گزارش لوازم حیوان خانگی؛

تلاش نافرجام مدیریت شهری پنجم برای مدیریت اکو پارک پردیسان

تلاش نافرجام مدیریت شهری پنجم برای مدیریت اکو پارک پردیسان

لوازم حیوان خانگی: واگذاری مدیریت اکوپارک پردیسان به شهرداری تهران از شروع دوره پنجم مدیریت شهری مورد توجه قرار گرفت اما تا واپسین روزها با وجود تصویب دو فوریت ناکام ماند.


به گزارش لوازم حیوان خانگی به نقل از مهر، یکی از واپسین مصوبات شورای پنجم شهر تهران درباره «الزام شهرداری تهران به ثبت ملی میراث طبیعی و تنوع زیستی بوستان طبیعت پردیسان»، بود. یکشنبه این هفته زهرا صدراعظم نوری رییس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر، در توضیح این طرح اظهار داشت: این طرح با رویکرد ۴ ساله شورا در خصوص توجه به محیط زیست است و دلیل مطرح شدن دو فوریت آن در دقایق آخر شورا این است که بار مالی خاصی نخواهد داشت. این بوستان ۳۰۰ هکتاری قسمتی از منطقه طبیعی دره فرحزاد است و به سبب وجود ۵۳۰ گونه گیاهی باارزش در آن، گفته می شود یک بیستم فلور کشور را تشکیل می دهد و حفظ آن از اهمیت خاصی برخوردارست. که مساحت ۳۰۰ هکتاری آن با مجموع زمینهای اطرافش مجموعاً ۵۵۰ هکتار برآورد شده است. درواقع این پارک یکی از تنفس گاه های شهر تهران شمرده می شود. قسمتی از این مساحت ذکر شده به بوستان نهج البلاغه باز می شود که در دوره پیشین مدیریت شهری به یک بوستان مستقل شهری تبدیل شد اما به سبب از میان رفتن گونه های بومی و باارزش در حین ساخت آن و استفاده از گونه های تجاری مورد انتقاد فعالان محیط زیست قرار گرفت.
بخش اصلی این اکو پارک باارزش که متعلق به محیط زیست است، از شروع روی کار آمدن مدیریت شهری پنجم توجه مدیران شهری را جلب کرد تا این که محمدعلی نجفی شهردار وقت بمنظور بهسازی این بوستان به شکل یک بوستان اکولوژیک، با هدف تامین نیازهای تفرجی شهروندان تهرانی و ارائه خدمات آموزشی به امضا رسید. کلانتری در روز امضای این تفاهم نامه به خبرنگاران اظهار داشت: بر طبق این تفاهم نامه مقرر است سازمان بوستان ها ظرف یکسال پارک بی بدیلی جهت استفاده شهروندان بوجود آورد. اما ۷ ماه پس از امضای این تفاهم نامه مشاور معاون خدمات شهری شهرداری تهران اظهار داشت: با وجود این که نمایندگان شهرداری اعلام نموده اند ما نگاه پیمانکاری به این پروژه نمی نگریم و، تفاهم نامه ای است که باید طرفین آنرا جلو ببرند. اما شهرداری هنوز پارک پردیسان را تحویل نگرفته است. با استعفای نجفی از شهرداری تهران بهسازی این بوستان هم مسکوت ماند و پیروز حناچی شهردار تهران درباره عملکرد شهرداری در این بوستان اظهار داشت: سرویس ها، دسترسی ها و امکانات عمومی پارک پردیسان مناسب نمی باشد و مدیریت شهری هم اکنون در این عرصه ها تمرکز کرده است و همکاران ما درحال کار بر روی آن هستند، بدین سبب قدم اول، به روز نگه داشتن پارک پردیسان و این که در این راستا چه اقدامی می خواهیم انجام دهیم، قدم دوم است. ما طبق تفاهم نامه عمل می نماییم. برخلاف صحبت های حناچی، یزدانی معاون خدمات شهری شهرداری اظهار داشت: در طول این مدت تنها چند سرویس بهداشتی ساخته شد. در واپسین روزهای فعالیت حضور مدیران اصلاح طلب، صدراعظم توری اشاره کرد: بر طبق تعاملاتی که با سازمان محیط زیست انجام شده تا صیانت از این پارک صورت گیرد و اخیراً نیز توافقی میان دانشگاه تهران و شهرداری با موضوع این پارک برای باغ گیاه شناسی منعقد شده است. اما همزمان با تصویب دو فوریت این طرح، محمد مدادی مدیر کل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست و مسئول هماهنگی مدیریت پارک پردیسان اظهار داشت: تصویب پارک پردیسان بعنوان نخستین منطقه حفاظت شده شهری تنها راه حفاظت از آنست و مخالف ثبت آن توسط وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هستیم.
وی با اشاره به تصویب این طرح از طرف شورای شهر تهران اظهار داشت: ثبت پارک طبیعت پردیسان بعنوان میراث طبیعی نه فقط رافع مشکلات آن نبوده و کمکی به حفاظت از آن نمی کند، بلکه مانند سایر موارد مشابه که تحت مدیریت دوگانه سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت میراث قرار دارند، گرفتار تعارض و تداخل مدیریتی شده و مشکلات آن دو چندان خواهد شد. مسئول هماهنگی مدیریت پارک پردیسان تاکید داشت: تنها راه اطمینان از حفاظت پارک پردیسان در طولانی مدت، ثبت آن بعنوان منطقه حفاظت شده شهری توسط شورای عالی حفاظت محیط زیست است که خوشبختانه اقدامات دراین زمینه از دو ماه پیش شروع و پیشنهاد مکتوب آن به دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان ارائه شده است.


منبع:

1400/05/15
13:04:20
5.0 / 5
444
تگهای خبر: آموزش , حفاظت , خدمات , زیستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
petpart لوازم حیوان لوازم حیوانات خانگی

تگهای لوازم حیوان خانگی پت پارت

PetPart لوازم حیوان خانگی

لوازم حیوانات خانگی

petpart.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم حیوان خانگی محفوظ است