراد متخصص استفاده شود، اشاره کرد: مدیریت منابع آبی حرف اول را در تأمین آب دارد و لازم است دراین زمینه از منابع آبی که در اختیار داریم، نهایت بهره برداری را داشته باشیم.
وی به برداشت بی رویه از آب های زیر زمینی اشاره نمود و تصریح کرد: در روزگاری با راه اندازی چاه هایی به آب های زیر زمینی دسترسی داشتیم، ولی تابحال به اندازه ای از آبخوان ها آب برداشت شده است که احتیاج به حفر چاه های عمیق است و باید مدیران از اعطای مجوز راه اندازی چاه های عمیق اجتناب کنند.
شهماری اشاره کرد: یکی از روش های مدیریت منابع آب این است که به جای سدسازی، اجازه دهند آب به زمین نفوذ کند. نمونه این موارد سد رود شفا رود است که به جای سدسازی بهتر بود که از سدهای خاکی و سنگ چین استفاده گردد. مزیت چنین سدهایی آن است که هم آب در پس این سدها جمع می شود و هم امکان نفوذ آب در زمین وجود دارد. در چنین روشی، آب در بخش های دیگر بصورت چشمه خارج می شود.
این محقق با تاکید بر لزوم استفاده از فناوری های پیشرفته دراین زمینه، اظهار داشت: تعدادی از کشورها شرایط آبی ایران را داشتند و با بهره بردن از سیستم های آب شیرین کن، از آب دریا آب آشامیدنی تولید کردند. مزیت این روش آن است که آب شور تبدیل به آب شیرین شده است.1400/05/11
12:18:17
5.0 / 5
474
تگهای خبر: آب , بارش , بارندگی , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است